Technopat Sosyal Hakkındaki Düşünceleriniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Madem "insan" tagına takılıyoruz o zaman sende bilirsin, insanlar da hata yapar. Bir kullanıcı başka bir kullanıcının yazım hatasını alıntıladı diye neden ban yer ? Ben başka bir kullanıcının mesajını alıntılarken yaptığı yazım yanlışı gözümden kaçmış olabilir. Sistem saçma.
Yeni üye olduğumda ben de defalarca bundan dolayı ban yedim :) Ben de saçma buluyordum. Bu cezanın sebebi ''hataların alıntı yoluyla tekrar edilmemesini'' önlemek oluyor/oluyormuş.

Elbette moderatörlerin işi kolay değil, fakat bunun sonucu üyelere bu denli yanlış yansıtılmamalı bence. Bahsettiğim cümleye büyük küçük harfle başlamak değil. Demek istediğim noktayı anladınız.
Eskiden yazım yanlışı cezaları 1 günlüktü. Şimdi 1 saat yaptılar :) Eski bir moderatör olarak artık daha ne yapılabilir bilmiyorum. Absürt hatalar olmadıkça görevimde yeterince tolerans gösteriyordum. Artık o da modların inisiyatifine kalıyor :)

Ne zaman biri eleştiri yapsa hedef haline geliyor, insanlar düşüncelerini belirtmek istiyor. Bu kural kalksın demiyor ki, saçma diyor sadece.

Yeni üye olduğumda ben de defalarca bundan dolayı ban yedim :) Ben de saçma buluyordum. Bu cezanın sebebi ''hataların alıntı yoluyla tekrar edilmemesini'' önlemek oluyor/oluyormuş.

Eskiden yazım yanlışı cezaları 1 günlüktü. Şimdi 1 saat yaptılar :) Eski bir moderatör olarak artık daha ne yapılabilir bilmiyorum. Absürt hatalar olmadıkça görevimde yeterince tolerans gösteriyordum. Artık o da modların inisiyatifine kalıyor :)
Bende bunun saçmalığını savunuyorum işte. Hataların alıntı yoluyla tekrar edilebilmesi için alıntı yapılan mesajın bana ait olması lazım. Hatayı ben yapmamışım, adam yapmış. Cezası bana niye kesiliyor ? İşte bu bana saçma geliyor. Kendini düzeltemeyen bir başkasını düzeltemez.
Kişiye düşen, başkalarının kusurlarını araştırmak değil, kendi kusurlarını görüp düzeltmeye çalışmaktır.

Peki burada kusur yazım hatası yapan kullanıcının mı ? Yoksa yardım amaçlı bile olsa arkadaşın sorusunu alıntılayıp cevap verip ban yiyen kullanıcının mı ? Bütün problem bu bence. :D

Son düzenleme:
  • Technopat Sosyal, katı kuralların barındırılmış olduğu bir ortam. Yazdığınız her şey harf harf inceleniyor. Gereksiz mesajlardan tutun da yazım yanlışına kadar ceza alabiliyorsunuz. Kuralların bir kısmının gereksiz olduğunu söyleyebilirim. Bu kurallar olmasaydı, Technopat Sosyal bu kadar kaliteli bir forum olamazdı. Kişiye düşen, yaptığı hatayı bir daha tekrarlamamaya gayret göstermektir.
  • Technopat Sosyal üzerinde her gün yeni konular açılıyor. Bu konulara cevap verebilirsiniz. Veya kendiniz bir konu açabilirsiniz. İki tarafa da destek sağlanmış durumda.

"Türkçe konuşurken yarı İngilizce lâflar sokuşturmak marifet değil, kimliksizlik, haysiyetsizlik alâmetidir. "
-Oktay Sinanoğlu

Daha kendi dilini konuşamayan, şikayet eden insanlar; başka dilleri çok rahat ve akıcı bir şekilde yazıp, sözde "farklı" bir birey olmaya çalışıyor.

Düşüncelerime gelirsek, bazı noktalar da yönetim ile anlaşmamazlık yaşasam da Kuralları gayet yerinde ve mantıklı. Bazı eksikler mevcut, bazı hatalar yersiz(alıntı yaptığımız mesajın hatasının bize yıkılması, "virgül" den sonra boşluk uyarısı). Kalkıp eğlendiğimiz ve bilgi alışverişi yaptığımız bu ortam da, mevcut sistemi düzeyli ve yeterli bir dil ile eleştirmek de sorun yok lakin ezerek, küçümseyerek bu tür konuşmalar ile dile getirirsek bu haysiyetsizlik olacaktır.

Ayrıca burası Ekşi Sözlük değil.

Moderatörler de ceza almalı raporladığımız zaman.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben konu dışı ile ilgileniyorum, son derece dogmatik. Sorgulama ve mantık arama konularında dahi papağan ezberleri bulunuyor.

Kurallar hakkında fikrini belirten bir insan ve tam 30 gereksiz mesaj...

Konu arkadaşın “Türkçe bilmediği” varsayımına kadar gelmiş ki kendisinin Türkçesi gayet iyi ve fikirlerini açıkça ifade edebiliyor.

Artık nereden saldırabilirim diyerek verdiği İngilizce alıntının nedenini bile saptırarak laf sokulmaya çalışılmış.

Normal bir eleştiri yahu bu. Fikrini belirtmeye hakkı yok mudur?

Benim düşüncemi söyleyeyim. Sadece, yanlış mesajı alıntılama cezasını saçma buluyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı