Tanrının ihtiyacı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yaratılış diye bir şey yok.
Güneş, Ay, Dünya insan için değiller. Bu güneş sistemindeki Dünya gezegeni canlılığın oluşması için elverişli bir ortam oluşturdu. Bu oluşana kadar Dünya volkan denizi ve birden çok buzul dönemi geçirdi.
Şimdi okadar güneş ay mars uzay alemi vs varda var sadece neden dünyada yaşam var, açıkınca yiyebileceğin bir şey var, susadın su var, bitkiler var, mevsim değiştikçe meyveler değişiyor, toprağa suluyorsun sebze vs çıkıyor. Yağmur, kar güneş hepsi var yer çekimi desen muazzam oksijen desen var, değerli madenler çıkıyor, fosil yakıtlar çıkıyor, bunların hepsi bir ihtiyacı karşılıyor. Şimdi biz volkanlar, buzuldu vs tesadüfen böyle bir sorunsuz bir sistemmi oluştu ?

İnsanlık asırlardır Din ve Tanrı kavramını tartışıyor fakat bir sonuca varamadı. Asla da varamayacak.
Açıkçası Dinlerin ortaya çıkma hikayesini tahmin etmek zor değil. 1500 yıl önce yoldan çıkmış arapların toplumda düzeni sağlamak için görünmez bir güvenlik kamerası mantığıyla insanları onları sürekli gözetleyen ve yoldan çıktığında onu yakabilecek ilahi bir güce inandırması İslam'ın ortaya çıkışının olası hikayesidir. Daha ilkel inanışlarda kralların veya hükümdarların kendilerini ilahi bir gücün yetkilendirdiğini söyleyerek halklarının beynini yıkaması Dinlerin ilk adımlarıdır.

Son olarak insan inanmaya ihtiyaç duyan bir varlıktır. Bu sebeple dinler günümüzde hala insanlık üzerinde çok büyük etkiye sahipler.

Dinler ve varsa Tanrı hakkında hiçbir zaman kesin sonuçlara ulaşamayacağımız belli. Yüzyıllar boyunca her dinin mensupları kendi dininin gerçek olduğunu başkalarına anlatmaya çalışacak ve başarısız olmaya devam edecek.

sadece neden dünyada yaşam var
Gözlemlediğin gezegenler, üstüne araç gönderdiğin gezegenler bir elin parmaklarını geçmez. Sınırlarını bile bilmediğin bu gezegende insan haricinde bir yaşam olmadığını düşünmek saçmalıktır. Bir yerde sıvı su varsa orada canlı yaşamı da vardır.
Şimdi okadar güneş ay mars uzay alemi vs varda var sadece neden dünyada yaşam var, açıkınca yiyebileceğin bir şey var, susadın su var, bitkiler var, mevsim değiştikçe meyveler değişiyor, toprağa suluyorsun sebze vs çıkıyor. Yağmur, kar güneş hepsi var yer çekimi desen muazzam oksijen desen var, değerli madenler çıkıyor, fosil yakıtlar çıkıyor, bunların hepsi bir ihtiyacı karşılıyor. Şimdi biz volkanlar, buzuldu vs tesadüfen böyle bir sorunsuz bir sistemmi oluştu ?
Sorunsuz mu? Yahu şu argümanları değiştirin be artık. Cidden. Saatçi argümanının değiştirilmiş versiyonunu her sefer önümüze koyuyorsunuz. Sıktı.

İnsanlık asırlardır Din ve Tanrı kavramını tartışıyor fakat bir sonuca varamadı. Asla da varamayacak.
Açıkçası Dinlerin ortaya çıkma hikayesini tahmin etmek zor değil. 1500 yıl önce yoldan çıkmış arapların toplumda düzeni sağlamak için görünmez bir güvenlik kamerası mantığıyla insanları onları sürekli gözetleyen ve yoldan çıktığında onu yakabilecek ilahi bir güce inandırması İslam'ın ortaya çıkışının olası hikayesidir. Daha ilkel inanışlarda kralların veya hükümdarların kendilerini ilahi bir gücün yetkilendirdiğini söyleyerek halklarının beynini yıkaması Dinlerin ilk adımlarıdır.

Son olarak insan inanmaya ihtiyaç duyan bir varlıktır. Bu sebeple dinler günümüzde hala insanlık üzerinde çok büyük etkiye sahipler.

Dinler ve varsa Tanrı hakkında hiçbir zaman kesin sonuçlara ulaşamayacağımız belli. Yüzyıllar boyunca her dinin mensupları kendi dininin gerçek olduğunu başkalarına anlatmaya çalışacak ve başarısız olmaya devam edecek.
Şimdi insan yapımı şeylere göz at sürekli güncelleniyor insan tarafından yapılmış bir anayasa bir süre sonra yetersiz kalıyor, karşılığı olmuyor insan tarafından yapılmış bir icat buluş bir süre sonra güncelleniyor peki bu din şimdi yıllar yıllar önce bir insan tarafından ortaya atılmış olsaydı neden hala bir güncellemeye ihtiyaç duymuyor neden hala sorunsuz neden hala bozulmadı benim diyen liderleyin yaptığı herşey aksadı zamanla unutuldu bu konu neden unutulmadı ozaman insan yapmış olsaydı ?

Şimdi insan yapımı şeylere göz at sürekli güncelleniyor insan tarafından yapılmış bir anayasa bir süre sonra yetersiz kalıyor, karşılığı olmuyor insan tarafından yapılmış bir icat buluş bir süre sonra güncelleniyor peki bu din şimdi yıllar yıllar önce bir insan tarafından ortaya atılmış olsaydı neden hala bir güncellemeye ihtiyaç duymuyor neden hala sorunsuz neden hala bozulmadı benim diyen liderleyin yaptığı her şey aksadı zamanla unutuldu bu konu neden unutulmadı o zaman insan yapmış olsaydı?

Dinin sorunsuz olması sizin kendi görüşünüz. Dinler günümüz için son derece ilkeldir. Zaman ilerledikçe insanların sorgulamak için imkanları artmıştır. Dinler de eskimektedir. Bunu her geçen gün Ateist, deist vb. sayısının artması kanıtlar. Din hala görevini yerine getirmektedir. İnsanların beynini yıkama konusunda hala en çok başvurulan yöntem dini kullanmaktır. Günlük hayatımızda buna çok örnek var. Ayrıca milyarlarca insanın körü körüne inandığı ve sahiplendiği bir sistemi kim güncelleyebilir? Farklı dinler inançlarını günümüze yakınlaştırmaya çalışsa da başarısız olmuştur. Bu sebeple İncil defalarca tekrar yazılmış ancak çoğu versiyonu insanlar tarafından sahiplenilmemiştir.

Son olarak insan inanmaya ihtiyaç duyan bir varlıktır.
Burası hariç katılıyorum. İnsanlar egoist, kindar, korkak varlıklar olduğu için tanrı varlığına inanmak İSTER, ihtiyaç duymaz. Zaten dinlerin işine gelen kısımlarını uyguladığından anlayabiliriz bunu. Tanrı varlığına gerçekten içten inanan insan hayatım boyunca hiç görmedim.

Gözlemlediğin gezegenler, üstüne araç gönderdiğin gezegenler bir elin parmaklarını geçmez. Sınırlarını bile bilmediğin bu gezegende insan haricinde bir yaşam olmadığını düşünmek saçmalıktır. Bir yerde sıvı su varsa orada canlı yaşamı da vardır.

Sorunsuz mu? Yahu şu argümanları değiştirin be artık. Cidden. Saatçi argümanının değiştirilmiş versiyonunu her sefer önümüze koyuyorsunuz. Sıktı.

İlk görüşünüzün cevabı ben bu husus da dünyadaki yaşamın değerini belirtmek için söyledim dünyada neden en baştan beri bu yaşam ihtiyaçları var bunu belirttim maden yaşam olup olmadığına dair bilgi sahibi olmadığınız görmediğiniz bir gezegenin varlığına veya olabilceğine inanıyorsunuz görmediğiniz bir yaratacının olabilceğine neden inanmıyorsunuz?

İkinci hususta ise dünyadaki sistem sorunsuz dedim keza uzaydaki sistemde yaratıcı bir kişi olduğu için sorunsuzdur yine buradaki dikkat çekmek istediğim nokta insanın yaşamını sürdüre bildiği dünya. Canlılar dünyada yaşıyor ve yaşaya bilmesi için sorsunsuz bir sistemi var siz bir sorun mu tespit ettiniz acıkcası anlamadım bizimlede paylaşabilirsiniz.

Burası hariç katılıyorum. İnsanlar egoist, kindar, korkak varlıklar olduğu için tanrı varlığına inanmak İSTER, ihtiyaç duymaz. Zaten dinlerin işine gelen kısımlarını uyguladığından anlayabiliriz bunu. Tanrı varlığına gerçekten içten inanan insan hayatım boyunca hiç görmedim.
Evet haklısınız. Düzelttiğiniz için teşekkürler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı