Tatlı yemeyi nasıl bırakabilirim?

Maalesef irade meselesi, yememeye çalışmalısınız. Şeker, tatlı öyle bir şey ki yediğiniz anda devamı geliyor ama uzun bir süre yemeyince aramıyorsunuz bile.

Örneğin: 2,5 yıldır kola içmiyorum ben. Eğer şimdi bir bardak içsem, eskisi gibi her gün 2,5L'yi bitiririm.

Bir anda bırakmanız zor. Mesela ben her çay içişimde 2 şeker atardım, bunu kademe kademe düşürerek 1 ay sonunda şekeri tamamen hayatımdan çıkardım. Memlekete gittiğim için bu düzen bozuldu ama yeniden sağlayabilirim. Size tavsiyem günden güne yediğiniz sayıyı düşürün. Bir anda kesmek imkansız bence. Yavaş yavaş azaltın. Biraz da dişinizi sıkın.
Bende çay, kahve, süt gibi şeyler yok. Bazı zamanlar aromalı içecekler içiyorum onları da kesmem lazım.

Ben eskiden çok yiyordum ama şimdi öğünlerimden kestim eğer böyle yaparsanız vucüt kendi kendine daha fazla tatlı istemiyor.

Maalesef irade meselesi, yememeye çalışmalısınız. Şeker, tatlı öyle bir şey ki yediğiniz anda devamı geliyor ama uzun bir süre yemeyince aramıyorsunuz bile.

Örneğin: 2,5 yıldır kola içmiyorum ben. Eğer şimdi bir bardak içsem, eskisi gibi her gün 2,5L'yi bitiririm.
O uzun süre ne kadar işte?

Vay be.

Bir günde komaya girmeyecek kadar çikolata yiyin. Zaten ister istemez mide bulantısı geliyor.

Ben var ya komaya girecek kadar şeker yesem beni komadan uyandıramazsınız. Beni etkilemiyor çünkü ne mide bulantısı ne bir şey başım bile dönmüyor.

Bence hemen bırakmalısın azaltarak zor olacaktır örneğin sigara içen bir kişi azaltarak daha zor bırakır çünkü sigaranın içerisinde bulunan nikotin (sigaraya bağımlı hale getiren madde) vücuda az da olsa alınıyor bu da bağımlılığın bitmesini engelliyor fakat sigarayı tamamen bırakıp iradesine sahip çıkabilenler bırakıyor. Canın tatlı bir şeyler istediği zaman mesela baklava al ye zaten 3 veya 4'ten fazla yiyemezsin. Çikolata gibi bağımlılık yapacağını da düşünmüyorum.

Geri
Yukarı