Tanrı var mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sadece ondan dolayı değil. Felsefik konular hakkında pek donanımı yok. Söylediği argümanlar çok sığ, bildiğimiz ve alıştığımız şeyler. Daha çok okuma yapması gerekiyor.

İsmail'in konusunda da olduğu gibi, sürekli bu tarz paylaşımlarda, "Ağaçlar çiçekler çok güzel, bu Allah'ın varlığının bilimsel kanıtıdır." iddiasında bulunan çok insan oldu diye paylaşayım dedim.

Bildiğim kadarıyla felsefe kanalı değil. Tam olarak aklımda kalmadı ama sanırım Uzay Bilimleri mezunuydu. Kanal reklamı olmasın diye videoyu atmadım, küçük bir bölümden alıntı yapayım dedim ama iş işten geçti. :)

İyi birisi. O konuda bir sorunum yok. İnsanları bilgilendirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Sıkıntı olan kısmı, Tanrı'nın varlığı hakkındaki yorumları. Çok sığ geldi bana. Bir felsefe kanalı değil elbette. Ancak akıl yürütmeden, yani felsefe ile ilgilenmeden, bu konularda zayıf kalırsın.

İrade sahibi olman yukarıda birilerinin olduğunu göstermiyor. Burası dinle milleti uyutup şükretmelerini, fakirliği doğal gibi gösterip sefa süren insanların ülkesi.
Madem inançları eleştiriyoruz peki öyleyse. Kendinin dâhi kazara oluştuğuna inanan, evrimin bilim adı altında toplumu ibadet etmekten kaçma çabasında olan bir toplumu alıp götürüyor bu düşünce. Tanrı yok, evren kazara yoktan varoldu, böyle kendini kandırmaktan başka büyük bir yalan yoktur. Ne zaman birine sorsam madem bu düşünce ye sahipsin açıkla öyleyse sıfırdan yani yokluktan zaman kavramının dahi (sonuçta tanrının varlığına inanmayan kesim zaman yolculuğunada inanıyor) oluşumuna sebep olan şey nedir. Ne kazayla bir evren ve bilinmeyen nice yerler oluşturdu ki böyle düzen içerisinde veyahut adaptasyonu oluşturdu ki canlılar ve ortam adapte olabiliyor?

Önce bu konuya tamamiyle açıklık getirelim sonra İslam'ı eleştiriye geçeriz.

Ben de diyorum ki insanları yozlaştıran aslında dinlerdir. İnsanların özündeki iyi niteliklerini zamanla yitirmesini sağlıyorlar, soysuzlaştırıyorlar, özünden uzaklaştırıyorlar, bozuyorlar, tereddi ediyorlar. Din her ne kadar kendi kitlesine iyiliği emretse de bu toplumsal düzeni sağlamak ve yeri geldiğinde haklılığını savunmak için bir araç. Din tarih boyunca insanlar arası çatışmayı körükleyen en büyük etkendi ve şuan da öyle. Tek sebep dindir demiyorum ama büyük katkısı vardır.

Tek toplum, tek devlet, tek amaç, mutlu insanlar ütopyasına da inanmıyorum. Dinin yokluğunda bile insanlar açgözlü, kokuşmuş, rezil.

İnsanları yozlaştıran aslında dinlerdir diyorsun dinsiz de insanlar rezil diyorsun aslında cevap kendi cümlelerinde gizli insanlar dinini doğru yaşamıyorlar ve de rezil hayvani nefisleri uyanıyor savına örnek vereceğin hangi din ve hangi zümre merak ediyorum çünkü şu anda dinini doğru düzgün yaşayan bir ümmet yok diğer dinler zaten çoktan yozlaştı kitaplarını keyfi kural ve kaidelerle bozdular bizde ise Kuran değişmeden kaldı fakat ya papağan gibi anlaşılmadan dillerde ya da raflarda bel üstünde bir yerde... Laik düzende Kuran emir ve yasakları uygulanmazken her bozukluk Kurana tabi insanlara yakıştırıldı. İnsanın özündeki iyi nitelik doğadaki bir kurttan farklı değildir. Tamamen karnını doyurmayı hedefleyen ve cinsel dürtüler içeren bir organizmayız. Avrupada 2000 kadınla yattım diye gururlanan futbolcular var. İnsanın tapınma dürtüsü çok fazla Allah inancını alırsan yerine para, itibar , makam ve mevki gibi materyalist dürtüler gelir. Vallahi insanları zapt eden şey aslında dinlerdir. Eğer ki tamamen önemini yitirirlerse o zaman göreceksiniz asıl yozlaşmayı... Din olduğu halde bu kadar yanlışa düşen bir toplumu bir de dini kısıtlama kalktığında düşün.
Son olarak şunu da yazayım dünya üzerindeki hiç bir kıyımı Müslümanlar yapmadı ne haçlı seferleri ne Cengiz İstilası ne sömürge hareketleri ne soykırımlar ne de atom bombaları ...
Bugün de işgal altında olan madeni, kaynağı sömürülen İslam coğrafyaları...
Kukla yönetimler ve kukla din adamlarıyla paravan terör örgütleriyle damgalanan aşağılanan İslam...
Ve bu aşağılanmayla kendi ceddinden utanan bir nesil...
Tavsiyem Müslümanım diyenlerle İslamı değerlendirmeyin.

@AsjasFıdas1000 ben bitti demeden bitmez, dedi. Abradolf atağı başlattı, Nazım asisti yaptı ama Oreki topu taca attı. :D

Tarihte hem Tanrı'ya inanan hem de bilim ile uğraşmış alimler var. Ama günümüze bakarsak Tanrı'ya inanan çoğu medeniyet çağın gerisinde. Buna dinleri yozlaştıran insanlar yüzünden maruz kalıyoruz. İnanmayan ya da o yokmuş gibi yaşayan ülkeler ise en ileri teknolojiye ve sosyal topluma sahip olan ülkeler. Bizim ülkemizde etraf yobaz kaynıyor.

Tanrı'ya inanan bir insan direkt kutsal kitabını kanıt gösterir. Ve bilimden örnekler verir. Doğum-ölüm, bitki yetişmesi, gezegenler vb. Ama Güneş'in her gün doğması olayının Tanrı tarafından gerçekleştirildiğini inanan ya da inanamayan bir insan kanıtlayamaz. Bazıları ''onun mekanizması öyle, Güneş hep doğar'' diyerek kendi kendine çalıştığını söyler. Ama bir yıldız nasıl hidrojeni helyuma çevirebilir?

Yanmadan Güneş'e gidebilirsek bunu da çözeriz. Bilimin çözemediği şeyler çok. Henüz keşfetmediğimiz şeyler de çok. Ama inanan bir kişiye göre Tanrı her şeyi bilir, bilim ise Tanrı'nın insana hediye ettiği ufak bilgi damlalarından ibarettir.

Evren'in %4-5'lik kısmını biliyormuşuz. O Tanrı ne diye bizim -henüz- araştıramadığımız büyüklükte bir Evren yarattı ki? Bütün bunları kendine eğlence olsun diye mi yarattı?

Tanrı varsa tabii. ;)

Evet, "Bilim" kısmında bir videonun altına, yaklaşık 10'a yakın İslam filozofları ile ilgili bir yazı paylaşmıştım. Hepsinin çok değerli insanlar olduğunu düşünüyorum.

Toplumlar dediğiniz gibi geride ancak bunun sebebi sadece kendilerinin olduğunu düşünmüyorum. İnsanlar, kendilerini bildi bileli hep savaşırlar. Güçlü olan ülke, güçsüz veya yenilenmekte olan ülkelere hep saldırır. Tıpkı oyunlarda olduğu gibi, gerçekte de görebiliyoruz. Ancak artık kılıç-kalkan devri kapandığı için insanlar diğer ülkelere cehaleti yayarlar. Bazıları bunu yaptı ve çoğu ülkenin üzerinde işe yaradı. Dine bilmeden inanan insan saftır. İnancını bilmeyen bir insanı kolayca kandırabiliriz. İşte bazı insanlar bunu yaptı. En uygun olan ülkeleri din ülkeleri olarak gördüler diye düşünüyorum. Tabii dış mihraklardan çok vatandaşlar daha hatalı. :)

Konu saptırmaya ne meyilli birisiymişim yahu. :) Bu arada buralarda hafif atışmalar çıkmaya başlamış bile. Konuyu kilitlemeleri için rapor atacağım. Neyse, ben kış uykusuna çekiliyorum, başka bir konuda görüşmek üzere...sevgiler. ;)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorun çözülmüştür. Sulandırmak gibi olmasın.;)

Konuya nasıl başladık ve nasıl bitti. Biliyordum böyle olacağını... Bundan sonra size Tanrı falan yok. 1 ay cezalısınız.:penguen:

Felsefe bölümü açılsın denildiğinde, "En az 750 mesajı olan bu bölümde mesaj atabilsin." diye bir öneride bulunmuştum. Aksi takdirde bu durumlara geleceğimizi belirtmiştim. Keşke önerim kabul edilseymiş. Neyse, bu sefer gerçekten gidiyorum. :D :D

Mesajlar için herkese teşekkür ederim.

Zaman konusunu açacağım birazdan, bir yere ayrılmayın. Orada en azından daha düzgün tartışırız.

İşin içine din-tanrı vs. girince sorun büyüyor.

Moderatörlerden konunun kapatılmasını rica ediyorum.

@NookumPie , @maestra

Zaman konusunu açacağım birazdan, bir yere ayrılmayın. Orada en azından daha düzgün tartışırız.

İşin içine din-tanrı vs. girince sorun büyüyor.

Sen konu açacaksan ben kış uykumu programımı bir sonraki kışa alırım. :D

Bu arada, akşam üzeri 16'da, 17'de açacağım konu, " Felsefi Akım: Disteizm ( Tanrının Kötü Olduğunu Düşünmek )" hakkında olacaktı. Aşırı şekilde tanrı dozu aldığımız için Oreki gibi düşünüyorum. 1 Ay falan tanrı yok bize... :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı