Tanrı Sadist mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Herkes müslüman değil, dünyada 5000 tane din var. Sırf iman etmediğin için de gidiyorsun cehenneme (sonsuza kadar). Ben averaj bir müslümandan daha iyi biriyimdir ama ben inanmadığım için cehenneme gideceğim islamiyete göre.
Bildiğim kadarıyla deistlerde, agnostiklerde, ateistlerde cennete gidebilir. Kuranda öbür taraf 3 e ayrılmıştır, cennet , araf, cehennem diye biliyorum.

Eğer her müslüman cennete gidecek ve müslüman olmayan cehenneme gideccekse 3. alana gerek kalmazdı.

Doğru bilgiye ulaşamamış kişiler için olduğunu düşünüyorum ben

Hâlâ olaya duygusal yaklaşıyorsun. İnsanlar duygusal varlıklardır. Dünya üzerinde yaşanan kötülükleri görüp suçu Tanrı´ya atmak az önca dediğim gibi Tanrı´ya bir insan gibi yaklaşıldığının göstergesi. Tanrı dünyaya müdahale etmek zorunda değil. Tanrı´nın yarattığı bir evrende fizik kurallarına uyan her olay gerçekleşebilir. İyilik ve kötülük biz insanlar için var olan bir kavram. Tanrı insanlar gibi iyi ya da kötü olmak zorunda değil.
Hocam eğer insanları kendisi yaratmış ise elbet onda da iyi/kötü kavramı olması lazım. Aksi taktirde olanları nasıl değerlendirip cennet/cehennem diye ayırım yapabiliyor? Eğer sen bir şeyin yaratıcısı isen ve sistemde bir sorun çıkarsa diğerlerine değil, asıl başındaki kişi bundan sorumlu olması gerekli.

Hocam eğer insanları kendisi yaratmış ise elbet onda da iyi/kötü kavramı olması lazım. Aksi taktirde olanları nasıl değerlendirip cennet/cehennem diye ayırım yapabiliyor? Eğer sen bir şeyin yaratıcısı isen ve sistemde bir sorun çıkarsa diğerlerine değil, asıl başındaki kişi bundan sorumlu olması gerekli.
Sistem belirlenmiş kurallara göre işleyen bir düzendir

Fakat insanların kendi iradesi vardır. Allah gidip dağı taşı sorguya çekmiyor, çünkü kontrolu onda.

İnsan ise kendi kontrolüne sahip, diye düşünüyorum

Bildiğim kadarıyla deistlerde, agnostiklerde, ateistlerde cennete gidebilir. Kuranda öbür taraf 3'e ayrılmıştır, cennet, araf, cehennem diye biliyorum.

Eğer her Müslüman cennete gidecek ve Müslüman olmayan cehenneme gideccekse 3. alana gerek kalmazdı.

Doğru bilgiye ulaşamamış kişiler için olduğunu düşünüyorum ben.

Bende böyle düşünüyorum, Allah Kuran'da herkesin hak ettiğini alacağını söylüyor. Bence farklı inançlara sahip olan ve insanlara iyilik yapan merhametli insanlara bizim bilmediğimiz 3. bir yer olabilir, cehennem sadece kötüler için olanilir.

Hocam sadistlerin olumlu duyguları yok mu?

Sadist birey başkalarına acı çektirirken bundan doyum sağlayan kişidir sözlük anlamı öyle :). Bu durumda sadist bir varlığın temel amacı acı çektirmek olmaz mı? Tanrı olumlu duyguları var ederek diğer varlıkları mutlu edecek kadar kusurlu olamaz.
Kendimi anlatabilmişimdir umarım.

Hocam kaderin seninle birlikte mi gelir yoksa her insanın kaderi önceden yazılmış mıdır? İnternette araştırdığım zaman kader önceden yazılmıştır diye şeyler görüyorum. Eğer böyle ise olacakları o belirliyor demektir. Eğer sen birisine şans adı altında bir yol daha gösterirsen ve o yolun nereye çıkacağını bilirsen pek şans olmaz.

Hocam sadistlerin olumlu duyguları yok mu?

Hocam birisinde insan ahlak yasasına göre yapılması zaten yanlış olan şeyler oluyor. Mesela adam öldürürsen hapse gidersin ama senin yaptıklarından daha çok yapmadıklarından dolayı, hiç kimseye karışmamana rağmen cezalandırılman biraz...

O zaman neden sadece kendi varlığına inanmasa da diğer herkesle huzur içinde yaşayan, kimseye bir kötülüğü olmayan insanlara o kadar acı şeyler yapacağını belirtmiş? Zamanında ona da kendisi bir kitap yollayıp sonrasında başka bir kitap yollayıp en son yolladığına inanmayanlar cehenneme gidecek deniyor.

Eğer onu linçleyenler hakettiği için yapıyorsa sadistliğe girmez ama eğer canı acı vermeyi sevdiği için giriyor ise sadistlik sayılır. İnançsızlar neden sonsuza kadar cehennemde kalacak diye belirtiliyor? Bu yine de adil değil.
O senin zihninde yarattığın Tanrı! Sen daha insancıl ve hümanist olmasını istediğin için öyle düşünüyorsun ama, tanrı kendini öyle görmüyor. Eğer senin zihninde ki tanrı olsaydı Afrika da ki çocuklar açlıktan ölmezdi mesela. Ama benim de gördüğüm Tanrı zalim, gaddar ve sadist.

İnananlara diğer boyutta, burada çektiği acılarla kıyaslanamaz bir ödül verecek olmasını hesaba katmayı unutuyorsunuz.
Hocam insanlara daha önce hiç görülmemiş bir ödül olduğunu bir kağıt parçasına yazıp, hiç kimseye göstermeden o kadar şey yapmasını beklemek acımasızca değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer onu linçleyenler hakettiği için yapıyorsa sadistliğe girmez ama eğer canı acı vermeyi sevdiği için giriyor ise sadistlik sayılır. İnançsızlar neden sonsuza kadar cehennemde kalacak diye belirtiliyor? Bu yine de adil değil.
Hakettiği için yapılan şeyden hoşnutluk duymuş oluyor ama o zaman insanlar. Dolaylı yoldan yine sadistliğe giriyor yani bu dediğiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı