Tek ölü pikselli monitör iadesi kabul edilmediği için satıcı firma şikayet edilir mi?

OlcayKhrmn

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, itopya.com üzerinden 28.02.2024 tarihinde almış olduğum AOC Q24G2A/BK monitörde 2-3 hafta sonra ekranın ortasında ölü piksel oluştu. İtopyaya durumu iletip iade istediğimde bana ürünün teknik servise gideceği ve neden iade etmek istediğimle alakalı bir a4 kağıdı hazırlayıp kutunun içine koymam ve İtopya'ya göndermemi istediler. Dedikleri gibi yaptım. Dün ürün ellerine ulaştı, bugünse tekrardan bana kargoya verildiği ile ilgili mesaj geldi. İtopya'ya sorduğumda bana içine iade etmek için kağıt koyduğum ve 14 gün iade süresi geçtiği gerekçesiyle geri verdiklerini söylediler. Ürünü istersem içindeki kağıdı alıp sorunumu yazmamı daha sonrasında tekrar onlara göndermemi istediler.

Ürünün İtopya'ya gitmeside 1 hafta sürdü kargo firması yüzünden, yanlış gönderi kodu yazmışlar.

İtopya'ya göndersem onlarında teknik servise göndereceğinin onayını aldıktan sonra TECPRO ile iletişime geçtim. Tahmin ettiğim üzere 1 piksel için iade veya değişim yapmıyorlar.

Tüketici Hakem Heyetine başvurup iade almak istiyorum lakin İtopya'ya mı yoksa Tecpro'ya karşı mı açacağım kararsız kaldım.

Kime karşı THH'ye başvurayım?

Screenshot_20240327_183121_Outlook.jpg

Son düzenleme:
AOC MSI gibi markaların piksel politikası bu şekilde işliyor, yani size söyledikleri gibi 3 veya 5 gibi. Bu yüzden bildiğim kadarıyla eğer THH ye başvuracaksanız marka üzerinden başvurmanız gerekir. Eğer ürünü almanızın üzerinden 14 gün geçmemiş olsaydı piksel için bile söylemenize gerek yoktu direk iade edebilme şansınız vardı fakat süre geçmiş. THHye başvurduğunuzda haklı çıkarmısınız bilmiyorum, deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Yanılmıyorsam 1 piksel dahil kusurlu ürün olarak geçiyordu. Marka dediğiniz AOC ise Tecpro, AOC'un Türkiye'de ki teknik desteği diye biliyorum. Onlara karşı mı başvurmam gerekli?

Yanılmıyorsam 1 piksel dahil kusurlu ürün olarak geçiyordu. Marka dediğiniz AOC ise Tecpro, AOC'un Türkiye'de ki teknik desteği diye biliyorum. Onlara karşı mı başvurmam gerekli?
Hocam baktığım kadarıyla üreticiler 1 piksel için garantı kabul edilmiyor dese bile eğer THH başvurursanız kazanıyormuşsunuz başvuranlar genel olarak kazanmışlar. Şu videoyu izleyin
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
yardımcı olacaktır.

Yorumlarda gördüğüm kadarıylada teknik servisi değil satıcıya karşı başvurmanız gerekiyormuş.

1 piksel de olsa kusur kusur 6 ay dolmadan ortaya çıkan kusurlar malın teslim alındığı var olarak kabul edilir ve kullanıcı satıcıdan 3 şey talep edebilir.
Bedel iadesi.
Ücretsiz onarım.
Yenisiyle değişim.
Eğer satıcı kusurun aksini belirtmezse bu taleplerini yerine getirmekle yükümlü.

Tüketici haklarına bakabilirsiniz.

Benim de böyle bir durumum olmuştu onarım yapıldığını öğrenince tepemin tası atmıştı müşteri hizmetlerini aradım kusur ilk 6 ayda ortaya çıktuğı için ve kullanıcı hatasından kaynaklanmadığı için tüketici haklarına göre benim talebimi yerine getirmekle yükümlüsünüz demiştim.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.

Satıcı ürünü tekrar gönderin ben teknik servise göndereyim diyor. Teknik servis ise kabul etmeyeceğini söyledi. Verirsem boşa zaman kaybı gibi vermezsem de satıcıyı şikayet edemem gibi. O halde tekrar satıcıya ürünü yollayıp olumsuz sonuç geldiğinde satıcıyı THH'ye şikayet edeceğim.

Doğru mudur?

Hayır hocam. Başvuru fatura kesilen satıcıya karşı yapılır, yani sizin durumunuzda İtopya oluyor.

Arkadaşların dediği gibi elinizdeki ürün 1 adet ölü pikselde olsa ayıplı ürün kategorisine girer ve 6 ay içerisinde seçimlik haklarınızı kullanabilirsiniz. Satıcı ürünün kusursuz olduğunu ispatlamadığı sürece talebinizi reddedemez.

Fakat hocam burada önemli bir detay var. Siz satıcıya A4 kağıdı ile sorunu belirtmişsiniz ama bunun herhangi bir yasal geçerliliği yok. THH'ye başvuru yaptığınızda İtopya savunmasında "tüketici ürünün ayıplı olduğunu belirtmedi, 14 gün dolduğu için cayma hakkını reddettim" derse, üründe ölü piksel olduğu için iade talep ettiğinizi nasıl kanıtlayacaksınız?

Yasal olarak elinizde kanıt olsun istiyorsanız, mail atabilirsiniz veya teknik servise ürünü yollarken sistem üzerinden sorunu yazabilirsiniz.

Hayır hocam. Başvuru fatura kesilen satıcıya karşı yapılır, yani sizin durumunuzda İtopya oluyor.

Arkadaşların dediği gibi elinizdeki ürün 1 adet ölü pikselde olsa ayıplı ürün kategorisine girer ve 6 ay içerisinde seçimlik haklarınızı kullanabilirsiniz. Satıcı ürünün kusursuz olduğunu ispatlamadığı sürece talebinizi reddedemez.

Fakat hocam burada önemli bir detay var. Siz satıcıya A4 kağıdı ile sorunu belirtmişsiniz ama bunun herhangi bir yasal geçerliliği yok. THH'ye başvuru yaptığınızda İtopya savunmasında "tüketici ürünün ayıplı olduğunu belirtmedi, 14 gün dolduğu için cayma hakkını reddettim" derse, üründe ölü piksel olduğu için iade talep ettiğinizi nasıl kanıtlayacaksınız?

Yasal olarak elinizde kanıt olsun istiyorsanız, mail atabilirsiniz veya teknik servise ürünü yollarken sistem üzerinden sorunu yazabilirsiniz.
İtopya'nın whatsapp hattından mesaj atmıştım. Yazılı bir kanıtım var. Mail kadar geçerli olur mu bilmiyorum.

O zaman itopya ile mail yoluyla bir kez daha iletişime geçip, ürünü teknik servise göndermeleri için tekrar yollamam gerekiyor değil mi?

Yoksa teknik servisten mail yolu ile olumsuz geri dönüş aldığım için direkt başvursam bir problem olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı