Tanrı yoksa evren nasıl oldu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hiç kimse neyin içinde olduğumuzu tamamen açıklayamaz. Mesela kazılarda çok eski zamanlardan kalma (milattan önce) piller bulunuyor yani teknoloji eskiden de var olmuş olup insanlar da gelişmiş olup yine birbirlerine savaş açıp dünyayı yok etmiş olabilir. Belki de bunu sürekli tekrarlayan bir simülasyondayızdır. İnanmak isteyen istediğine inanır. Bunları islama inanarak söyledim. "Ya yoksa" diye düşünmek yerine "ya varsa" diye de düşünebilirsin.

Son düzenleme:
Hocam inanın çok araştırdım fakat net bir cevap bulamadım. Münazaraya hazırlandığım için bu bilgiler benim için önemli. Eğer bu konuda bildikleriniz varsa bana anlatabilir misiniz?
Dostum konunun yarısı boş yapıp gene islamcı kafasıyla düşünmüş ama araştıracağın en güzel kaynaklar kuantum dalgaları ve sanal parçacıklar. Bir önce ki yorumda da yazdım hiçlik sanılan gibi bir yokluk değil. Maddenin yoktan var, vardan yok edilemez ilkesi kuantum fiziğine girdiğin zaman değişiyor.

Bing Bang'i tamamen kanıtlayan birşey yok. Big Bang'i yapacak tozları bile oluşturacak bişey olması lazım buda tanrıya bağlanıyor.
Buna boşlukların tanrısı deniyor.

-Şunun nasıl olduğunu biliyor musun?
-Hayır
-Demek ki Allah yaptı!

Kesinlikle tanrıya bağlanmak zorunda değil. Birkaç yıl öncesine kadar big bang teorisi de yoktu ve bu olay içinde tanrı deniyordu. Canlılık içinde tanrı deniyordu evrim bulunana kadar. Her geçen gün parçaları yerine koydukça bu olayların olası bir tanrı kavramının gerekli olmadığı sonucuna varıyoruz.

Yani, sadece öyle olduğunu mu varsayıp, doğru olduğu için ileride bulunur mu diyorlar?

Şimdi bu olayları görüntüleme şansımız olmadığı için süreç biraz tümden gelim gibi işliyor. Yani birileri tahmin ediyor, hipotez kuruyor, eğer böyleyse şöyle şöyle olmalı deniyor. Bir bakılıyor aynen yerine oturuyor. Yani doğru olduğu için sonra bulunur diye bir şey olmaz, bulunursa denir ki bakın bu doğruymuş. Yoksa devam eden çok çalışma ve teori var zaten. Mesela yapılan son çalışmalar patlama anından bir kaç saniye sonra gerçekleşen enflasyon karmaşasının kendine ait kuralları olduğunu, patlama nasıl meydana gelirse gelsin enflasyon bölümünün bizi yine benzer sonuca götüreceğini ortaya koyuyor. Eğer bu doğruysa o andan geriye gitmemiz zorlaşacak. Zira öncesinde ne olursa olsun aynı sonuç elde edilecekse ne olduğunu anlamamız güç demektir.

Su an en cok kabul edilen ve benim de inandigim "Buyuk Patlama" teorisidir.
Benim de size bir sorum var, tanri kendini direkt olarak ya da aracilsrla gostermeyeli (Islam dinine gore) yaklasik 1500 yil oldu.
Siz nasil tanrinin var olduguna bu kadar eminsiniz?
(Agnostigim)

Bu tartışma sonsuza kadar sürer. Kimse kimsenin fikrine karışmasın arkadaş!

Buna boşlukların tanrısı deniyor.

-Şunun nasıl olduğunu biliyor musun?
-Hayır
-Demek ki Allah yaptı!

Kesinlikle tanrıya bağlanmak zorunda değil. Birkaç yıl öncesine kadar big bang teorisi de yoktu ve bu olay içinde tanrı deniyordu. Canlılık içinde tanrı deniyordu evrim bulunana kadar. Her geçen gün parçaları yerine koydukça bu olayların olası bir tanrı kavramının gerekli olmadığı sonucuna varıyoruz.

Şimdi bu olayları görüntüleme şansımız olmadığı için süreç biraz tümden gelim gibi işliyor. Yani birileri tahmin ediyor, hipotez kuruyor, eğer böyleyse şöyle şöyle olmalı deniyor. Bir bakılıyor aynen yerine oturuyor. Yani doğru olduğu için sonra bulunur diye bir şey olmaz, bulunursa denir ki bakın bu doğruymuş. Yoksa devam eden çok çalışma ve teori var zaten. Mesela yapılan son çalışmalar patlama anından bir kaç saniye sonra gerçekleşen enflasyon karmaşasının kendine ait kuralları olduğunu, patlama nasıl meydana gelirse gelsin enflasyon bölümünün bizi yine benzer sonuca götüreceğini ortaya koyuyor. Eğer bu doğruysa o andan geriye gitmemiz zorlaşacak. Zira öncesinde ne olursa olsun aynı sonuç elde edilecekse ne olduğunu anlamamız güç demektir.
Demek ki allah yaptı demiyorum herhangi bir tanrı olabilir. Sonuç şu ilk patlamanın bile oluşması için gereken şeylerin de bir şeye ihtiyacı var bu yoktan hadi oluşayım diye olmadı. Bilimin cevap bulamayacağı şeyler var ve kabullenmıyorlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı