Tanrı melekleri neden yarattı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ne yazık ki ülkemizdeki felsefe anlayışı bundan ibaret. Bir soru soruluyor, köşeden bir ses geliyor; "pis atayıst allah var NOKTA" şeklinde. İster istemez insan sinirleniyor ve cavap veriyor. Böyle tiplere cevap verilmemesi en doğrusu aslında (y)
Hocam cevap vermeyelim de cahilliği görünce insan bir nebze de olsa düzeltmek, onarmak istiyor. Ne olurdu ki biz de, "Kulağıma su kaçsa orucum bozulur mu?" gibi sorular yerine uzay, bilim tartışsak? Bunu istiyorum sadece.

Yoksa da ( var olduğuna inanıyorum ve hiçbir zaman değişmeyecek) biz birinin dinine sövmedik, zorla Müslüman ol, demedik. Bu tarih boyunca da böyleydi ama birçok din ve millet geçmişte şimdi ve gelecekte Müslümanlara eziyet ediyor. Sizin inandığınız dinler bunlar mı? İnsan öldürmek günah değil. Tanrı yoktur. Cidden bunlara inanıyorsanız anlatacak başka bir şeyim yoktur.

Allah'a inanmamak ile "O zaman inanmıyorsanız sizin mantığınız ile adam öldürmek günah değil." fikrini nasıl bağdaştırdın? Senin hayatında/inancında Allah olmasaydı, yani Allah fikrini reddetmiş olsaydın adam mı öldürecektin, tecavüz mü edecektin?

Sen, Allah'ı geçici olarak uğranılacak bir yer sanıyorsun sanırım. İnanç dediğin çıkarsız olur. İnanç dediğin gelip geçeceğin, uğrayacağın bir han değil, kendini ona adamaktır. İnanç, çıkar meselesine çevrilmez.

Bu arada sözlerim çarpıtılmasın. Bir Tanrı yoktur demiyorum. Ama varsa bile onun semavi dinlerde geçen Tanrı olduğunu düşünmüyorum. Bir Tanrı varsa bile onu bulacak kişiler sorgulayan, düşünen, kafa yoran, araştıran insanlardır. Oturduğu yerden her şeye inananlar değil. Körü körüne "Tanrı vardır" veya "Tanrı yoktur" diyemeyiz. Bugünkü bilimimiz bunları kanıtlayamıyor maalesef. Ama felsefi düşünecek olursak bizler kapımızı her olasılığa karşı açık bırakmak zorundayız. Çünkü günün birinde hiç kabul etmek istemeyeceğimiz şeyleri kabul etmek zorunda kalabiliriz. Sonuç olarak Tanrı kavramı üzerinden kesin bir yorum yapılamaz.

Hocam cevap vermeyelim de cahilliği görünce insan bir nebze de olsa düzeltmek, onarmak istiyor. Ne olurdu ki biz de, "Kulağıma su kaçsa orucum bozulur mu?" gibi sorular yerine uzay, bilim tartışsak? Bunu istiyorum sadece.
Hepimizin isteği bu yönde. Fakat durum ortada. Görünen köy kılavuz istemez misali. En basit sorularda bile böylesine yobazca cevaplar verilmesinin önüne geçmek çok zor. En azından şimdilik. Ne yazik ki bunlar çoğunluk durumda. Gerçeklere gözünü kapatmış bir sürü insan... Sonuca ulaşamayacağını bildiğin tartışmalara girmek senin canını sıkmaktan başka bir işe yaramaz. Koyver gitsin bakalım, nerede patlak verecek.

Allah'a inanmamak ile "O zaman inanmıyorsanız sizin mantığınız ile adam öldürmek günah değil." fikrini nasıl bağdaştırdın? Senin hayatında/inancında Allah olmasaydı, yani Allah fikrini reddetmiş olsaydın adam mı öldürecektin, tecavüz mü edecektin?

Sen, Allah'ı geçici olarak uğranılacak bir yer sanıyorsun sanırım. İnanç dediğin çıkarsız olur. İnanç dediğin gelip geçeceğin, uğrayacağın bir han değil, kendini ona adamaktır. Çıkar meselesi gibi olmuş bu durum.
Kuran' ın içerisinde ara sıra insanı iyiye sevk edecek ayetler de bulunuyor çünkü. Ondan ötürü yazmış. Ve diyor ki, "Madem bu dine inanmıyorsun o zaman sen yetime bakmazsın, hırsızlık yaparsın, zina edersin." gibisinden bir mantık çıkarıyorlar.

Sen, Allah'ı geçici olarak uğranılacak bir yer sanıyorsun sanırım. İnanç dediğin çıkarsız olur. İnanç dediğin gelip geçeceğin, uğrayacağın bir han değil, kendini ona adamaktır. İnanç, çıkar meselesine çevrilmez.
Niye her inanmıyan adam öldürüp tecavüz mü ediyor ?

Ağaç yaş iken eğilir. Ne güzel demiş atalarımız. Sen eğer ağacı yaş iken eğmezsen, yetişkin olduğunda eğemezsin. Bunu bile bile ümit ediyoruz "Belki eğilirler mi?" diye. Ama emin ol, eğilmiyor. @Numbness

Kuran' ın içerisinde ara sıra insanı iyiye sevk edecek ayetler de bulunuyor çünkü. Ondan ötürü yazmış. Ve diyor ki, "Madem bu dine inanmıyorsun o zaman sen yetime bakmazsın, hırsızlık yaparsın, zina edersin." gibisinden bir mantık çıkarıyorlar.

Her ne sebeple olsun, "Eğer birisi beni yakmayacak olsaydı tecavüz ederdim/adam öldürürdüm." fikri, ilkel bir düşüncedir. Artık mağarada yaşamıyoruz, toplumuz. Daha önemlisi ise düşünebiliyoruz. Arkadaşa saygısızlık etmem ama 21.yüzyılda bu ve benzeri bir cümle kurulması çok saçma.

Son düzenleme:
Ya ne kadar saçma şeylerden bahsediyorsunuz . Cehalet bu olsa gerek . Allah'a inanmıyan keza başka bir dine inanmıyan tüm kötülükleri yapıyor mu sanıyorsun ?

Ya burada uzun tutmak da yersiz biliyor musunuz?
Buyurun şöyle elden ele...
Her şeyi özetliyor bence bu konu hakkında tek bir yorum yapmaya dahi gerek yok :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı