Tanrının ihtiyacı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O ayeti biliyorum ve özellikle araştırdığım bir ayettir, bu ayete göre meleklerin iradesi olduğu da ortaya çıkıyor, meleklerin gaybı bildiği de ortaya çıkıyor, meleklerin yine Müslüman'ların inandığı İslam inancının reddettiği "gökten düşen melekler" olayına da karşı çıkıyor, yani kendi prensipleriyle bile çelişen bir ayet...

Elon musk ve Afrika kelimeleri de komik duruyordu ama artık kaynaklara kolayca erişilebiliyor :).

Meleklerin gaybı mı? Hayır burada sadece tahminde bulunuyor ve iradeside yoktur sadece fikirlerini sunuyorlar bu arada özel değilse dinin nedir acaba?

Boş mevzu olduğunu düşündüğüm konu. Ne ayeti yalanlayanlar ileri gidiyor, ne de ayeti ortaya atanlar geriye gidiyor. Böyle saçma sapan felsefi tartışmalar bizi olduğumuz yere sabitliyor. Gerçi felsefi olduğu da tartışılır. Adam felsefi açıdan soru soruyor sonra birisi çıkıp "ama ayette şu var" diye aptalca bir tez ortaya atıp akılları karıştırıyor. Başucuma Turbox PC koyup uyusam daha az endişesiz hissederim. İki taraf da tam zavallı. Millet tanrıyı tartışırken maddenin temel birimlerini keşfediyor bizimkiler de ayet tartışıyor. Hepinize yazık.

Doğruları söylediği için mi?

Hocam bunu demeniz yanlış ben her dine saygı duyarım ben müslümanımda ama her şeye saçma sapan doğru demeniz doğru değil ayrıca burada Müslüman'lara hafif bir hakaret gördüm.
Boş mevzu olduğunu düşündüğüm konu. Ne ayeti yalanlayanlar ileri gidiyor, ne de ayeti ortaya atanlar geriye gidiyor. Böyle saçma sapan felsefi tartışmalar bizi olduğumuz yere sabitliyor. Gerçi felsefi olduğu da tartışılır. Adam felsefi açıdan soru soruyor sonra birisi çıkıp "ama ayette şu var" diye aptalca bir tez ortaya atıp akılları karıştırıyor. Başucuma Turbox PC koyup uyusam daha az endişesiz hissederim. İki taraf da tam zavallı. Millet tanrıyı tartışırken maddenin temel birimlerini keşfediyor bizimkiler de ayet tartışıyor. Hepinize yazık.

Hocam size sonuna kadar katılıyorum.
Selamlar, öncelikle kendimi tanıtayım. Biraz uzun bir yazı olacak bu yüzden buna ihtiyacınız olabilir. 17 yaşında Afyonkarahisar'da oturan bir Türk genciyim. Lise 3. sınıfta okuyorum. Her konuda her şeyi araştırmayı seven ve felsefeyi derinlemesine benimsemeye çalışan bir kişiliğim var. Esprilektüelim, bunu da bazen pot kıracağım durumlarda espri yapıyorum diyerek geçiştirmekte kullanıyorum.

Şimdi konumuza geleyim. Geçen hafta din kültürü dersimizde hocamıza, "Eğer ben çok zengin olursam, istediğim her şeye istediğim an sahip olursam herhangi bir ihtiyacım kalır mı?" şeklinde bir soru sormuştum. Hoca da benim konuyu başka yerlere çekeceğimi anlamış olacak ki, "elbette bir gün bir şeyi alamazsın ve ona ihtiyacın olur." şeklinde bir cevap verdi. Hocanın bu soruyu dodgelamak için böyle bir cevap verdiğini anlamak zor değil, ben de biraz daha sıkıştırdım. "Zaman mı, ölümsüz oluyoruz. Para mı, tek parmak şıklatmamızda güneş kadar altınımız oluyor. Böyle bir ortamda, istersek lamba Çin'imiz bile olabilir ve istediğimiz her şeyin sahibi olabiliriz." dedim. Hoca da bir iki tekledi ve geçiştirip konuya devam etti. Ben de üstelemedim. Ama ders sonunda, bu başta sorduğum soruyu hatırlatarak, "Peki tanrı, zaten her şeye sahipken neden biz gibi aciz varlıklar yarattı?" dedim. Bana, "Öncelikle insan aciz değildir, Allah yaratılanlar arasında en mükemmel varlığı insan kıldı. İkinci olarak da, her şeyi olan bir varlık da bu sahip olduklarının anılmasını istemez mi?" dedi ve benim de kafama yattı bu durum.

Ama diğer ders aklıma şöyle bir soru takıldı ve sordum: "Lakin tanrı denen varlık, diğer varlıklar gibi sıkılma, üzüntü, acı, korku, sevinç gibi basit duygulardan münezzeh olmak zorunda, eğer böyle duyguları varsa tanrı kusurludur ve duygularıyla hareket ediyordur. Yani tanrı kavramının anılmak gibi bir ihtiyacının olmaması gerekir.", dedim. Hoca da buna cevap veremedi, verdiği cevap da yine anılması gerekir şeklindeydi ve beni tatmin etmedi.

Eğer grupta felsefe ve tanrı hakkında bu soruma bir cevabı olan varsa müteşekkir olurum, eğer bu soruma bir cevap bulamazsam tanrı kusurludur diyeceğim ve agnostik olacağım.

Bakara-23. ayet Kulumuza indirdiğimiz kitaptan dolayı bir şüphe içinde iseniz onun benzeri bir sûre de siz getirin, Allah'tan başka taptıklarınızı da yardıma çağırın; eğer iddianızda samimi iseniz! Yani diyor ki Allah'ın indirdiği gibi bir kitap indirebilirseniz indirin ve sana inananları ve tanrınızıda alın ve gökten ayet indirinde görelim diyor.

Son düzenleme:
Evrim ağacı ne yazık ki tarafsız değil bana tarafsız bir makale atar mısınız?
Bakın bu konu taraflı veya tarafsız olunabilecek bir konu değil. Kimse şuanki evrim teorisi kesin doğrudur demiyor. Asıl doğru olan şey evrimin kendisidir. Yer çekimi ne kadar doğruysa evrim de o kadar doğrudur. Sadece bu doğruları açıklayan teoriler yanlış çıkabilir. Onlar yanlış çıkarsa bu doğrular yok olmayacaklar sadece onları açıklayan şuanki teorileri yerlerine yenileri gelecek ve bu durumları başka bir açıdan açıklayacaklar.

Bu konuyu açıkladığım mesajı biraz değiştirerek şuraya kopyalıyorum:

Evrim bir doğa kanunudur ve yanlış olamaz. Yanlış olabilecek bir şey varsa o da şuanki evrim teorisidir.

Daha net bir örnek verecek olursam; yarın yer çekiminin teorisi yanlış çıkarsa bir anda havada uçmaya başlar mıyız sizce? Ayaklarımız yere basmaya devam eder değil mi? İşte bu yüzden yer çekimi bir doğa kanundur ve yanlış olamaz. Yanlış olabilecek olan şey ise bu kanunu açıklayan yer çekimi teorisidir. Bu teori yanlış çıktığı zaman yerine bir başkası gelir ve yer çekimini farklı bir açıdan açıklar. Ama ne dersek diyelim yer çekimi bizi yere yapıştırmaya devam eder.

Aynı şekilde evrim teorisi yanlışlanırsa yerine bir yenisi gelir ve evrimi başka şekilde açıklar. Ama evrim var olmaya devam eder.

Bakın bu konu taraflı veya tarafsız olunabilecek bir konu değil. Kimse Şu anki evrim teorisi kesin doğrudur demiyor. Asıl doğru olan şey evrimin kendisidir. Yer çekimi ne kadar doğruysa evrim de o kadar doğrudur. Sadece bu doğruları açıklayan teoriler yanlış çıkabilir. Onlar yanlış çıkarsa bu doğrular yok olmayacaklar sadece onları açıklayan Şu anki teorileri yerlerine yenileri gelecek ve bu durumları başka bir açıdan açıklayacaklar.

Evet taraflı olunabilecek bir konu mesela evrimi destekleyen bir foruma ya da başka bir yere giderseniz elbette evrimi destekleyen şeyler bulursunuz kimse orada 400 milyon yıllık akrep fosili ya da evrime delil olarak gösterilen balığın aslında o şekilde olmadığından ya da ilk hücrenin nasıl atomlardan oluşup dünyadaki sıcaklığa vb hava koşullarına dayandığını söylemez işte bu da taraf tutmak olur evet objektif olan bazı kaynaklar var lakin evrim ağacı bunlardan biri değil.

Bu konuyu açıkladığım mesajı biraz değiştirerek şuraya kopyalıyorum:

Evrim bir doğa kanunudur ve yanlış olamaz. Yanlış olabilecek bir şey varsa o da Şu anki evrim teorisidir.

Bu oldukça yanlış bir algı siz bir teoriye kesin doğrudur gözüyle bakamazsınız bu bilimselliğe tamamen ters olur.

Daha net bir örnek verecek olursam; yarın yer çekiminin teorisi yanlış çıkarsa bir anda havada uçmaya başlar mıyız sizce? Ayaklarımız yere basmaya devam eder değil mi?

Elbette devam eder ama evrim "teorisi" teoridir bir kanun değildir yer çekimi ise bir kanundur aralarında çok fark var teori ile hipotez arasındaki farkı biliyorum açıklamaya gerek yok ama teori ile kanun arasındaki farkı da biliyorum.

İşte bu yüzden yer çekimi bir doğa kanundur ve yanlış olamaz. Yanlış olabilecek olan şey ise bu kanunu açıklayan yer çekimi teorisidir. Bu teori yanlış çıktığı zaman yerine bir başkası gelir ve yer çekimini farklı bir açıdan açıklar.

Evet bakın kendinizle çelişiyorsunuz yer çekimi bir kanundur ve yanlışı çıkamaz evet çeşitli değişiklere uğrayabilir ama bir insan yer çekimi yok diyemez çünkü yer çekimi bir gerçektir ama evrim bir gerçek "kanun" değildir.
Gerçekten de bir insanın cennete gitmesi için iyi bir insan olması yeterli mi?

Hayır yeterli değil bir insanın cennete gütmek için Müslüman olması lazım ama bu demek değil ki Müslüman olmayan insanların hepsi cehennemde kalıcı olarak kalacak tabii ki de hayır cehennemin ve cennetin 7 katı vardır gideceğiniz yer günahınıza ya da sevabınıza göre değişiklik gösterir bu da Allah'ın adaletinin delilerindendir ayrıca cehennemin bazı yerlerinden çıkış olacağı söylenir son katmanlar hariç ama tabii biz bunu bilemeyiz bu 1 gün de olabilir 2 gün de olabilir 10 yıl da olabilir 50 yılda 100 yılda 1000 yılda 10.000 yılda belki de hiç ama rivayete göre Müslüman'ların hepsi eğer Allah'a şirk koşmazlar ise yani Allah'ı reddetmezler ya da ona ortak koşmazlar ise cennete gidecektir tabii bu bir rivayet ne kadar gerçek ne kadar değil bilemeyiz.
Kaldı ki Allah'ın pek çok isminde ve kuranın bir sürü yerinde Allah'ın affedici olduğu söyleniyor yani ben Allah'a şirk koştum affedilmez miyim gibi bir algıya düşmek yanlıştır Allah affedicidir merhamet sahibidir ayet atardım normalde ama ne yazık ki yasak.
Bu sorularımın cevabını verebilirseniz çok memnun olurum.
Rica ederim.

Son düzenleme:
Evrim "teorisi" teoridir bir kanun değildir
Evet bakın kendinizle çelişiyorsunuz yer çekimi bir kanundur ve yanlışı çıkamaz evet çeşitli değişiklere uğrayabilir ama bir insan yer çekimi yok diyemez çünkü yer çekimi bir gerçektir ama evrim bir gerçek "kanun" değildir.
Bu oldukça yanlış bir algı siz bir teoriye kesin doğrudur gözüyle bakamazsınız bu bilimselliğe tamamen ters olur.

Evrim ile evrim teorisini karıştırıyorsunuz. Evrim ve evrim teorisi aynı şeyler değildir. Şimdi elimden geldiğince net bir şekilde size bunu açıklamaya çalışacağım. Lütfen yazının tamamını dikkatlice okuyunuz.

Evrim bir kanunudur, "evrim teorisi" ise bu kanunu açıklar. "Evrim teorisi" yanlış cıkabilir. Ama "evrim" her zaman, evrenin dengesi alt-üst olmadığı sürece vardır.

"Yer çekimi" bir kanundur, "yer çekimi teorisi" bu kanunu açıklar. Yer çekimi teorisi yanlış çıkabilir ama yer çekimi her zaman, evrendeki kütlesi olan her şey yok olmadığı sürece var olacaktır.

Başka bir deyişle:
Yer çekimi kanunu yerin sizi çektiğini söyler ve kesindir, yer çekimi teorisi ise yerin sizi nasıl çektiğini açıklamaya çalışır ve kesinlik ifade etmez. Bunun aynısı evrim ve evrim teorisi için de geçerlidir.

Teori ile kanun arasındaki farkı da biliyorum.

Sanılanın aksine kanun kanıtlanmış teoriye verilen isim değildir. Teori ne kadar bulgu gösterilirse gösterilsin kanuna dönüşemez.

Kanun göz önündeki gerçektir. Teori ise bu kanunun neden ve nasıl var olduğunu açıklamaya çalışır. Yani aslında ne kanun teoriden üstündür ne de teori kanundan üstündür. Birbirlerinden farklı ve birbirlerini tamamlayan kavramlardır.

Bunu da hayatını bu işe adamış bütün bilim insanlarına sorabilirsiniz. Bundan çok farklı cevaplar almazsınız.

Teori ve kanun arasındaki fark aşağıdaki videoda çok güzel özetlenmiştir. Lütfen kanal hakkındaki ön yargılarınız bir kenara bırakıp dikkatle izleyiniz.
Bu videoda bahsedilenler genelgeçerdir, yani doğrudur ve sizin tabirinizle tarafsızdır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim söyleyebileceklerim bu kadar. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız araştırmaya devam edin.

Evrim ile evrim teorisini karıştırıyorsunuz. Evrim ve evrim teorisi aynı şeyler değildir. Şimdi elimden geldiğince net bir şekilde size bunu açıklamaya çalışacağım. Lütfen yazının tamamını dikkatlice okuyunuz.

Evrim bir kanunudur, "evrim teorisi" ise bu kanunu açıklar. "Evrim teorisi" yanlış cıkabilir. Ama "evrim" her zaman, evrenin dengesi alt-üst olmadığı sürece vardır.

1621504773478.png

1621505222635.png

Kanun göz önündeki gerçektir. Teori ise bu kanunun neden ve nasıl var olduğunu açıklamaya çalışır. Yani aslında ne kanun teoriden üstündür ne de teori kanundan üstündür. Birbirlerinden farklı ve birbirlerini tamamlayan kavramlardır.

Bakın kanun ile teori aynı şey değildir evrim de bir kanun değildir lütfen bu konuda hala ısrar etmeyin evrim bir teoridir çünkü evrimin açıklayamadığı şeyler vardır mesela beyin, cinsel organlar, ilk hücre vb gibi bunları açıklayamadığı için evrim bir teoridir kanunda açıklanamayan bir şey yoktur lütfen artık evrimin kanun olduğunu savunmayın.

Teori ve kanun arasındaki fark aşağıdaki videoda çok güzel özetlenmiştir. Lütfen kanal hakkındaki ön yargılarınız bir kenara bırakıp dikkatle izleyiniz.
Bu videoda bahsedilenler genelgeçerdir, yani doğrudur ve sizin tabirinizle tarafsızdır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tarafsız... Evrim ağacı mı lütfen yapmayın abonelerinin yüzde 80-85'ini botlarla kasan bir kanal ve tarafsız değil siz evrim ağacı kanalında hiç 400 milyon yıllık akrep fosili ile ilgili bir şey buldunuz mu bana göre değil "herkese" göre tarafsızlık için bir konuyu iki şekilde ele alınmalı yani evrim ağacı kanalı yukarıda bahsettiğim şeylerle ilgili videolar yapsa evet objektif diyebiliriz ama şu anda evrim ağacı kanalıyla ilgili objektiflik söz konusu değildir kanalın adı "evrim ağacı" nasıl objektif olmasını bekliyorsunuz zaten.

Dosya Ekleri

• 1621504791026.png
    1621504791026.png
    25,6 KB · Görüntüleme: 23
Meleklerin gaybı mı? Hayır burada sadece tahminde bulunuyor ve iradeside yoktur sadece fikirlerini sunuyorlar bu arada özel değilse dinin nedir acaba?
Melekler şöyle demiyor mu, "Yeryüzünde bozgunculuk çıkaracak birini mi yeryüzüne yollayacaksın?". Bu yüzden gaybı bilmiş oluyorlar. Ama melekler gaybı bilemez, melekler tahmin de edemez. Onlar sadece kendilerine verilen işi yapmakla yükümlüler. Dahasını yaparlarsa hem iradeli varlıklar olurlar hem de gaybı bilmeye başlarlar. Hadi gaybı bilmedi tahmin etti dersen de iradesi olduğunu söylersin ve meleklerin iradesi olmadığına dair sana onlarca ayet ve hadis bulabilirim.(Bu arada cevaplamayı unutmuşum, şu anda arayış içerisindeyim ama İslam'ın tanrısına inanıyorum. İslam'ın tanrısını da kötü birisi olarak görüyorum.)

Melekler şöyle demiyor mu, "Yeryüzünde bozgunculuk çıkaracak birini mi yeryüzüne yollayacaksın?". Bu yüzden gaybı bilmiş oluyorlar. Ama melekler gaybı bilemez, melekler tahmin de edemez. Onlar sadece kendilerine verilen işi yapmakla yükümlüler. Dahasını yaparlarsa hem iradeli varlıklar olurlar hem de gaybı bilmeye başlarlar. Hadi gaybı bilmedi tahmin etti dersen de iradesi olduğunu söylersin ve meleklerin iradesi olmadığına dair sana onlarca ayet ve hadis bulabilirim.(Bu arada cevaplamayı unutmuşum, şu anda arayış içerisindeyim ama İslam'ın tanrısına inanıyorum. İslam'ın tanrısını da kötü birisi olarak görüyorum.)

Meleklerin akıl ve iradeleri vardır. Onların akıl ve irade kullanmaları peygamberlerin akıl ve irade kullanmalarına benzer. Melekler de masumdur, peygamberler de masumdur. Yüce Allah melekler âleminden de insanlar âleminden de peygamberler seçmiştir.
Aynı açıklamayı bir daha yazacağım ayrıca melekler gaybı bilemezler sadece fikirlerini söylerler melekler insanda nefis olacağını bildikleri için bu şekilde söylemiş olabilirler yani bu ayet çok derin yüzeysel bir şey diyemeyiz Discord'unuz varsa verin oradan devam edelim isterseniz.
⚝ 𝔯𝔢𝔱𝔦𝔤𝔞𝔫𝔲𝔰 ⚝#1912

@FarukB5 Hocam yorumunuzu cevapla kısmından cevaplamayadım, sistem hatası herhalde. Buradan cevaplayayım.

"Ben gizli bir hazine idim, bilinmek istedim (bilinmeye muhabbet ettim) ve kâinatı yarattım."​

Bunu yazmıştınız, o zaman şöyle diyeyim. Sıkılmak, üzülmek, sevinmek aciz varlıkların sahip olduğu duygular, bu yüzden anılmak da öyle. Bizi kendini andırmak için yaratıyorsa tanrı kusurludur. Önceki mesajlarımda da demiştim bunu...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı