Termal macun pumpout effect

• Konuyu başlatan gen2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1B
  • Görüntüleme 72B

gen2

Megapat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar Predator Helios 300 laptop sahibiyim ve stok termal macunu yakın bir zamanda kuruduğu için CM MasterGel maker ile değiştirdim. Değişim sonrası sıcaklıklarda 15 dereceye yakın bir düşüş yaşadım ve çok memnun oldum. Ancak maalesef bu mutluluk uzun sürmedi işlemden bir ay sonra sıcaklıklar 5 derece ve artı 2 hafta sonra bir 5 derece daha arttı. Pumpout'dan etkilenmemek için viskozitesi fazla olduğu için MasterGel maker tercih etmiştim ancak pratikte istediğim sonucu alamadım. Macun tavsiyesi (laptopta denenmiş ve pumpout yaşanmamış) veya durumla ilgili herhangi bir fikri olan arkadaşlar hoş geldiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardesim pumpout olayi termal macunun degisken sicakliklara genleserek verdigi tepki sonucunda termal blogun altindan disari tasmasina deniyor. Bu olay daha cok laptoplarda ortaya cikiyor cunku yapisi geregi laptoplarin termal bloklarinin basinci dusuk oluyor. Bir macun var bundan etkilenmedigi iddia edilen, Intel ve AMD siddetle tavsiye ediyor. O da Shinetsu, Türkiye'de satilmadigi için Cin'den getirtiyorum ben.
Hocam en son masaüstü ekran kartımın termal macununu değiştirirken eski macunun termal bloğun grafik işlemciye temas ettiği bakır bölgenin dışında kurumuş olduğunu fark ettim, sizce burada da mı pump out effect var? Şu an CM:Master Gel Pro var üzerinde, sıcaklık durumu ise öncekine göre fena değil. Ortalama yükte 77-78 derece civarı geziniyor..

@sedatkimki hocam termal padlerin fiyatı biraz pahalı. Memnun musunuz? 200 TL'yi hak ediyor mu? Ne kadar fark oluyor termal macun ile?

Termal macun ile herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsanız gerekli olmadığını düşünüyorum. Genelde termal macundan daha yüksek sıcaklıklar görüyorsunuz fakat performansını hiç kaybetmiyor ve tekrar tekrar kullanılabiliyor bu sebeple 200TL'yı hak ettiğini düşünüyorum.

Hocam en son masaüstü ekran kartımın termal macununu değiştirirken eski macunun termal bloğun grafik işlemciye temas ettiği bakır bölgenin dışında kurumuş olduğunu fark ettim, sizce burada da mı pump out effect var? Şu an CM: Master gel Pro var üzerinde, sıcaklık durumu ise öncekine göre fena değil. Ortalama yükte 77-78 derece civarı geziniyor.

Fazla sıkmış olabilirsin.

Bu arada @gen2 hocam. Cooler Master MasterGel Pro V2 sürdüm ve sıcaklıklar ilk gün 83'lerde iken şu an nereden baksanız 87-89'lara çıktı (2-3 hafta oluyor süreli). Sanırım Bu macun da işe yaramazlar listesine eklenebilir.

Hocam en son masaüstü ekran kartımın termal macununu değiştirirken eski macunun termal bloğun grafik işlemciye temas ettiği bakır bölgenin dışında kurumuş olduğunu fark ettim, sizce burada da mı pump out effect var? Şu an CM: Master gel Pro var üzerinde, sıcaklık durumu ise öncekine göre fena değil. Ortalama yükte 77-78 derece civarı geziniyor.

Önceki uygulamanızda fazla macun basınçla dışarı taşmış gibi geldi bana.

Fazla sıkmadım. Gayet yeterli düzeyde.

Yeterli düzeyde sıkmanız durumunda da dışarı taşabilir bunda bir sorun yok.
Pump-out böyle gözüküyor. Aşağıdaki resimler bana ait termal macun uygulamasından 1 hafta sonra bu durumdaydı.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-08-27 at 16.57.15 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-08-27 at 16.57.15 (1).jpeg
    108,8 KB · Görüntüleme: 295
  • WhatsApp Image 2021-08-27 at 16.57.15 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2021-08-27 at 16.57.15 (2).jpeg
    140,5 KB · Görüntüleme: 278
  • WhatsApp Image 2021-08-27 at 16.57.15.jpeg
    WhatsApp Image 2021-08-27 at 16.57.15.jpeg
    99,1 KB · Görüntüleme: 285

Geri
Yukarı