Termal macun pumpout effect

• Konuyu başlatan gen2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1B
  • Görüntüleme 72B

gen2

Megapat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar Predator Helios 300 laptop sahibiyim ve stok termal macunu yakın bir zamanda kuruduğu için CM MasterGel maker ile değiştirdim. Değişim sonrası sıcaklıklarda 15 dereceye yakın bir düşüş yaşadım ve çok memnun oldum. Ancak maalesef bu mutluluk uzun sürmedi işlemden bir ay sonra sıcaklıklar 5 derece ve artı 2 hafta sonra bir 5 derece daha arttı. Pumpout'dan etkilenmemek için viskozitesi fazla olduğu için MasterGel maker tercih etmiştim ancak pratikte istediğim sonucu alamadım. Macun tavsiyesi (laptopta denenmiş ve pumpout yaşanmamış) veya durumla ilgili herhangi bir fikri olan arkadaşlar hoş geldiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptopta oyun oynayacaksanız sıvı metalden başka çareniz yok. Bir buçuk sene önce AliExpress'ten alıp sürdüğüm TG Conductonaut hala ilk günkü performansı veriyor, sadece toz temizliğini yapıyorum.

Firmalar bile baş edemiyor bununla ki ASUS, gaming laptoplarında sıvı metal kullanmaya başladı.
Bende 6900 XT kartıma 10 farklı termal macun denedim, hep sıcaklıklar 1 hafta sonra kötüleşiyordu. Sıvı metal sürdüm ve bir daha böyle bir sorun yaşamadım. Conductanout cidden aşırı güzel bir şey.

Mastergel Maker, MX-4, Kryonaut, Hydronaut falan denedim hepsinde sıcaklıklar kötüleşiyordu

1637161205649.jpeg

Honeywell ptm7950'de kullanabilirsin o da sivi metal performansi veriyor ve pumpout olmuyor. Sivi metal ile pumpout yasayan insanlar gordum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hydronaut sıvı metal değil diye biliyorum.

Sıvı metal kullanan arkadaşlar yalıtım yaptınız mı? Ne kadar süredir kullanıyorsunuz?
@Ellie Williams @classy01

Sıvı metal kullanan arkadaşlar yalıtım yaptınız mı? Ne kadar süredir kullanıyorsunuz?
Yalıtım yapmaya gerek yok, akıp gidecek bir şey değil. Zaten ince bir tabaka halinde sürüyorsunuz ve heatsink ile donanım arasına sıkışıyor. Akması imkansız gibi bir şey, akmadı da zaten.

1,5 sene oldu. Sürdüğümden beri hiç yenilemedim, sadece toz temizliği.

@Ellie Williams @classy01
Evet yalıtım yaptım, çekirdeğin etrafına tırnak cilası sürdüm, ayrıca elektrik bandı da koydum. 2 aydır kullanıyorum sıcaklık ilk gün ile aynı.
Yalıtım yapmaya gerek yok, akıp gidecek bir şey değil. Zaten ince bir tabaka halinde sürüyorsunuz ve heatsink ile donanım arasına sıkışıyor. Akması imkansız gibi bir şey, akmadı da zaten.

1,5 sene oldu. Sürdüğümden beri hiç yenilemedim, sadece toz temizliği.
Yalıtım yapmadan sürmek çok ama çok mantıksız, yanlışlıkla bir yere sıçratırsan ve görmezsen sıvı metali sürdüğün alet çöp olur

Sıcaklıklar ve frekans ne durumda ? Gerçekten bariz fark var mı ? 90 derecelerden ne kadar düştü ?
Var.
Şöyle söyleyeyim, bilgisayarım 85 dereceye ulaştığı zaman thermal thottling yapıyor. Yani 85'in üstünü hiçbir zaman görmedim bu bilgisayarda. Zaten tek fanlı bir model, sıvı metali sürmeden önce 10-15 dakika oynadığımda takılmalar baş gösteriyordu. En basit oyunlarda bile 80, 85'i görüyordum.

Şimdi ise thermal thottling namına hiçbir şey kalmadı. 85'i gördüğü tabii ki oluyor ancak yalnızca yüksek grafikli oyunlarda oluyor; o da tek fanlı olduğu için, çarem yok maalesef en azından takılma yapmıyor. Düşük oyunlarda ise 70 derecelerde geziyor.

Özet geçmem gerekirse, oldukça fark etti.
Evet yalıtım yaptım, çekirdeğin etrafına tırnak cilası sürdüm, ayrıca elektrik bandı da koydum. 2 aydır kullanıyorum sıcaklık ilk gün ile aynı.

Yalıtım yapmadan sürmek çok ama çok mantıksız, yanlışlıkla bir yere sıçratırsan ve görmezsen sıvı metali sürdüğün alet çöp olur
Sıçrattım, şırıngayı ilk sıkışımda fışkırdı ve anakart boydan boya sıvı metal oldu.
Dağıtmazsan kolay temizleniyor. Temizledim ve gördüğün gibi kullanıyorum. Ayrıca dediğim gibi; heatsinkin arasından kayabilecek bir şey değil, o açıdan da bir problem yok.

Honeywell PTM7950'de kullanabilirsin o da Sivi metal performansi veriyor ve pumpout olmuyor. Sivi metal ile pumpout yasayan insanlar gordum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunun sebebi pump out değil. Sıvı metalin içindeki gallium materyali bakır yüzeyler ile reaksiyona giriyor ve bakır sıvı metali emiyor bu yüzden sıcaklık kötüleşiyor. Nikel kaplı yüzeylerde böyle bir sorun yok ancak bakır yüzeylerde bu sorun bazen olabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı