Tanrının ihtiyacı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hiçbir fikrinin olmadığı konularda bu denli inat etmen de mantıksız.
  1. Evrim inanç değil bilimsel olarak kanıtlanmış DOĞA YASASIdır.
  2. Evrim tesadüflere değil ölüm üstüne kurulmuştur. Koşamayan ceylanlar ölür, koşabilen ceylanlar hayatta kalır. Yıllar sonra doğaya baktığında tüm ceylanların koştuğunu görürsün.
Arkadaş evrimle inatlaşıyor. Ben olsam kâle almam.

Daha düzenin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Çıkmışsınız yıldızlar patlıyor insanlar sakat doğuyor bu mu düzen diyorsunuz. Kendi istediğinize inanabilirsiniz lakin evrim kadar tesadüflerin üstüne kurulmuş bir inanç yapısına bu denli tutunmak çok mantıksız. Ben yazacaklarımı yazdım. Hala arılar bunu isteyerek yapmıyor vs diyorsunuz. İstediğinize inanabilirsiniz. Arıların istemeden bal yaptığına da inanabilirsiniz. İyi günler size hocam. Bu arada düzenin tanımı da şudur;

Yapısal bir durumun kanunlara, ilkelere, yapılara ve kurallara tabii olmasıdır. 2.ci tanımı ise somut varlıkların bulundukları yerlere homojen olarak dagılmasıdır. İki tanımı da düşününce size şunu soruyorum; Buna aykırı bir olay gördünüz mü? Yani hiçbir yıldızı olmaması gereken bir yerde gördünüz mü? Sakat insanların düzene aykırı olması ile ilgili bir durum yazıyor mu burada? Sakat insanlar da bu düzenin bir parçasıdır. Dinimizce sakat olmanın tanımı bir insana kendisinden alınanın Allah tarafından kendisine kat kat fazlasıyla verileceği ve insanların gözüne inen ülfet perdesinin açılması içindir. Yani kısacası bu patlamalar vs diye kendinizi kandırmaya çalıştığınız şeyler de bu düzenin dönmesi için gereklidir ve hepsinin bir yaratılış amacı da vardır. Sizden de isteğim bir daha insanlara yıldızların patlaması düzen mi? Diye sormayın. Bilen birinin bulunduğu ortama denk gelirseniz cahilliğinizle sizi rezil eder.
İnancınızdan dolayı kendinizi evrimi reddetmek zorunda hissediyorsanız, hissetmeyin. Kutsal kitabınızda böyle bir zorunluluktan bahsetmiyor. Ve evrim tesadüfler üzerine kurulu bir teori değildir, inanç hiç değildir. Buyrun size evrimin var olduğunu düşünen iyi eğitim almış bir müslüman. Derdini çok da güzel anlatmış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Selamlar, öncelikle kendimi tanıtayım. Biraz uzun bir yazı olacak bu yüzden buna ihtiyacınız olabilir. 17 yaşında Afyonkarahisar'da oturan bir Türk genciyim. Lise 3. sınıfta okuyorum. Her konuda her şeyi araştırmayı seven ve felsefeyi derinlemesine benimsemeye çalışan bir kişiliğim var. Esprilektüelim, bunu da bazen pot kıracağım durumlarda espri yapıyorum diyerek geçiştirmekte kullanıyorum.

Şimdi konumuza geleyim. Geçen hafta din kültürü dersimizde hocamıza, "Eğer ben çok zengin olursam, istediğim her şeye istediğim an sahip olursam herhangi bir ihtiyacım kalır mı?" şeklinde bir soru sormuştum. Hoca da benim konuyu başka yerlere çekeceğimi anlamış olacak ki, "elbette bir gün bir şeyi alamazsın ve ona ihtiyacın olur." şeklinde bir cevap verdi. Hocanın bu soruyu dodgelamak için böyle bir cevap verdiğini anlamak zor değil, ben de biraz daha sıkıştırdım. "Zaman mı, ölümsüz oluyoruz. Para mı, tek parmak şıklatmamızda güneş kadar altınımız oluyor. Böyle bir ortamda, istersek lamba cinimiz bile olabilir ve istediğimiz her şeyin sahibi olabiliriz." dedim. Hoca da bir iki tekledi ve geçiştirip konuya devam etti. Ben de üstelemedim. Ama ders sonunda, bu başta sorduğum soruyu hatırlatarak, "Peki tanrı, zaten her şeye sahipken neden biz gibi aciz varlıklar yarattı?" dedim. Bana, "Öncelikle insan aciz değildir, Allah yaratılanlar arasında en mükemmel varlığı insan kıldı. İkinci olarak da, her şeyi olan bir varlık da bu sahip olduklarının anılmasını istemez mi?" dedi ve benim de kafama yattı bu durum.

Ama diğer ders aklıma şöyle bir soru takıldı ve sordum: "Lakin tanrı denen varlık, diğer varlıklar gibi sıkılma, üzüntü, acı, korku, sevinç gibi basit duygulardan münezzeh olmak zorunda, eğer böyle duyguları varsa tanrı kusurludur ve duygularıyla hareket ediyordur. Yani tanrı kavramının anılmak gibi bir ihtiyacının olmaması gerekir.", dedim. Hoca da buna cevap veremedi, verdiği cevap da yine anılması gerekir şeklindeydi ve beni tatmin etmedi.

Eğer grupta felsefe ve tanrı hakkında bu soruma bir cevabı olan varsa müteşekkir olurum, eğer bu soruma bir cevap bulamazsam tanrı kusurludur diyeceğim ve agnostik olacağım.
Biz insan olarak sadece olduğumuz yer hakkında bilgimiz var, onu bile ne kadar biliyoruz tartışılır. Anne karnındaki bebeğin dünyayı anlaması mümkün değilse, bizim de zaman ve mekandan münezzeh olan, ezeli ve ebedi olan yani varlığının başlangıcı ve sonu olmayan, herşeyin kendisine sonsuz derecede muhtaç olduğu onun hiç bir şeye muhtaç olmadığı, herşeyi her an, her hali ile yaratan Rabbimizi her konuda tam manası ile Allah'ı anlamayı beklemek pek akıllıca gelmiyor. Ayrıca unutma ki Duygu ve benzeri kavramları da O yaratıyor.

İlk görüşünüzün cevabı ben bu husus da dünyadaki yaşamın değerini belirtmek için söyledim dünyada neden en baştan beri bu yaşam ihtiyaçları var bunu belirttim maden yaşam olup olmadığına dair bilgi sahibi olmadığınız görmediğiniz bir gezegenin varlığına veya olabilceğine inanıyorsunuz görmediğiniz bir yaratacının olabilceğine neden inanmıyorsunuz?
Ben görmediğim şeye inanmam demedim. Bir yerde bir canlı olması için lazım olan şey sıvı su. Sıvı su olan bir sürü gezegen var. Bu vb. sebepler yüzünden ilkel bir form da olsa, bir canlı olma ihtimali yüksek. Ama tanrıya bakarsak, bir tanrıya gerek yok. Kesinlikle bir canlı formu var diyemem. Fakat olmama ihtimali çok düşük.
Kendi istediğinize inanabilirsiniz lakin evrim kadar tesadüflerin üstüne kurulmuş bir inanç yapısına bu denli tutunmak çok mantıksız.
Evrim bir inanç değildir, yasadır. Evrimde tesadüf yoktur. "Salaksan ölürsün" diyebiliriz evrime.

Hiçbir fikrinin olmadığı konularda bu denli inat etmen de mantıksız.
  1. Evrim inanç değil bilimsel olarak kanıtlanmış DOĞA YASASIdır.
  2. Evrim tesadüflere değil ölüm üstüne kurulmuştur. Koşamayan ceylanlar ölür, koşabilen ceylanlar hayatta kalır. Yıllar sonra doğaya baktığında tüm ceylanların koştuğunu görürsün.
Albert einstein'in arılar olmazsa dünyanın 4 yıl içinde yok olacağını söylemesi ve sizinde evrimin milyon yıllar süren bir süreç sonucunda gerçekleştiğini söylemeniz ne kadar saçma. Bu evrim denen şey milyon yıllar boyunca sürüyorsa dünyanın ekosistemini hiçbir canlı gelişimini tamamlamamışken kim sürdürmüş? Gene kendinizle çelişiyorsunuz gibi hocam. Cevabınızı bekliyorum.

Bazı şeyler anlamsız gelebilir burada inanç ve iman giriyor. Benimde aklıma takılan sorulara yanıt buldum.

Ben görmediğim şeye inanmam demedim. Bir yerde bir canlı olması için lazım olan şey sıvı su. Sıvı su olan bir sürü gezegen var. Bu vb. sebepler yüzünden ilkel bir form da olsa, bir canlı olma ihtimali yüksek. Ama tanrıya bakarsak, bir tanrıya gerek yok. Kesinlikle bir canlı formu var diyemem. Fakat olmama ihtimali çok düşük.
Peki dünyada en başından beri neden bu saydığınız yaşam koşulları mevcut veya canlıların ilkel olmayıp müthiş oluşu dünyada olan bunca element yaşam koşulları neden diğer gezegenlerde yok. Dünya sizce zamanlamı kazandı bu elementleri bir yaratıcı bunları yoktan var edip yapmış olamazmı ?

O halde tanriya inanmanizin sebebinin ölümden sonraki boşluk ve dünyadaki amacını kaybetme duygusu olduğunu söyleyebilirim.

Şu kanıya nasıl vardınız anlayamadım hocam. Şunu sorayım size, eğer dinimiz zina yapmanıza, içki içmenize, kumar oynamanıza, adam öldürmenize, namaz kılmamanıza(kısacası hiçbir ibadeti emretmese) izin verseydi ve size ölümünüzden sonra cennete gideceğinizi söyleseydi gene de inanmayacak mıydınız? İnanacaktınız. Hem de ilk siz inanırdınız herhalde. Son kez şunu söylüyorum, burada yazdığım ve arkadaşların da yazdığı 19 sayfalık mesajda inkar ettiğiniz hiçbir şeye inanmıyorsunuz. Neyse hocam iyi günler dilerim. Daha fazla tartışmayacağım. Son kez cevabınızı yazabilirsiniz.
insanın farklı inançlara sahip olmasından daha doğal birşey olamaz. İyi günler dilerim. Evrim hakkındaki bilgilerinizi tekrar gözden geçirmenizi öneririm.
Peki dünyada en başından beri neden bu saydığınız yaşam koşulları mevcut veya canlıların ilkel olmayıp müthiş oluşu dünyada olan bunca element yaşam koşulları neden diğer gezegenlerde yok. Dünya sizce zamanlamı kazandı bu elementleri bir yaratıcı bunları yoktan var edip yapmış olamazmı ?
Diğer gezegenlerde olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Tüm mesajlarınızda mükemmellikten ve kusursuzluktan bahsediyorsunuz. Dünya üzerindeki hiçbir canlının kusursuz ve müthiş olmadığı aşikar. Böyle bir canlı var ise söylemenizi isterim.

Diğer gezegenlerde olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Tüm mesajlarınızda mükemmellikten ve kusursuzluktan bahsediyorsunuz. Dünya üzerindeki hiçbir canlının kusursuz ve müthiş olmadığı aşikar. Böyle bir canlı var ise söylemenizi isterim.
Canlılar için dünyadan daha verimli bir gezegen bilmiyorum diyorsun ben dünyayı övünce niye övüyorsun diyorsun bu tuaf. Ayrıca senin gibi üyelere cevap vermiyeceğime dair mesaj attım bu konu altına. Hala aynı şeyi yapıyorsun anlamadan okumadan yorumlarımı ortasından kelimeler seçiyorsun. Benim cevap verdiğim arkadaş sıvı olan başka gezegende ilkel forumlu canlı olabileciğini söyledi ve bende buna kıyasla dünyadaki canlıları örnek verdim, bu kıyasda dünyadaki canlıların daha iyi olduğunu söyledim ilkel formlu canlılara nispeten. Cevaplarımın hepsini okumadan anlamak istediğin cevabı verme lütfen bu tartışma ahlakına aykırıdır bu cahillikten başka birşey değildir arkadaşım karşındaki insanın önce tam nedemek istediğini anlamalısın bu yüzden cevaplarına karşılık vermiycem sağlıklı günler sana.

Albert einstein'in arılar olmazsa dünyanın 4 yıl içinde yok olacağını söylemesi ve sizinde evrimin milyon yıllar süren bir süreç sonucunda gerçekleştiğini söylemeniz ne kadar saçma. Bu evrim denen şey milyon yıllar boyunca sürüyorsa dünyanın ekosistemini hiçbir canlı gelişimini tamamlamamışken kim sürdürmüş? Gene kendinizle çelişiyorsunuz gibi hocam. Cevabınızı bekliyorum.
Yukarıda attığım videoyu izlerseniz evrim hakkındaki soru işaretlerinizin temel düzeyde cevaplarını bulacaksınız. Evrimi öğrenince dinden çıkmayacaksınız, bilimden korkmayın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı