Tanrı her şeyi biliyorsa imtihan olur mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

VogonYolu

Decapat
Arkadaşlar tanrı herşeyi biliyor olarak kabul edelim. Şimdi bu tanrı cennet ve cehennem diye ayırdı imtihan yapıyor. İnsanları da iyi ya da kötüyü seçmesi için seçenek veriyor. İyiyi seçersen cennete gidiyorsun, kötüyü seçersen cehenneme. Ama hepsinin arka planında tanrı zaten biliyor her şeyi. Senin önüne iyiyi ya da kötüyü seçme şansı gelince bile senin iyiyi ya da kötüyü seçeceğini biliyor. Hepsinin ötesinde tüm yaşayan imtihan olan herkesin daha doğmadan önce biliyor ne gibi bir seçim yapacağını. Ve kimin cennete kimin cehenneme gireceğini biliyor. Tanrı madem insanların cehenneme girmesini istemiyor cehenneme girecek olan insanları neden yaratıyor? Yani eğer tanrı her şeyi biliyorsa imtihan diye birşey olmaz, imtihan varsa tanrı her şeyi bilmiyordur. Peki tanrı her şeyi bildiği halde bizi nasıl imtihan edebilir bunu açıklığa kavuşturabilir misiniz?

Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
Her ne yapacağımı yazmışsın önceden.
Günahı sevabı da işleten sensin madem:
Öyleyse neden bu cennet ve cehennem?

Ömer Hayyam

Seçim şansını elinden almıyor, sadece neyi seçeceğini biliyor. Dolayısıyla senin imtihanına herhangi bir engel teşkil etmiyor bu durum. Zaten bunu bilmiyor olsaydı yaratıcı olabilir miydi?
Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir.
9:128
Bir defasında kadının biri çocuğunu kaybetmiş, deli gibi bir oraya bir buraya koşuyor, yavrusunu arıyor, bulduğu yabancı çocukları da bağrına basıp hemen oracıkta emziriyordu.

Kadının bu heyecanını gören Efendimiz (asm) yanındakilere sordu:

– Böylesine şefkatli şu kadın hiç yavrusunu ateşe atar mı?

– Atmaz, dediler.

Efendimiz (asm) de tasdik etti;

– Ben de öyle biliyorum, atmaz, dedikten sonra buyurdu ki:

– İşte Allah (cc) da bu kadından çok fazla merhametlidir. Kullarını ateşe atmaz, onlar kendilerini ateşlik amelin içine atmadıkça!
İlk mesajdaki şiirin üçüncü mısrasında düşünce hatası var, zaten sorun da burada. Sevabı da günahı da sana birileri yaptırmıyor, onları yapmayı sen seçiyorsun.
Hocam dini inancınız ve meseleye bakış açınız nedir bilmiyorum ancak cenneti ve cehennemi fazla düşünmeyin Tanrıya şirk koşmadığınız sürece sorun yok yaptığınız işlediğiniz günah ne olursa olsun ümidi kesmeyin iyi forumlar.:)(y)
Peki diyelim ki yarın çok önemli bir matematik sınavınız var ama siz sadece matematiğin ne kadar önemli bir ders olduğunu düşünüyorsunuz, öğretmeninizin hakkında aklınızdan hiç kötü şeyler geçirmiyorsunuz, ama hiç matematik çalışmıyorsunuz, sadece sınavdan geçme ümidinizi besliyorsunuz. Bu şekilde ertesi günkü sınavdan geçme şansınız nedir sizce? Veya sınavda öğretmeninize "hocam ben hep sizin ne kadar iyi biri olduğunuzu düşündüm, matematiğin ne kadar önemli bir ders olduğu konusunda fikirler yürüttüm, beni sınavdan geçiremez misiniz?" diyebilir misiniz? Velev ki dediniz, öğretmeniniz size ne der?

Son düzenleme:
Seçim şansını elinden almıyor, sadece neyi seçeceğini biliyor. Dolayısıyla senin imtihanına herhangi bir engel teşkil etmiyor bu durum. Zaten bunu bilmiyor olsaydı yaratıcı olabilir miydi?

İlk mesajdaki şiirin üçüncü mısrasında düşünce hatası var, zaten sorun da burada. Sevabı da günahı da sana birileri yaptırmıyor, onları yapmayı sen seçiyorsun.

Peki diyelim ki yarın çok önemli bir matematik sınavınız var ama siz sadece matematiğin ne kadar önemli bir ders olduğunu düşünüyorsunuz, öğretmeninizin hakkında aklınızdan hiç kötü şeyler geçirmiyorsunuz, ama hiç matematik çalışmıyorsunuz, sadece sınavdan geçme ümidinizi besliyorsunuz. Bu şekilde ertesi günkü sınavdan geçme şansınız nedir sizce? Veya sınavda öğretmeninize "hocam ben hep sizin ne kadar iyi biri olduğunuzu düşündüm, matematiğin ne kadar önemli bir ders olduğu konusunda fikirler yürüttüm, beni sınavdan geçiremez misiniz?" diyebilir misiniz? Velev ki dediniz, öğretmeniniz size ne der?
Seçim sansını elinden almıyorsa senin önüne birkaç yol koyup hangisini seçeceğini bilmemesi gerek eğer gerçekten irademiz varsa. Ancak tanrı önümüze yol koyunca bizim hangisini seçeceğimizi bilmesi aslında seçim sanşımızın olmadığı anlamına gelmez mi? Sonuçta biz iyiyi de seçsek kötüyü de seçsek tanrının mutlak bilgisine göre hareket edeceğiz sürekli. Yani bir nevi tanrının kuklalarıyız. Ya da tanrı bizim neyi seçeceğimizi bilmiyor, o zaman hani her şeyi biliyordu?

Bazen insanları açıklamakta yetersiz kaldığı konular olur en basitinden uzay her saniye genişliyor ve bu bilim adamlarınca doğrulanmış birşey ama sen bunun nasıl olduğunu açıklayabilir misin? Dini konularda böyledir bazı şeylerin neden ve nasıl olduğunu bilemezsin ama bunun kanıtları her yerdedir evren düzeni buna bir örnek o yüzden kafana takma iyi bir insan olmaya bak.

Öteki dünyada cennete giremeyeceğim belli. Ben de cehennem için bir şeyler yapıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öteki dünya da cennete giremeyeceğim belli bende cehennem için bir şeyler yapıyorum
Maalesef bunun kararını sen veremiyorsun. Hayatin ne getireceği belli olmaz umarım iyi bir insan olursun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı