Tanrının ihtiyacı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben sana kusursuz derken dünyanın uzayla olan ilişkisi dünyadaki canlıların yaşaması için sorunsuz bir sistemin var oluşundan bahsettim sen ise bana insanların sağlık kusurlarından bahsediyorsun bunlar ayrı şeyler küresel ısınma gibi unsurlar insanın dünya ya verdiği zarardan kaynaklıdır bu dünyanın bir kusuru değildir yine istediğin penceden baktın olaylara.

İnanmıyorlar hocam. Aslında inanmayan insanların açıklamadıkları asıl sebeplerine bakarsak, Nefs'lerinin rahatsız olmadan günaha girme ve benlik isteğinden dolayı inkar yolunu seçtikleri belli oluyor. Daha savunamadıkları görüşleri Allah'ın yokluğunun delili olarak görüyorlar. Bediuzzaman hazretlerinin de dediği gibi; her günahta inkara giden bir yol vardır. Bu arkadaşlar da günahlarından kurtulamadıkları için dinlerinden kurtulma yolunu seçmişler. Allah kurtarsın diyelim. Biz elimizden geleni yaptık.

Kendi istediğinize inanabilirsiniz lakin evrim kadar tesadüflerin üstüne kurulmuş bir inanç yapısına bu denli tutunmak çok mantıksız.
Hiçbir fikrinin olmadığı konularda bu denli inat etmen de mantıksız.
  1. Evrim inanç değil bilimsel olarak kanıtlanmış DOĞA YASASIdır.
  2. Evrim tesadüflere değil ölüm üstüne kurulmuştur. Koşamayan ceylanlar ölür, koşabilen ceylanlar hayatta kalır. Yıllar sonra doğaya baktığında tüm ceylanların koştuğunu görürsün.

Ama diğer ders aklıma şöyle bir soru takıldı ve sordum: "Lakin tanrı denen varlık, diğer varlıklar gibi sıkılma, üzüntü, acı, korku, sevinç gibi basit duygulardan münezzeh olmak zorunda, eğer böyle duyguları varsa tanrı kusurludur ve duygularıyla hareket ediyordur. Yani tanrı kavramının anılmak gibi bir ihtiyacının olmaması gerekir.", dedim. Hoca da buna cevap veremedi, verdiği cevap da yine anılması gerekir şeklindeydi ve beni tatmin etmedi.
Duygularla hareket etmek kusur mudur ki? Ayrıca böyle bir karar vermeden daha bilgili biriyle konuş bence.

Doğanın canlıların yaşaması için sorunsuz bir sistem olduğu nereden belli? Unutmayın ki doğa bir metropol değil, bir gecekondu şehridir. Güçlü olan hayatta kalır. Doğal seçilim sebebiyle belki binlerce tür dünyadan silinmiştir. Kusursuz olduğuna inandığınız düzen canlıların ölümüne bağlıdır. En sonunda insanlar da bu kervana katılacaktır.

Bunun sebebi entropi kanunudur. Kıyametin kopması da bu kanuna bağlanmıştır. Yıllardır var olan bu düzenli sistemin etropi kanununda da olduğu gibi bir sonu vardır. Şunu da söylemek istiyorum ki etropi kanununun varlığı dünyada bozulan bir düzenin, yani bir düzenin var olduğunun delilidir.

İnanmıyorlar hocam. Aslında inanmayan insanların açıklamadıkları asıl sebeplerine bakarsak, Nefs'lerinin rahatsız olmadan günaha girme ve benlik isteğinden dolayı inkar yolunu seçtikleri belli oluyor. Daha savunamadıkları görüşleri Allah'ın yokluğunun delili olarak görüyorlar. Bediuzzaman hazretlerinin de dediği gibi; her günahta inkara giden bir yol vardır. Bu arkadaşlar da günahlarından kurtulamadıkları için dinlerinden kurtulma yolunu seçmişler. Allah kurtarsın diyelim. Biz elimizden geleni yaptık.
Bravo. O halde Tanriya inanmanizin sebebinin ölümden sonraki boşluk ve dünyadaki amacını kaybetme duygusu olduğunu söyleyebilirim. Zira inançsız insanları günahlar yerine dinden kaçmakla itham etmekten bir farkı yok.

Arkadaşlar yeterince fikirlerinize cevap vermeye çalıştım
Aynen dostum ben cevap vermeye çalıştım arkadaşlara lakin cevabımın hepsini okuyup anlamadan ortasından bir kelime seçip cevap veriyorlar anlamış değilim bukadar kalıpları olan insanlarla bir konu üzerine tartışmak gerçekten güç olaylara bütün resimden bakmayıp içinde bir renge takılıyorlar. Allah hidayet versin zaten dinimizde böyle insanların var olacağı ap açık belli ve birgün böyle insanların sayısı dünyayı sardığında kıyamet kopacak bizim kitabımızda yıllar öncesinden belirtilmiş. Sağlıklı günler dilerim herkese.

Ben gizli bir hazineydim bilinmek istedim. " eğer konuyu takip ediyorsan bu cümleyi Google'da araştırabilirsin."

Bravo. O halde tanriya inanmanizin sebebinin ölümden sonraki boşluk ve dünyadaki amacını kaybetme duygusu olduğunu söyleyebilirim. Zira inançsız insanları günahlar yerine dinden kaçmakla itham etmekten bir farkı yok.

O halde tanriya inanmanizin sebebinin ölümden sonraki boşluk ve dünyadaki amacını kaybetme duygusu olduğunu söyleyebilirim.

Şu kanıya nasıl vardınız anlayamadım hocam. Şunu sorayım size, eğer dinimiz zina yapmanıza, içki içmenize, kumar oynamanıza, adam öldürmenize, namaz kılmamanıza(kısacası hiçbir ibadeti emretmese) izin verseydi ve size ölümünüzden sonra cennete gideceğinizi söyleseydi gene de inanmayacak mıydınız? İnanacaktınız. Hem de ilk siz inanırdınız herhalde. Son kez şunu söylüyorum, burada yazdığım ve arkadaşların da yazdığı 19 sayfalık mesajda inkar ettiğiniz hiçbir şeye inanmıyorsunuz. Neyse hocam iyi günler dilerim. Daha fazla tartışmayacağım. Son kez cevabınızı yazabilirsiniz.

Arkadaşlar benim cevaplarıma boşuna cevap atmaya zahmet etmeyin ben müslüman bir birey olarak elimden geleni yaptım lakin sizler yazdığım cevapların tam anlamından ziyade bir cümlesine cevap veriyorsunuz ben ise sizin cevaplarınızın tamamına cevap veriyorum. Sonra verdiğim cevap karışından konuyla alakasız cevaplar veriyorsunuz. Sizin delilleriniz yetersiz ve tartışma ahlakına aykırı davranıyorsunuz bu yüzden size iyi günler sağlıklı kalın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı