Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yine ilk sayfalarda gereken cevapların alındığı, sonraki sayfalarda belirli zümrelerin birbirine salladığı konulardan biri. İnancınızı dalga geçmeden, mantıklı sebepler sunarak neden savunamiyorsunuz acaba? Neyse, ben artık doğru düzgün ortam olmadığında bu konular hakkında konuşmuyorum. Size iyi tartışmalar.

Doğuştan Müslüman'ım. Ama hep sorguluyorum.

Allah bizim hangi dine inanıp neler yaptığımızı biliyorsa neden bizi dünyaya götürüyor? Neden ne olacağını bilip cehenneme veya cennete götürmek yerine bizi yaratıyor?
Allah geleceği biliyorsa kendi geleceğini biliyor mu?
Her şeyin ilki var Dünya üzerinde, peki Allah'ın ilk yarattığı bir şey var mıdır? (Gezegen vb.)
Allah yokluktan mı oluştu?
Kur'an değiştirilebilir. Biz değiştirilen şeyleri okuyup onlara inanıyorsak?
Neden değiştirilebilen bir şey üzerinden İslam'ı yaymak yerine neden daha inandırıcı yöntemler ile yaymıyor?
Hz. Adem topraktan yaratıldı. Topraktan nasıl etten oluşan çok zeki bir varlık çıkabiliyor?

Mantıklı bulmaya çalışıyorum ama bulamıyorum. Hep sorguluyorum.

Reis ben de emin ol senin kadar sorguluyorum.
Ancak düşün ki, Allah'i cehennemde gördün ve beni neden sınamadın dedin. Onun sana verecek bir cevabı olmalıydı, o her şeyi bilse bile.
Tabii ki.
İlk önce evreni, sonra Cinleri yarattı.
Tüm evreni yaratanın bir oluşumdan ortaya çıkması garip, çünkü yokluktan hiçbir şey ortaya çıkmaz. Çıksaydı, biz de yokluktan çıkmış olabilirdik.
Arap insanların tüm kuran-ı Kerim'i bir kerede okuyup ezberlediğini bildiğimiz için değiştirilmiş olma ihtimali çok az. Bir diğer kanıt da 1000-1500 yıllık ortaya çıkan Kuran-ı Kerimler.
Aslında en inandırıcı yöntem bu, düşün ki bir sınavdasın ve öğretmen tüm soruların cevaplarını veriyor.
Bu kadar özelliğini saydım, bunu da yapabilmez mi?

Hocam konudaki tek doğru yazı bu. Burada tartışmaya girince haklı taraf çıkmıyor. Moderatörler kapak çekip konuyu kapatıyor. :D O yüzden güzel beyninizi burada yormayın arkadaşlar. Bunu yapmak bir işe yaramıyor. Boşa stres yani. Kimse sizin sözünüzü dinleyip Müslüman olmayacak veya Müslümanlıktan ayrılmayacak. Boş verin bu din işlerini. İnanıp inanmamak kişiye kalmış. Bize düşmez bu işler.
Hocam izninizle gördüğüm her din merkezli felsefe konularına bunu yapıştırmak istiyorum. Çünkü bu mesaj şimdiye kadar açılan bütün din konularının özeti 😃. Mesela @BERWAR bu konulara atılan bir ayeti görüp şehadet getirmeyecek. Çünkü milyon kez bu ayetleri gördü ve değişen bir şey olmadı. Boşa kürek çekiliyor bu konularda. Çünkü başkasından fikir almaya çalışan yok.

Herkes kendi doğrusunu savunuyor, karşılık gelen mesajda kusur arıyor. Gelen mesaj acaba haklı mı diye pek düşünmüyor. Ben böyle değilim diyen arkadaşım, sen de öylesin. Belki şimdi kabullenemiyorsun ama öylesin. Kendini kandırmaya çalışma.

Sorgulamaktan zarar gelmez, zaten insanlar hep kolayına kaçtığı için bu haldeyiz.

Kısaca bir yaratıcının olmaması bana mantıksız geliyor ve bu dünyanın amacı ney diyorum o zaman?

İsteyen istediğine inanır bu benim fikrim.

Hocam izninizle gördüğüm her din merkezli felsefe konularına bunu yapıştırmak istiyorum. Çünkü bu mesaj şimdiye kadar açılan bütün din konularının özeti 😃. Mesela @BERWAR bu konulara atılan bir ayeti görüp şehadet getirmeyecek. Çünkü milyon kez bu ayetleri gördü ve değişen bir şey olmadı. Boşa kürek çekiliyor bu konularda. Çünkü başkasından fikir almaya çalışan yok.

Herkes kendi doğrusunu savunuyor, karşılık gelen mesajda küsur arıyor. Gelen mesaj acaba haklı mı diye pek düşünmüyor. Ben böyle değilim diyen arkadaşım, sen de öylesin. Belki şimdi kabullenemiyorsun ama öylesin. Kendini kandırmaya çalışma.

O da insanların sorunu oluyor. Sen burada dakikalarını harcayıp bir şey açıklıyorsun, konuyu açanın bile umurunda değil.

O da insanların sorunu oluyor. Sen burada dakikalarını harcayıp bir şey açıklıyorsun, konuyu açanın bile umurunda değil.
Bazen anlamıyorum, bu tip konuları açanlar zevkine mi açıp kaçıyor? Sonuç hep aynı. Önce biraz mantıklı tartışmalar geliyor. Ardından birkaç kişi arasında tartışma çıkıyor. Zaman zaman bu tartışan kişiler kendisiyle aynı fikirde olanları etiketleyip destek istiyorlar. Bu sefer nöbetleşe tartışma başlıyor 😀. En sonda tartışma sonlara yaklaşıyor, bizim gibiler ortaya çıkıyor. Bu tartışmaların bir sonucu olmuyor, boşa vaktiniz harcıyorsunuz falan diyoruz. Biraz da konunun geyiğini yapıyoruz.

Bazen bizim gibiler gelemeden iş çığırından çıkıyor. O zamanlar da konu kilitleniyor.

Az verimli çalışsaydın Kuran-ı kerimde 300'den fazla mucizenin olduğunu (kanıtlanmış olarak) görürdün.
Mesela;
Evren genişliyor, Newton yanılmıştı.
Kanıtlandın bunların hepsi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı