Tanrıya inanmamak mantıklı bir düşünce midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Mantık olarak düşüneceksen benim mantık kavramıma göre bilinemezcilik yani agnostisizm en mantıklısı. Ancak ben her şeyin de mantık ile açıklanabileceğini düşünmüyorum ve tamamen inanmamak da doğru gelmiyor. Arada kalmak biraz karışık hissettirse de bence olabilecek en iyi en mantıklı seçenek. Yani her şeyin mantıklı olamama olasılığını daha mantıklı buluyorum. Ne siyah ne de beyaz, sadece gri düşünmek.
Ama ne beyaz ne siyah olunmazsa o zaman sürekli bir sorgulanma başlıyor ve hayatta zevk almak imkansız hale gelebiliyor.

Çok geniş bir tanım bu. Evren ilk neden olmuş ise, o tanrıdır derseniz tanrıyı reddetmenin veya inanmamanın bir yolu yok. Biraz daha spesifik olmanız gerekiyor.
Yani kısacası bu evrenin doğumu,işleyişi ve ölümü bir amacı var mı?

Bence şuan ki kapasitemiz ile tanrının olup olamamasını anlayamayız. Buna da agnostisizim deniyor. Benim asıl karamsarlığım dinler. Dinler insan ürünü olma ihtimali de var. Dinde kadın hep 2. Planda falan. Kafamı karıştıran şeyler

Sana katılmıyorum çünkü eğer ot gibi yaşarsak neden beynimiz var? Ve tarih boyunca sorgulanan bu düşünceye vakit kaybı demek nasıl bir mantık?
Bana katılmak zorunda değilsin, konu altında fikrimi söyledim. Senin ne düşündüğün de beni ilgilendirmiyor.

Yazdığım cümlenin sonu benimde zamanında kapıldığım ya varsa düşüncesi bu senin gerçeği görmeni engelleyecek bir düşüncedir.
Asıl sizin "ya yoksa" düşüncesi gerçeği görmenizi engeller.Kuranı ve meâlini okumanızı tavsiye ederim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı