Tanrı neden kendini göstermiyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnananların aşağılandığı, inanmamanın ise meziyet sayıldığı bir çağda yaşıyoruz. Şunu farkettim ki inançlı insanlar diğerlerinin fikirlerine/inançlarına diğerlerinden nispeten daha saygılılar.

Dostum şöyle düşün; bir çizgi filmde ya da bir bilgisayar oyunundaki gibi gök perdesi bir anda 2 el tarafından ayrılsa cart diye ve bir kafa uzansa ordan ve tüm insanlığa seslense: "Ey insanlar! Ben Allah'ım, emir ve yasaklarıma uyun, bana ibadet edin!" Ne olurdu? İnanmayan bir tane insan kalmazdı elbette. Demem o ki bu dünya hayatı bizler için sınavlarla dolu, Allah'ın varlığını gizlemesi, bizlere kendisini gözlerimizle görme imkanını vermeyip aklımızla ve kalbimizle onu görme, tanıma, inanmamızı istemesi de bu sınavın belki de ilk sorusu, ilk aşamasıdır... Görmek isteyene Allah her yerdedir; doğada, evrende, hemen her yerde her an Allah'ın varlığını ve tekliğini ispat eden o kadar çok delil var ki; eğer bir gün eline geçer de Risale-i Nur okursan aklına hayaline gelmeyecek delillerle karşılaşır ve bugüne kadar yaşadığın hayatı hatta içtiğin suyu bile tekrardan sorgularsın. Hoş bu deliller de Allah tarafından yine bizim bilim adını verdiğimiz belli başlı kurallarla tasvir edildiğinden, yani insanoğlu çoğu şeyi bilim ile açıklayabildiğinden yine bu da bizler için Allah'ı gözle görememe olgusu gibi bir sınavdır. Özetle; inanmak isteyene milyon tane delil var, istemeyene de bir o kadar gözlerini perdeleyen sözde deliller mevcut. Önce içinde hissedeceksin, ben eminim ki çoğu ateist içinde bir yerlerde Allah'ı barındırıyor. Çünkü o kadar okuyan araştıran ve bir şeyleri anlamlandırma kapasitesine sahip bir insanın yaratıcıyı kabul edememesini aklım almıyor. Ben bu dünyaya yok olmaya gelmedim! Adımdan daha fazla eminim ki ben öldüğümde uyanacağım ve esas hayatım o zaman başlayacak. Tavsiyem Youtube'da Hayalhanem adlı kanalın bir kaç videosunu izlemeniz. Ayıracak vaktiniz illa ki vardır, bir kaç videosuna tıklayın ve izleyin, çok bir şey kaybetmezsiniz. Saygılar...

Son düzenleme:
Devam eden mucizeler ne olacak mesela beynin mükemmel çalıştığı için sordun o soruyu veya güneş hala dünyayı bize yeterli kadar ısıtıyor bitkiler ve diğer canlılar için de, sayısız daha sayayım mı?

Tanrı felsefesi yapmayı çok isterdim de nedense hiç uğraşasım gelmiyor.

Çoğu forum sitelerinde tartışma gerçekleştiriyordum, genelde bu ülkedeki kendine ateist diyen kişiler ateist değil din düşmanı oluyor. Felsefe yapıyorsun mesela, adam direkt "sen geri zekalı olduğun için böyle düşünüyorsun" diyor bana. Ayrıca bu tip konuşmaları yapan adamlar, termodinamik yasasıyla tanrının yokluğunu kanıtlamaya çalışan kişiler. 🤣

Felsefe yapmak isteyen arkadaşlara önerim, bırakın yapmayın sıradan kişiliklerle. Felsefe sıradan bir insanın algılayabileceği türden olay değildir, gidin bu konuda eğitimini almış kişilerle yapın.
O kadar haklısın ki

Ben bundan bahsediyorum 3000 yıl önce her sene mucize olurken neden son 2020 yıldır mucize yok :(

Devam eden mucizeler ne olacak mesela beynin mükemmel çalıştığı için sordun o soruyu veya güneş hala dünyayı bize yeterli kadar ısıtıyor bitkiler ve diğer canlılar için de, sayısız daha sayayım mı? Ya da hava miktarı hala yaşamı en uzun yaşayacağımız miktarda çünkü 115 yaşına dek yaşayanlar var, 100'ler de nineler var yaşayan ...

Son düzenleme:
Devam eden mucizeler ne olacak mesela beynin mükemmel çalıştığı için sordun o soruyu veya güneş hala dünyayı bize yeterli kadar ısıtıyor bitkiler ve diğer canlılar için de, sayısız daha sayayım mı? Ya da hava miktarı hala yaşamı en uzun yaşayacağımız miktarda çünkü 115 yaşına dek yaşayanlar var, 100'ler de nineler var yaşayan ...
Beynimiz ve vücudumuz mükemmel olsaydı tıp diye bir bilim alanı olmazdı ve küçücük virüse karşı harıl harıl ilaç bulmaya çalışmazdık. Şizofreni gibi tonla sayamayacağım hastalık olmazdı. Geçmişe göre daha uzun süre yaşamamızın nedeni ilaçlar, aşılar, gelişen hijyen olanakları ve gelişen tıptır. Güneş bizden birkaç kilometre uzakta veya yakında olsaydı gene bir şey olmayacaktı. Şu yazıyı incelemenizi tavsiye ederim:
Dünya, Güneş'e bugünkü konumundan 1 kilometre uzakta olsaydı ne olurdu? - Technopat Sosyal

tanrı neden kendini göstermiyor?

Niye göstersin o dizayn etmiş bildiği var ve görsen sağlıklı ya da huzur dolu mu olacaksın bizi nasıl yarattığına bağlı hem yaratılanlar neyi ispatlıyor; sıkı biri beni sana gönderdi demiyor mu aklın ya da su ya da hava ya da vücudun ya da sağlığın?
Beynimiz ve vücudumuz mükemmel olsaydı tıp diye bir bilim alanı olmazdı ve küçücük virüs e karşı harıl harıl ilaç bulmaya çalışmazdık. Şizofreni gibi tonla sayamayacağım hastalık olmazdı. Geçmişe göre daha uzun süre yaşamamızın nedeni ilaçlar, aşılar, gelişen hijyen olanakları ve gelişen tıptır. Güneş bizden birkaç kilometre uzakta veya yakında olsaydı gene bir şey olmayacaktı.

Sendeki akılı ve karşı paradoksları süren akılları mükemmel bulamıyorsan sağlık nimetini ve akıl nimetini küçümseyen bir arkadaşımız var demektir.
İri de çıkıp mucize peygamberlere özgüdür ve yaklaşık son 1500 yıldır hiç peygamber gelmedi ve gelmeyecek. O yüzden görmemiş olabilir misiniz dememiş.

Her şey mucize kardeşim, sadece bilim açıkladı diye normalleşmiş bazılarının aklında, artık kıyameti de olduğu an canlı yayınla açıklar bilim.

Son düzenleme:
Felsefe konusundan yine dinlere ve kurbanlara gelmişiz. Şaşırtmadı.

Kanıtlanana kadar bir şeyin var veya yok olduğunu kabul etmem. Kanıtlanamıyorsa da olmadığından gözükmüyor olabilir.
Varlığın nasıl oluştuğu kanıtlandıysa bana da ispatlar mısınız? İnsanlık tarihi var olduğundan beri bilinen bir ispatı yok diye biliyorum.

Sendeki aklı ve karşı paradoksları süren akılları mükemmel bulamıyorsan sağlık nimetini ve akıl nimetini küçümseyen bir arkadaşımız var demektir.
Normal bir şey, mucize değil. Eğer bir Tanrı varsa bunun 100 katını da yapabilir. Yapabileceği bu kadarsa ve buna mucize diye nitelendiriyorsa bu Tanrı'nın acizliğini gösterir. Tabii varsa...
Varlığın nasıl oluştuğu kanıtlandıysa bana da ispatlar mısınız? İnsanlık tarihi var olduğundan beri bilinen bir ispatı yok diye biliyorum.
Hayali bir doğaüstü varlığın her şeyi oluşturması yerine bilmiyorum demek çok daha mantıklı bir seçenek.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı