Tanrının ihtiyacı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dediğiniz şey şunun gibi, elinizde bir tükenmez kalem var, meleklere gösteriyorum, melekler de sadece kalemin kapağını görüyor. Görüyorsan hepsini görürsün ya da hiçbirini göremezsin, çünkü hepsi aynı maddeden üretilmiş, aynı ortamda ve değişen bir koşul yok, aynı göz, aynı açı, ben görüyorsam melek de görür demek bu. Umarım anlatabilmişimdir.

Hepsini görürler sadece Allah'ın izin verdiği kısmı sen burada tanrı yani Allah kavramını atlıyorsun o kalemi görmesini sağlayacak bir göz lazım göz içinde yaratıcı
Neden objektif bakamadığınızı şimdi anlıyorum. Bu arada, " iyi olup kötü olamayacağına sadece sen değil o dine inanan belli kişiler tarafından cevaplanır" demişsiniz, zaten o dine inanan kişiler iyi olduğunu söyleyecek, objektif başka insanlar da objektif baktıkları yere göre iyi veya kötü olduğu kanısına varacaklar.
Tanrı dünyevi olaylara karışmıyor, tamamen özgür iradeye sahibiz. Şeytan ise insanları kötüye yönlendirmeye çalışıyor. Tüm olay bundan ibaret

Hepsini görürler sadece Allah'ın izin verdiği kısmı sen burada tanrı yani Allah kavramını atlıyorsun o kalemi görmesini sağlayacak bir göz lazım göz içinde yaratıcı
Of hocam, anlamak istemiyormuşsunuz gibime geliyor artık. Benim anlattığım deney düzeneğinde benim de meleğin de görüşü aynı, sorun iradede bitiyor. Görme olayını ikimiz de yapıyoruz ama siz diyorsunuz ki Allah kapağını görmesini istiyor, burası mantıksız işte. Eğer irade verilirse kalemin hepsini görür ben gibi, ama sadece kapağını göremez, hepsini görmek zorunda.

Of hocam, anlamak istemiyormuşsunuz gibime geliyor artık. Benim anlattığım deney düzeneğinde benim de meleğin de görüşü aynı, sorun iradede bitiyor. Görme olayını ikimiz de yapıyoruz ama siz diyorsunuz ki Allah kapağını görmesini istiyor, burası mantıksız işte. Eğer irade verilirse kalemin hepsini görür ben gibi, ama sadece kapağını göremez, hepsini görmek zorunda.

Hocam Tanrı mutlak iyi olsa kötülüğü yaratamazdı. Bu yüzden Tanrı'nın iyi ya da kötü olarak yorumlanamayacağını düşünüyorum o yüzden ister bakış açısı farklı olsun ister aynı Lütfen sözler köşkünde dininiz neyse ona tıklayın ve tüm aklınıza gelecek sorular Müslüman bir genç tarafından cevaplanıyor yorumlara yazılanları da cevaplıyor ve instagramdada cevaplıyorlar

Hocam Tanrı mutlak iyi olsa kötülüğü yaratamazdı. Bu yüzden Tanrı'nın iyi ya da kötü olarak yorumlanamayacağını düşünüyorum o yüzden ister bakış açısı farklı olsun ister aynı Lütfen sözler köşkünde dininiz neyse ona tıklayın ve tüm aklınıza gelecek sorular Müslüman bir genç tarafından cevaplanıyor yorumlara yazılanları da cevaplıyor ve instagramdada cevaplıyorlar
Sözler Köşkü'nü takip ediyorum, ama kendi içlerinde de çelişiyor o adamlar.

Ama benim iradem varsa ve beni yaratmışsa, ben onun iyi veya kötü olup olmayacağına karar verebilirim ve benim düşüncelerim sayesinde "O", iyi veya kötü olur.
Senin iraden sadece senin kendi görüşüne sahip olmana yeter ve istediğin kararı verebilirsin. Buna kimse bir şey diyemez. Bu acizliğini değiştirmez. Günün geldiğinde tüm sana ait olduğunu sandığın varlığını bırakıp öleceksin ve unutulacaksın.

Senin iraden sadece senin kendi görüşüne sahip olmana yeter ve istediğin kararı verebilirsin. Buna kimse bir şey diyemez. Bu acizliğini değiştirmez. Günün geldiğinde tüm sana ait olduğunu sandığın varlığını bırakıp öleceksin ve unutulacaksın.
Tamam, ben zaten aciz bir varlığım dedim hocam.
İnsanoğlu aciz değildir hadi aciz diyelim uzaylılara ne demeli onları da Allah yarattı?
Buyrun aciz diyen biri...

Hocam cevabını vermeyecek misiniz?

Tamam, ben zaten aciz bir varlığım dedim hocam.

Buyrun aciz diyen biri...
Acizliğimiz de yeteneklerimiz de sınırlı bir dünyadayız. Bizi bu dünyanın fiziki kuralları bağlar. Ve ömrümüz de anca çevremizi anlayabileceğimiz ve geride bırakacaklarımıza bilgi birikimimizi aktarabilecek kadar uzun. Gücümüz ve başarılarımız toplum olarak yaşamaktan geliyor. Belki ahirette de toplum olarak sorumluluğa tutulacağız.

Bu benim şahsi fikrim ve yanılıyor olabilirim.

Acizliğimiz de yeteneklerimiz de sınırlı bir dünyadayız. Biz bu dünyanın fiziki kuralları bağlar. Ve ömrümüz de anca çevremizi anlayabileceğimiz ve geride bırakacaklarımıza bilgi birikimimizi aktarabilecek kadar uzun. Gücümüz ve başarılarımız toplum olarak yaşamaktan geliyor. Belki ahirette de toplum olarak sorumluluğa tutulacağız.

Bu benim şahsi fikrim ve yanılıyor olabilirim.
Hocam tamam, zaten ben de size katılıyorum, insan aciz bir varlık. Beni alıntılamayın, diğer arkadaşa söyleyin bunları.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı