Tanrının ihtiyacı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dinin sorunsuz olması sizin kendi görüşünüz. Dinler günümüz için son derece ilkeldir. Zaman ilerledikçe insanların sorgulamak için imkanları artmıştır. Dinler de eskimektedir. Bunu her geçen gün Ateist, deist vb. sayısının artması kanıtlar. Din hala görevini yerine getirmektedir. İnsanların beynini yıkama konusunda hala en çok başvurulan yöntem dini kullanmaktır. Günlük hayatımızda buna çok örnek var. Ayrıca milyarlarca insanın körü körüne inandığı ve sahiplendiği bir sistemi kim güncelleyebilir? Farklı dinler inançlarını günümüze yakınlaştırmaya çalışsa da başarısız olmuştur. Bu sebeple İncil defalarca tekrar yazılmış ancak çoğu versiyonu insanlar tarafından sahiplenilmemiştir.
Burada size söylemek istediğim binlerce toplumu yönetmeye yönelik insani beşeri sistemlerin olması ve bu sistemlerin yetersiz kalıp unutulması ilk çıktığı senelerden 100 sene geçince yetersiz kalması, ozaman dinin yönetim sistemi bir insan tarafından çıkarılsaydı ilk çıktığı senelerden sonra unutulmazmıydı diğer beşeri sistemler gibi unutulup gidilmezmiydi ? Bir insan görüşünü bukadar uzun sene ayakta tutabilirmiydi ? İnsan yazmış olsaydı keza.

İnsanlar egoist, kindar, korkak varlıklar olduğu için tanrı varlığına inanmak İSTER, ihtiyaç duymaz. Zaten dinlerin işine gelen kısımlarını uyguladığından anlayabiliriz bunu. Tanrı varlığına gerçekten içten inanan insan hayatım boyunca hiç görmedim.
Sebebi insanın inanmak istemesidir. Alıntıladığım mesajda hocam açıklamış.

Bunun için önce.

A) tanrı vardır.
B) tanrı yoktur.
C) tanrı vardır fakat vahiy kaynaklı değildir.
D) tanrının varlığı bilinemez.
E) tanrı vardır ve evrenle doğa tanrıyla aynıdır. İç içedir.

Sana tek bir sorun var merak ettim sen öldüğünde ne olacak neye inanıyorsun ne gibi bir süreç olacak ?
Atomlarına ayrışacaksın.
Dostum bak tanrı denen şey evrenin kurallarından bağımsız olsun diyelim. Yine de bu tanrının bir başlangıcı olmalı, yüce ve birçok yetkiye sahip bir şey kendiliğinden oluşamaz.
dinin nedir?
Bizim evrenimizin kurallarına göre konuşuyorsun sürekli. Bizim evrenimizde olmak zorunda ama Tanrı bundan bağımsız olduğu için bir şeyden oluşmak zorunda değil.
Ateistim.
İlk görüşünüzün cevabı ben bu husus da dünyadaki yaşamın değerini belirtmek için söyledim dünyada neden en baştan beri bu yaşam ihtiyaçları var bunu belirttim maden yaşam olup olmadığına dair bilgi sahibi olmadığınız görmediğiniz bir gezegenin varlığına veya olabileceğine inanıyorsunuz görmediğiniz bir yaratıcının olabileceğine neden inanmıyorsunuz?

İkinci hususta ise dünyadaki sistem sorunsuz dedim keza uzaydaki sistemde yaratıcı bir kişi olduğu için sorunsuzdur yine buradaki dikkat çekmek istediğim nokta insanın yaşamını sürdüre bildiği dünya. Canlılar dünyada yaşıyor ve yaşaya bilmesi için sorsunsuz bir sistemi var siz bir sorun mu tespit ettiniz açıkçası anlamadım bizimlede paylaşabilirsiniz.
Şaka falan mı yapıyorsun anlamadım ki? Körelmiş organlar, sakat doğumlar, genetik hastalıklar, küresel ısınma/soğuma, plakaların hareketleri, meteorlar... Büyük bir kaos içinde oluşan mikro "düzenler" gördüğünde "oooo şuna bak nasıl oluşmuş görüyor musun tam bizim yaşayacağımız şekilde!!!!?" gibi bir tepki veriyorsun. Senin yaşayabileceğin şekilde olmasa zaten diyemezsin çünkü yaşamıyor olurdun, senin burada yaşayabilmen "kusursuz" bir düzen olduğunu göstermiyor. Sen zaten kusursuz değilsin, hiçbir canlı kusursuz değil, hiçbir maddi varlık kusursuz değil. Her canlı dibine kadar kusurlu.
İçinde yaşam olduğunu düşündüğümüz birçok gezegen var. İlkel yaşam formlarından tut daha gelişmiş canlılara kadar. Somut örnek istiyorsan Mars'ın donmuş su kütlelerinde bazı canlıların yaşayabileceğine neredeyse emindi bilim adamları. Rover ile alınan verilere göre ilkel yaşam formlarının yaşadığı doğrulandı. Kendi güneş sistemimizde bile bir gezegende canlı hayat bulabiliyorsak milyarlarca gezegen içinde neden başka canlı formları bulamayalım ki?
Başka gezegenlerde yaşam olabileceği düşüncesi teorik olarak yüksek ihtimali bulunan bir düşünce. Matematiksel olarak sadece Dünya'da yaşam olmuş olamaz. Başka galaksilerde, başka gezegenlerde, ilkel veya gelişmiş canlıların bulunması gerekiyor.
Burada size söylemek istediğim binlerce toplumu yönetmeye yönelik insani beşeri sistemlerin olması ve bu sistemlerin yetersiz kalıp unutulması ilk çıktığı senelerden 100 sene geçince yetersiz kalması, ozaman dinin yönetim sistemi bir insan tarafından çıkarılsaydı ilk çıktığı senelerden sonra unutulmazmıydı diğer beşeri sistemler gibi unutulup gidilmezmiydi ? Bir insan görüşünü bukadar uzun sene ayakta tutabilirmiydi ? İnsan yazmış olsaydı keza.
Dini yönetim sistemini zaten dünyanın büyük bir çoğunluğu terk etti. 🙃
Çok yanlış argümanlar sunuyorsun.

Burada size söylemek istediğim binlerce toplumu yönetmeye yönelik insani beşeri sistemlerin olması ve bu sistemlerin yetersiz kalıp unutulması ilk çıktığı senelerden 100 sene geçince yetersiz kalması, o zaman dinin yönetim sistemi bir insan tarafından çıkarılsaydı ilk çıktığı senelerden sonra unutulmaz mıydı diğer beşeri sistemler gibi unutulup gidilmez miydi? Bir insan görüşünü bu kadar uzun sene ayakta tutabilir miydi? İnsan yazmış olsaydı keza.
Dinler fakir insanlara şükretmeyi ve sabretmeyi öğretirler, öğretirler ki zenginin düzeni bozulmasın, zengin olsun ve zengin kalsın. Kralların vs. çok işlerine gelen bir şey bu. Düşün sen kralsın, altında ekmek bulamayan halk var, sen sarayda yaşıyorsun ama o halk "ahirette ben cennete gideceğim o kral cehenneme" diye düşünüyor, oturuyor yerine sabrediyor. Muhteşem bir şey değil mi kral için? Napolyon ne demiş? "Din, fakirler bu dünyada zenginleri katletmesin diye onlara öbür dünyada eşit bir cennet vaat eder." muhteşem bir söz değil mi? Çok doğru.

Dinlerden daha eski düşünceler de var. Antik Yunan'ı okursan adamlar demokrasiyi de düşünmüş "dağdaki çobanla benim oyum bir mi?" meselesini de düşünmüş. Milattan önce 3000'lerde oturup "herkes oy verirse bu mantıklı olmaz, köylüler ülke yönetmekten ne anlar? Nasıl doğru yöneticiyi seçer?" diye tartışmış adamlar. Ne olmuş? 5000 yıl sonra şu an her yer bu şekilde yönetiliyor.

Şaka falan mı yapıyorsun anlamadım ki? Körelmiş organlar, sakat doğumlar, genetik hastalıklar, küresel ısınma/soğuma, plakaların hareketleri, meteorlar... Büyük bir kaos içinde oluşan mikro "düzenler" gördüğünde "oooo şuna bak nasıl oluşmuş görüyor musun tam bizim yaşayacağımız şekilde!!!!?" gibi bir tepki veriyorsun. Senin yaşayabileceğin şekilde olmasa zaten diyemezsin çünkü yaşamıyor olurdun, senin burada yaşayabilmen "kusursuz" bir düzen olduğunu göstermiyor. Sen zaten kusursuz değilsin, hiçbir canlı kusursuz değil, hiçbir maddi varlık kusursuz değil. Her canlı dibine kadar kusurlu.
Ben sana kusursuz derken dünyanın uzayla olan ilişkisi dünyadaki canlıların yaşaması için sorunsuz bir sistemin var oluşundan bahsettim sen ise bana insanların sağlık kusurlarından bahsediyorsun bunlar ayrı şeyler küresel ısınma gibi unsurlar insanın dünya ya verdiği zarardan kaynaklıdır bu dünyanın bir kusuru değildir yine istediğin penceden baktın olaylara

Ben sana kusursuz derken dünyanın uzayla olan ilişkisi dünyadaki canlıların yaşaması için sorunsuz bir sistemin var oluşundan bahsettim sen ise bana insanların sağlık kusurlarından bahsediyorsun bunlar ayrı şeyler küresel ısınma gibi unsurlar insanın dünya ya verdiği zarardan kaynaklıdır bu dünyanın bir kusuru değildir yine istediğin penceden baktın olaylara
Dinozorlara anlat sen o düzeni. Meteorun teki laaap diye hepsini sildi dünyadan, nerede canlıların yaşaması için oluşan dünya ve uzayın o sorunsuz düzeni?

Atomlarına ayrışacaksın.

Bizim evrenimizin kurallarına göre konuşuyorsun sürekli. Bizim evrenimizde olmak zorunda ama tanrı bundan bağımsız olduğu için bir şeyden oluşmak zorunda değil.
ateistim.

Şaka falan mı yapıyorsun anlamadım ki? Körelmiş organlar, sakat doğumlar, genetik hastalıklar, küresel ısınma/soğuma, plakaların hareketleri, meteorlar... Büyük bir kaos içinde oluşan mikro "düzenler" gördüğünde "oooo şuna bak nasıl oluşmuş görüyor musun tam bizim yaşayacağımız şekilde?" gibi bir tepki veriyorsun. Senin yaşayabileceğin şekilde olmasa zaten diyemezsin çünkü yaşamıyor olurdun, senin burada yaşayabilmen "kusursuz" bir düzen olduğunu göstermiyor. Sen zaten kusursuz değilsin, hiçbir canlı kusursuz değil, hiçbir maddi varlık kusursuz değil. Her canlı dibine kadar kusurlu.
İçinde yaşam olduğunu düşündüğümüz birçok gezegen var. İlkel yaşam formlarından tut daha gelişmiş canlılara kadar. Somut örnek istiyorsan Mars'ın donmuş su kütlelerinde bazı canlıların yaşayabileceğine neredeyse emindi bilim adamları. Rover ile alınan verilere göre ilkel yaşam formlarının yaşadığı doğrulandı. Kendi güneş sistemimizde bile bir gezegende canlı hayat bulabiliyorsak milyarlarca gezegen içinde neden başka canlı formları bulamayalım ki?
Başka gezegenlerde yaşam olabileceği düşüncesi teorik olarak yüksek ihtimali bulunan bir düşünce. Matematiksel olarak sadece dünya'da yaşam olmuş olamaz. Başka galaksilerde, başka gezegenlerde, ilkel veya gelişmiş canlıların bulunması gerekiyor.

Dini yönetim sistemini zaten dünyanın büyük birçoğunluğu terk etti. 🙃

Daha düzenin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Çıkmışsınız yıldızlar patlıyor insanlar sakat doğuyor bu mu düzen diyorsunuz. Kendi istediğinize inanabilirsiniz lakin evrim kadar tesadüflerin üstüne kurulmuş bir inanç yapısına bu denli tutunmak çok mantıksız. Ben yazacaklarımı yazdım. Hala arılar bunu isteyerek yapmıyor vs diyorsunuz. İstediğinize inanabilirsiniz. Arıların istemeden bal yaptığına da inanabilirsiniz. İyi günler size hocam. Bu arada düzenin tanımı da şudur;

Yapısal bir durumun kanunlara, ilkelere, yapılara ve kurallara tabii olmasıdır. 2.ci tanımı ise somut varlıkların bulundukları yerlere homojen olarak dagılmasıdır. İki tanımı da düşününce size şunu soruyorum; Buna aykırı bir olay gördünüz mü? Yani hiçbir yıldızı olmaması gereken bir yerde gördünüz mü? Sakat insanların düzene aykırı olması ile ilgili bir durum yazıyor mu burada? Sakat insanlar da bu düzenin bir parçasıdır. Dinimizce sakat olmanın tanımı bir insana kendisinden alınanın Allah tarafından kendisine kat kat fazlasıyla verileceği ve insanların gözüne inen ülfet perdesinin açılması içindir. Yani kısacası bu patlamalar vs diye kendinizi kandırmaya çalıştığınız şeyler de bu düzenin dönmesi için gereklidir ve hepsinin bir yaratılış amacı da vardır. Sizden de isteğim bir daha insanlara yıldızların patlaması düzen mi? Diye sormayın. Bilen birinin bulunduğu ortama denk gelirseniz cahilliğinizle sizi rezil eder.

Başka gezegenlerde yaşam olabileceği düşüncesi teorik olarak yüksek ihtimali bulunan bir düşünce. Matematiksel olarak sadece Dünya'da yaşam olmuş olamaz. Başka galaksilerde, başka gezegenlerde, ilkel veya gelişmiş canlıların bulunması gerekiyor.

Dini yönetim sistemini zaten dünyanın büyük bir çoğunluğu terk etti. 🙃
Uzayda bir yaşamın olup olmadığına dair bukadar az veri ve data varken bu konuya bukadar inanıp dünya da hazır olan yaşamın korumasına dair fikir beyan etmemeniz ilginç, ayrıca dünya da çözümlenemeyen hastalıklar ki bunu sizde dile getirdiniz böyle durumlar varken insanın uzayda bir yaşam araması ve sizde buna olan gücünüzle sarılmanız bir umuttan imaret.

Dini yönetin cevabınıza gelince yine görmek istediğiniz pencereden bakmışsınız önceki cevaplarımı okuyarak anlatmak istediğimi anlayamamışsınız kitabın ortasından başlamışsınız. Burada cevap verdiğim arkadaş dini konuların insan tarafından yazdığını iddaa etti ben ise insan tarafından azılan birsürü şey var unutuluyor madem buda insan tarafından yazıldı neden unutulmuyor dedim.

Doğanın canlıların yaşaması için sorunsuz bir sistem olduğu nereden belli? Unutmayın ki doğa bir metropol değil, bir gecekondu şehridir. Güçlü olan hayatta kalır. Doğal seçilim sebebiyle belki binlerce tür dünyadan silinmiştir. Kusursuz olduğuna inandığınız düzen canlıların ölümüne bağlıdır. En sonunda insanlar da bu kervana katılacaktır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı