Tanrı insanları neden yarattı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Amacının bulunabileceğini ve açıklanabileceğini düşünmüyorum çünkü insan aklıyla idrak edilebileceğini sanmıyorum. Zira hayal edilemeyecek kadar büyük bir evrenin içindeki toz zerresinin atomunun trilyon üzeri trilyonda biri kadar bile yer kaplamayan insanın varlığının amacını sorgulamak düşünmek mantıksız geliyor.

Tanrı - eğer var ise - insanları neden yarattı? İnsanları imtihan etmek için yarattığı doğru ise, tanrı geleceği bilmiyor mu? Yani geleceği biliyorsa neden bizi sınasın?

Tanrı o kadar yüce bir varlık ise, neden hiçbir vasfı olmayan, yoktan var edemeyen, geleceği bilmeyen biz küçük insanların ona kulluk etmesine ihtiyaç duysun ki?

Neden durduk yere insanları yarattı? Ortada hiçbir şey yokken aniden aklına insanları yaratmak mı geldi? Bizi yaratmadan önce sonsuz boşlukta ne yapıyordu? Amacı insanları yaratıp kendini eğlendirmek miydi?

sizce sonucu belli bir sınavın yapılmasının amacı ne?

Neden? Neden? Neden? Bir cevabı olmalı.

Yoksa "tanrı" insanların bir yaratıcıya inanma ihtiyacından Doğan bir uydurmaca mıydı?

herkesi birbirine saygı duyarak, objektif olarak, seviyeli bir tartışmaya davet ediyorum.

Teşekkürler.

Bu sorunun cevabını bilebilmemiz için yaratan ile aynı akıl seviyesine sahip olmamız lazım bir oyun yapsan kod dışında başka şeyler yapabilir mi yapamaz.

Hepimiz Detroit oyununu biliyoruz. Oyunu yapan yapımcılar sonucu bilmiyor mu? Oyunun nasıl işleyeceğini bilmiyor mu? Ya da oyunu neden yaptılar? Oyunda kendi seçimlerinizi yapıp bir sonuca varıyorsunuz. Ama o oyun yapımcıları sonucu bildiği için sizin seçimlerinize karışmış olmuyorlar.
Yahu kardeşim bu ne saçma bir benzetmedir. Allah bizim üzerimizden para mı kazanıyor? Oyun yapımcıları ile karşılaştırıyorsun 😂

Cevap ver o zaman bakalım, yapımcılar oyunu neden yaptı? ve Allah bizi neden yarattı? İkisi arasındaki benzetmeyi nasıl yapacaksın, merak ettim.

Doğadaki canlılara yıldızlara gezegenlerin işleyişine vücudumuzun görevlerindeki düzene bakarsak yaratıcı var bence. Arada kafam karışıyor agnostiğim büyük ihtimalle kendimce uyduruyormuşum gibi geliyor bazen. Bir şeye inanmak sanki içgüdüsel biraz. Tanrıyı insan aklıyla yaratmış olabilir çünkü beynim bu evrenin kendi kendine oluşmasını mantıksız buluyor olmalı.

Tanrı - eğer var ise - insanları neden yarattı? İnsanları imtihan etmek için yarattığı doğru ise, Tanrı geleceği bilmiyor mu? Yani geleceği biliyorsa neden bizi sınasın?

Tanrı o kadar yüce bir varlık ise, neden hiçbir vasfı olmayan, yoktan var edemeyen, geleceği bilmeyen biz küçük insanların ona kulluk etmesine ihtiyaç duysun ki?

Neden durduk yere insanları yarattı? Ortada hiçbir şey yokken aniden aklına insanları yaratmak mı geldi? Bizi yaratmadan önce sonsuz boşlukta ne yapıyordu? Amacı insanları yaratıp kendini eğlendirmek miydi?

Sizce sonucu belli bir sınavın yapılmasının amacı ne?

Neden? Neden? Neden? Bir cevabı olmalı.

Yoksa "Tanrı" insanların bir yaratıcıya inanma ihtiyacından doğan bir uydurmaca mıydı?

Herkesi birbirine saygı duyarak, objektif olarak, seviyeli bir tartışmaya davet ediyorum.

Teşekkürler.
Bence doğaya sahip çıkmaları için.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı