Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

fearless48

Hectopat
Daha fazla  
Ben tanrı var mı yok mu bilmiyoruz fikrindeyim. Eğer gerçekten bir tanrı olsaydı şu an dünyamız daha iyi bir yer olurdu diye de düşünüyorum. Ve Kuran'da yazan tonla çelişki beni İslam ile aramı açtı. Yarı Müslüman bir aile ve sülale de doğmama rağmen küçüklükten beri İslam hep saçma gelmiştir bana. Mesela havaya el açıp dua etmek. Ya da Allah korusun sözü. Çünkü eğer bu dünya tamamen Kader'e bağlıysa Allah koruyamaz. Ve Kuran'da yazan evren kusursuzdur Ayeti'de bana çelişkili geliyor. Ufacık bir virüs yüzünden 5 milyon+ insan ölüyor. 1999 İstanbul depreminde 18 bin insan ölüyor. Ülkemizde 22 milyon çocuk içinden 600 bini engelli çocuk. Yani kısacası dinler olmasa dünyada refah, özgürlük, eşitlik, barış artar gibi düşünüyorum. Fikirlerinizi bekliyorum.

Öncelike bu konun en başı bence tanrıdan ziyade yaratılan. Çünkü yaratılan şeyin durumunu bilmezsek yapmamız gereken tartışmanın önemi de kalmaz. Örneğin, bir taş için tanrı yoktur. Ancak bu yok kelimesi, bir şeyin olmaması anlamında değil. Kendi iradesi yok, cansız yani. Canlılar içinse durum daha da farklı. İnsan dışı canlı varlıklar (dünyamız için konuşuyorum) sadece hayatta kalma ve üreme mantığındadır. Gelelim insana, insan ise iradeye sahiptir, düşünme yetisi vardır.

Peki irade ile konumuzun ne ilgisi var derseniz hemen şöyle açıklayayım, sınanma. Hemen tanrı tarafından sınanıyoruz gibi düşünmeyin. Bir yaratıcı var, onun özünden yaratılmışız (kendi düşüncem) ve bu yüzden bazı şeylerle sorumluyuz. Namaz kılma, günah çıkarma, kiliseye gitme gibi dini unsurlardan bahsetmiyorum, iyilik ve kötülük anlamından bahsediyorum. Düşünebilmemiz için iradeye sahibiz, bizi özgür kılan ise iradedir. Fark ettiyseniz özgür dedim, yani insan istediğini yapabilme ve algılayabilmeye de sahip. O yüzden her şey insanoğlunun iradesine sahiptir.

Öncelikle konuya girmeden önce şunu demek istiyorum lütfen herkes 'bundan bin tane aynı konu var, açmayın artık' gibi şeyler demesinler. İnsanlar foruma girip tartışmak istiyor, bu kötü bir şey değil.

Son düzenleme:
Ben tanrı var mı yok mu bilmiyoruz fikrindeyim. Eğer gerçekten bir tanrı olsaydı şu an dünyamız daha iyi bir yer olurdu diye de düşünüyorum. Ve Kuran'da yazan tonla çelişki beni İslam ile aramı açtı. Yarı Müslüman bir aile ve sülale de doğmama rağmen küçüklükten beri İslam hep saçma gelmiştir bana. Mesela havaya el açıp dua etmek. Ya da Allah korusun sözü. Çünkü eğer bu dünya tamamen Kader'e bağlıysa Allah koruyamaz. Ve Kuran'da yazan evren kusursuzdur Ayeti'de bana çelişkili geliyor. Ufacık bir virüs yüzünden 5 milyon+ insan ölüyor. 1999 İstanbul depreminde 18 bin insan ölüyor. Ülkemizde 22 milyon çocuk içinden 600 bini engelli çocuk. Yani kısacası dinler olmasa dünyada refah, özgürlük, eşitlik, barış artar gibi düşünüyorum. Fikirlerinizi bekliyorum.

Peki sor bakalım hepimiz gerçek Müslüman mıyız? Belki de bununla ilgilidir? Kulluğu iyi yapmadıkça Allah'tan yardım bekleyemeyiz.

Mesajının her kısmını yanıtlayamayacağım ama, şikayet ettiğin çoğu şeyin asıl sorunu "insan".

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı