Tek Tip Toplum Neden İsteniyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neyin üstünü açmamı bekliyorsun. Gayet açıklayıcı konuştuğumu düşünüyorum. Kurum ismi mi vereyim? Kuruluş adımı sayayım ?
Ajanmıyım ben. Görünenleri söyledim.

Din insanın kendi özgür iradesiyle verdiği bir karar olmalıdır. 4-6 yaşındaki bir çocuk çevresinden ne gördüyse onu yapar, buna özgür irade denemez bence. Mesela beni küçükken Kur'an kurslarına gönderdiklerini hatırlıyorum, gitmemek için sürekli uğraşırdım çünkü anlamını bilmediğim şeyleri oturup ezberlemek, haftasonu oynamakla geçireceğim vakti kurslarda geçirmek zor geliyordu. Açıkça da gitmek istemiyorum diyemiyordun çünkü bu sefer ailen diyordu ki "bak cehennemde yanarsın" "gitmezsen Allah seni sevmez" "gitmek istemiyorum ne demek ne biçim müslümansın sen". Bu sefer şöyle bir algı oluşuyor, ben bunu yapmalıyım çünkü yapmazsam bana kızarlar ve cehennemde yanarım. Bunun nesi bir çocuğa din öğretmek? Amaç dinle uyutulan insanlar yetiştirmek sadece.
Kimse İslam'a karşı değil ama küçücük çocuğa din eğitimi verilmesi çok yanlış bence. Evet her aile çocuğunun kendi düşünce tarzında yetişmesini ister. Ama bu korkuyla, zorlamayla olmaz. Fabrikadan çıkarır gibi insan çıkarmakla olmaz. Eğer İslam o kadar iyi bir dinse çocuk zaten büyüdüğünde o yolu seçer, seçmeyeceğinden bu kadar korkuluyorsa demek ki kendi dinlerine müslümanlar bile güvenmiyor demektir.
Yapılması gereken şey bence böyle çocuğun anlayamayacağı uzun ezberlerle onu doldurmak, Kur'an okuma yarışmalarına gönderip çevrede övünmek, 4 yaşındaki çocuğa Allah dedirtip (çocuk daha ne olduğunu bile bilmiyor) videoya çekmek falan değil. Müslüman, ateist, hristiyan fark etmez bir eğitim verilmek isteniyorsa belirli bir yaştan sonra ufak ufak anlatılmaya başlanır ama yine de tercih bireye bırakılır.

Din insanın kendi özgür iradesiyle verdiği bir karar olmalıdır. 4-6 yaşındaki bir çocuk çevresinden ne gördüyse onu yapar, buna özgür irade denemez bence. Mesela beni küçükken Kur'an kurslarına gönderdiklerini hatırlıyorum, gitmemek için sürekli uğraşırdım çünkü anlamını bilmediğim şeyleri oturup ezberlemek, haftasonu oynamakla geçireceğim vakti kurslarda geçirmek zor geliyordu. Açıkça da gitmek istemiyorum diyemiyordun çünkü bu sefer ailen diyordu ki "bak cehennemde yanarsın" "gitmezsen Allah seni sevmez" "gitmek istemiyorum ne demek ne biçim müslümansın sen". Bu sefer şöyle bir algı oluşuyor, ben bunu yapmalıyım çünkü yapmazsam bana kızarlar ve cehennemde yanarım. Bunun nesi bir çocuğa din öğretmek? Amaç dinle uyutulan insanlar yetiştirmek sadece.
Kimse İslam'a karşı değil ama küçücük çocuğa din eğitimi verilmesi çok yanlış bence. Evet her aile çocuğunun kendi düşünce tarzında yetişmesini ister. Ama bu korkuyla, zorlamayla olmaz. Fabrikadan çıkarır gibi insan çıkarmakla olmaz. Eğer İslam o kadar iyi bir dinse çocuk zaten büyüdüğünde o yolu seçer, seçmeyeceğinden bu kadar korkuluyorsa demek ki kendi dinlerine müslümanlar bile güvenmiyor demektir.
Yapılması gereken şey bence böyle çocuğun anlayamayacağı uzun ezberlerle onu doldurmak, Kur'an okuma yarışmalarına gönderip çevrede övünmek, 4 yaşındaki çocuğa Allah dedirtip (çocuk daha ne olduğunu bile bilmiyor) videoya çekmek falan değil. Müslüman, ateist, hristiyan fark etmez bir eğitim verilmek isteniyorsa belirli bir yaştan sonra ufak ufak anlatılmaya başlanır ama yine de tercih bireye bırakılır.

Sonunda anlatmak istediklerimin aynısı. Yazmasaydin 2 dakika içinde ben yazacaktım.

İslamda zorlama yokken siz nasıl insanlara müslüman ol diye baskı kurabiliyorsunuz? Osmanlı'da bile insanlar din konusunda özgürdü ki buda yıkılışında büyük bir rol oynadı. Okullardaki din derslerinde değilde kuran dersi konusunda bende muzdaribim. Seçmeli adı altında zorunlu olarak işlettiriyorlar. Zevkli olsa zorlama olmasa neyse de yapamadığım zaman hocanın aşşağılaması gerçekten sinir bozucu. Yapamıyorum işte niye anlamıyorsun ! Ayrıca arapça okuyunca zaten anlamıyorsun ki.

Kaç tane şey saydım, gelen giden Osmanlı'dan yürümüş.

Sen önce kendini iyi bir muhasebe et. Sen Allah'ın kelimelerinin oldugu mukaddes bir kitabın ve çocuklarından sorumlu anne veya babanın kararlarını sorgulayamazsın. Bence karar verilmesi cocuga bırakılmamalı bile böylesine güzel bir din'i anne baba nasıl olurda küçük yaşta çocuklarına öğretmesin ki ? Anne ve babanı tebrik etmek lazım. Umarım daim olur.
Siz bu kafalarla hüküm sürmeye çalıştıkça biz geriye doğru koşacağız. Sizce karar verilmesi çocuğa bırakılmamalı demek. Saçmalamayın ya. Bu insanlık dışı bir düşünce.

Bunların yanı sıra sizin konuda kendi fikrini, görüşünü belirten herkese saçma sapan cevaplar yazıp "Şunu anlatır mısın?" "Bunu anlatır mısın?" gibi sorularınla milleti öldürmüşsün. Anladık yobazsın, anladık bütün herkes ile fikirlerin ve görüşlerin uyuşmuyor. E tamam, sorun değil ki bu. Gel güzelce tartış, gel güzelce neden aynı görüşte/fikirde olmadığını belirt. Ama gelip saçma sapan yorumlar yapma. Gelip milletin huzurunu bozma. Burada herkes tartışmasını seviyeli bir şekilde, bilgi paylaşımı yaparak sonlandırıyor.

Kusurumu mazur gor ama hangi atandan gurur duymadın ?
Yozlaşmış müslümanlık anlayışı nedir anlatır mısınız ?
Anladım , bunu nereye mâl ediyorsunuz peki ?
Ben sizi anlıyorum. Fakat eğer o saydıgınız değerler bugün yozlaşmış ise bunun nedeni vardır illaki ? Siz bunu görmüşsünüz heralde nedenini bilirsiniz diye sordum ?
E tabi ki siz verin. Paylaşın lütfen.

Ama siz gelip de tartışmaya kendi düşüncenizi bile katmadan soru yönelterek girerseniz bu tartışma hiç bir yere varamaz. Haksızsınız. Forumda gereksiz tartışmalara yer açmaya çalışıyorsunuz. Ayrıca bir insan yobaz olduğunu bu kadar mı belli eder yahu. :LOL:

Siz bu kafalarla hüküm sürmeye çalıştıkça biz geriye doğru koşacağız. Sizce karar verilmesi çocuğa bırakılmamalı demek. Saçmalamayın ya. Bu insanlık dışı bir düşünce.

Bunların yanı sıra sizin konuda kendi fikrini, görüşünü belirten herkese saçma sapan cevaplar yazıp "Şunu anlatır mısın?" "Bunu anlatır mısın?" gibi sorularınla milleti öldürmüşsün. Anladık yobazsın, anladık bütün herkes ile fikirlerin ve görüşlerin uyuşmuyor. E tamam, sorun değil ki bu. Gel güzelce tartış, gel güzelce neden aynı görüşte/fikirde olmadığını belirt. Ama gelip saçma sapan yorumlar yapma. Gelip milletin huzurunu bozma. Burada herkes tartışmasını seviyeli bir şekilde, bilgi paylaşımı yaparak sonlandırıyor.

Ama siz gelip de tartışmaya kendi düşüncenizi bile katmadan soru yönelterek girerseniz bu tartışma hiç bir yere varamaz. Haksızsınız. Forumda gereksiz tartışmalara yer açmaya çalışıyorsunuz. Ayrıca bir insan yobaz olduğunu bu kadar mı belli eder yahu. [emoji38]
Bana neler yazdığını gördün mü arkadaşım? O kadar saydırıyor konu sahibine dedim sana mı dedim falan filan diyor, konu sahibi benim diyorum yine laf atıyor. İnsanca git diyorum bulaşmasın artık. Yok, gitmiyor arkadaş.

Bıktım artık bu saçmalıklardan. İnsanların özgürlüklerinin kısıtlanmasından, insanların saçma sapan objeler ile bir tutulmasından bıktım. Şimdi de 4-6 yaş grubundaki çocuklara kuran eğitimi verilecek. Bir çocuğun hayatı öğrenme aşamasında beynine bir görüşü inanışı zorla sokmalarını yanlış buluyorum. İnsanlar sorgulayarak araştırarak istediği görüşe ulaşmalıdır. Hani 4-6 yaş grubundaki çocuk buna hayır da diyemez ne anlar ki? Arkadaşlar lütfen siyaseti karıştırmayın tamam biraz olay siyaset ile de alakalı ama karıştırmayın. Olaya felsefi edebi açıdan vs. bakın istediğiniz açıdan bakın ama siyasi isimler vermeyin lütfen. Bu arada kuranın 4-6 yaş grubundaki çocuklara öğretilme durumu da imzalandı. Mesela ben okula başlayacak olan kardeşimin kuranı okula başlar başlamaz öğrenmesini istemiyorum. Kendisi Kuran'ı da İncil'i de felsefeyi de bilimi de kendi kendine araştırsın istediğine yönelsin.:mad:
Sorunun cevabı; kolay yönetilecek toplum, bilinçsiz akılcı ve fikirci ilkelerden uzak farklı düşünceler geliştirmeyen sadece onaylayan bir mankurtluk yaratmak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı