Tanrı Sadist mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bakın arkadaşlar, bu yazdığımı şimdi düşünün. Bu dünya imtihan dünyası diyorlar ya, eğer kelime oyunu varsa (Tabağı bitirdim, tabağın içindekini bitirdim gibi.) eğer bu dünya değil de dünyada herkesin kendisine yüklenen sorumluluk onun kendi imtihanı ise? Mesela Amazon Ormanları'nda dinden bihaber mızrakla hayvan avlayan adamın kendi imtihanı o hayvanla etrafındakileri doyurmaksa, İslamiyet' in ulaştığı yerlerdeki insanların imtihanı ona inanmaksa ve örneğin Hristiyan bir insanın imtihanı ise hayatını İncil'e göre yaşamak ise?

Açıklamaların gene yetersiz ve İslam dininden örnek veriyorsun sadece. İkna edici değil.

Ateistlikle senin inancına göre her ihtimalde hiç olursun benim inancımda yanarsın. Yanmak ve kazanma ihtimallerinin olduğu bir din seçeneğini mi yoksa hiç olmak ve hiç olmak seçeneğinin olduğu dini seçmekmi sen haklıysan ben hiç olurum kıldığım namaz bana dünyada kar kalır düzeni öğretir islamiyet sayesinde kötü yola düşmem kazanan ben olurum ben haklıysam sen yanarsın ben kazanırım seçim senin. Benim profilimdeki kedinin bile en azından bir yere gideceğine inanmak bana umut veriyor.

Kant ödev ahlakı'nda da diyor ki önemli olan işi yapmaktan ziyade işi hangi maksatta yaptığın. İslam dininde eğer sen Allah var deyip hiçbir ibadeti yerine getirmezsen elbet yine de cennete gideceksin. Ben (tanrı olarak düşün) farklı insanları farklı coğrafyada meydana getirip (hele ki bazılarını Islamiyet'in bile yayılmadığı yerlerde) ondan sonra da ikisinden de ibadet beklemeyi doğru bulmazdım.

Kendi fikrince güzel bir mantık geliştirmişsin ancak islamiyet şunu yapar insanları eşit şartlarda sınava koymaz koyamaz herkes aynı notu alır kimisi islamiyete zor ulaşır kimisi çok dindar bir ailede doğar kimisi hiç ulaşamaz. Öncelikle bunun sebebi basit eğer herkes aynı şartlarda sınava girseydi tanrının oyuncakları gibi olurduk bu daha sadistce insanlara bir seçenek vermeden sınava sokmak olurdu yazdığım ikinci konu ise ana konumuz peki ya neden eşit şartlarda değiliz o zaman sonuçları neden var öncelikle İslam'da şu vardır bir coğrafyaya veya bir insana bile islamiyet ulaşmazsa(küçük bir yazı değil ikna edici seviyede bir araştırma kadar) o kişi bulunduğu coğrafyanın dininden dini yoksa geleneklerinden sorumlu tutulur çünkü ona bu öğretilmiştir zaten hemen hemen aynı kurallar vardır. Eğer az ulaşmış veya çok ulaşmışsa ise ahirette ceza ve ödüller ona göre verilir yani acıların sevabı günahı artırması gibi dindar bir ailede doğan bir çocuk ile araştırmaları sonucu islamiyeti seçmiş bir insan aynı kademede değildir zorla ulaşan daha üst seviyededir daha çok sevap kazanır muhtemelen sen benden yaşça büyüksün şahsen ben 15 yaşında bir çocuğum ben istesem de evde küfür edemem oyunda sinirlenince küfür etmediğim için sevap kazanmam ama sen bir müslümansan diyelim ki evde teksen veya küfür etmene kimse karışmıyorken sen kendini tutup ben ağzımı bozmam bana yakışmaz dersen sen sevap kazanırsın bu işler bu dengeye oturtulmuş sen hayata bir sıfır geride başlarsan ahirette sana 1 puan ekstranı verirler umarım iki konuda da yazdığım fikrim biraz olsun etkili gelmiştir.

Bakın arkadaşlar, bu yazdığımı şimdi düşünün. Bu dünya imtihan dünyası diyorlar ya, eğer kelime oyunu varsa (Tabağı bitirdim, tabağın içindekini bitirdim gibi.) eğer bu dünya değil de dünyada herkesin kendisine yüklenen sorumluluk onun kendi imtihanı ise? Mesela Amazon Ormanları'nda dinden bihaber mızrakla hayvan avlayan adamın kendi imtihanı o hayvanla etrafındakileri doyurmaksa, İslamiyet' in ulaştığı yerlerdeki insanların imtihanı ona inanmaksa ve örneğin Hristiyan bir insanın imtihanı ise hayatını İncil'e göre yaşamak ise?
tamda buna değindim yazımda o amazon ormanındaki adam zaten cennete gider gerçek bir hristiyanda seçim senin ama emin ol buna ateistlik dahil değil ateistlik bir inançtan çok inançsızlıktır bu düzenlemeyi yapmak istedim.

TAM da buna değindim yazımda o amazon ormanındaki adam zaten cennete gider gerçek bir hristiyanda seçim senin ama emin ol buna ateistlik dahil değil ateistlik bir inançtan çok inançsızlıktır bu düzenlemeyi yapmak istedim.
Sevgili dostum,
ali imran 85: "kim islam'dan başka din ararsa, ondan asla kabul edilmeyecek ve o ahirette zarar edenlerden olacaktır."
Bu ayette İslam dışındaki başka dinlerden olanların cennete gidemeyeceği belirtilmiş, başka ayetlerde ise Hristiyan ve Yahudinin de bir ihtimal cennete gidebileceği yazıyor, tam olarak belli değil.

Sevgili dostum,
Ali imran 85: "kim İslam'dan başka din ararsa, ondan asla kabul edilmeyecek ve o ahirette zarar edenlerden olacaktır."
Bu ayette İslam dışındaki başka dinlerden olanların cennete gidemeyeceği belirtilmiş, başka ayetlerde ise Hristiyan ve yahudinin de bir ihtimal cennete gidebileceği yazıyor, tam olarak belli değil.

Buradaki olay islamiyeti bilip kendi fikriyle islamiyeti bırakanların cehenneme gideceğidir zaten bununla çelişmedim buradaki diğer iki mesele ise şunlar.

1 ya İslam hiç ulaşmamışsa: Zaten yorumda bunun açıklamasını yaptım.

2 gerçek din: Eğer özündeki islamiyetten önceki hristiyanlığa inanıyorsan (zaten o dönemdekilere İslam'da ulaşmamış olur mantık olarak) direkt cennete gider.

Onun dışında günümüzadeki hristiyanlıkla yazdığım Hristiyan'lık başka çünkü ilk kuran bulunurken ilk incil hala bulunamamıştır hangisine inanmak mantıklı?

Ateistlikle senin inancına göre her ihtimalde hiç olursun benim inancımda yanarsın. Yanmak ve kazanma ihtimallerinin olduğu bir din seçeneğini mi yoksa hiç olmak ve hiç olmak seçeneğinin olduğu dini seçmek mi? Sen haklıysan ben hiç olurum, kıldığım namaz bana dünyada kar kalır, düzeni öğretir. İslamiyet sayesinde kötü yola düşmem. Kazanan ben olurum. Ben haklıysam sen yanarsın, ben kazanırım. Seçim senin. Benim profilimdeki kedinin bile en azından bir yere gideceğine inanmak bana umut veriyor.
Abi ne seviyesiz bir kıyaslama bu böyle ya? Mantıksız geliyor diyorum, aklıma yatmıyor diyorum. İnanırsan yanmazsın inanmazsan yanarsın, yok sen haklıysan ikimiz de yok oluruz da Müslümanların kazanma şansı daha yüksek falan filan. Her iki seçim de eşit belirsizlikte olsaydı bu doğru bir kıyaslamaydı ama bu durumda değil. İslam, ne ateizmle, ne nihilizmle ne de agnostisizmle vs. kıyaslanabilecek kadar mantıklı bir din değil. Senin sandığın gibi ortaya %50'lik zar atmıyoruz.

Son düzenleme:
Abi ne seviyesiz bir kıyaslama bu böyle ya? Mantıksız geliyor diyorum, aklıma yatmıyor diyorum. İnanırsan yanmazsın inanmazsan yanarsın, yok sen haklıysan ikimiz de yok oluruz da Müslümanların kazanma şansı daha yüksek falan filan. Her iki seçim de eşit belirsizlikte olsaydı bu doğru bir kıyaslamaydı ama bu durumda değil. İslam, ne ateizmle, ne nihilizmle ne de agnostisizmle vs. kıyaslanabilecek kadar mantıklı bir din değil. Senin sandığın gibi ortaya %50'lik zar atmıyoruz.
Nereye gideceğine bu kadar eminsen bu yanıtı yazmandaki sebep ne gül geç

"Tanrı" bir fikirdir. Çoğu dinde bu fikir sadizm içeriyor tabi ki.
İnsanın insana tahakkümü için uydurulan bu dinlerde böyle bir durum da normal. Çok tanrılı dinlerde sadizm ve iyilik görevleri ayrılmış. İslam, Hristiyanlık ve Musevilik gibi dinlerde her şey tek "tanrı"ya yüklenmiş.
Papazlara "evlenme ama dilediğin gibi şarap iç" diyenle müslümanlara "içki içme ama 4 kadınla evlen" diyen de aynı "tanrı".
İnsanların genelde bulunduğu konumlarda yaşadığı zorlukların en yoğun haline "cehennem" türü bir azap ortamı yakıştırması yapılmış.
Araplar'ın bölgesinde sıcaklığın abartılmış hali iken kuzey mitolojilerindeki dinlerde soğuğun abartılmış haline "cehennem" deniyor.

O zaman insanları istediğin gibi değiştirebilme ihtimalin varken onlara acı çektirme isteğinin sebebi nedir?
Şimdi sen Müslüman'sın diyelim ki. Cehenneme gitmeyeceğini bilsen her türlü kötü işi yapmaz mısın? Aynı örneği tecavüzün, hırsızlığın cezası olmasıdır. O zaman hapis cezası da verilmesin devletler sadist midir?

Şimdi sen Müslüman'sın diyelim ki. Cehenneme gitmeyeceğini bilsen her türlü kötü işi yapmaz mısın? Aynı örneği tecavüzün, hırsızlığın cezası olmasıdır. O zaman hapis cezası da verilmesin devletler sadist midir?
Devletler insanların hepsini istediği gibi kontrol edemez ama "Allah" istediği şeyi anında yapabilir, işte sadist kısım burada başlıyor; "Hahaha" ya da "Dislike" atacağına önce düzgün okumayı öğren. Okuduysan da git kafanın içindekini kullanmayı dene belki yorumlayabilir.

Devletler insanların hepsini istediği gibi kontrol edemez ama "Allah" istediği şeyi anında yapabilir, işte sadist kısım burada başlıyor; "Hahaha" ya da "Dislike" atacağına önce düzgün okumayı öğren. Okuduysan da git kafanın içindekini kullanmayı dene belki yorumlayabilir.
Devleti ve kanunları ben sana örnek verdim. Mesela sen gidip dışarıda bir çocuğa tacizde bulunsan ve insanlar seni linç etse onlar sadist mi oluyor? "Ne ekersen onu biçersin" diye bir atasözü vardır, işte bu atasözü cehenneme veya cennete gitmenin sebebidir. Allah (diğer dinler için Tanrı olabilir.) seni yaptıklarından dolayı cezalandırmaz ise sence ne olurdu? Dünya'da yaşanılabilir miydi? Bu kadar gelişebilir miydik? Lütfen mantıklı düşün ve beni aşağılamaya çalışma.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı