Termal macun pumpout effect

• Konuyu başlatan gen2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1B
  • Görüntüleme 71B

gen2

Megapat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar Predator Helios 300 laptop sahibiyim ve stok termal macunu yakın bir zamanda kuruduğu için CM MasterGel maker ile değiştirdim. Değişim sonrası sıcaklıklarda 15 dereceye yakın bir düşüş yaşadım ve çok memnun oldum. Ancak maalesef bu mutluluk uzun sürmedi işlemden bir ay sonra sıcaklıklar 5 derece ve artı 2 hafta sonra bir 5 derece daha arttı. Pumpout'dan etkilenmemek için viskozitesi fazla olduğu için MasterGel maker tercih etmiştim ancak pratikte istediğim sonucu alamadım. Macun tavsiyesi (laptopta denenmiş ve pumpout yaşanmamış) veya durumla ilgili herhangi bir fikri olan arkadaşlar hoş geldiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardesim bir şey soracagim. Macunu nasıl uyguladigini yazmamissin. Nokta mi koydun yoksa spatula ile yaydin mi? Biraz arastirdigimda 2 ilginc tavsiye gordum birincisi IC Diamon kullanmakti, ikincisi ise macunu aşırı ince bir tabaka halinde kesinlikle hiçbir turlu disari tasmayacak sekilde surmek oldu.
Spatula ile eşit kalınlıkta dağıtarak yaptım. Her kullandığım macunu temizlerken taşmamış ve kısmen sıvılaşmış/yok olmuş şekilde temizledim.
Padi satacagim laptop için dusunmuyorum. Türkiye'de dogru duzgun bir şey bulmak pek mumkun olmadigindan abime gelecek sene Amerika'dan gelirken birkaç cesit pad getirtmeyi planliyorum. Senin kullandığın islemcinin normal calisma degerleri zaten 95 derece falan, senin bu konuda asil dikkat etmen gereken islemcinin cok isinip throttle edilip edilmedigi. Eger islemcin throttle yemiyorsa sicaklik isterse 120 derece olsun takma kafana bir şey olmaz.

İşlemcim hiçbir zaman frekans düşürmüyor. O konuda bir problem yok ama sürekli thermal ve edp other uyarısı aldığım için takıntı haline getirmiştim. Ben sıcaklığı forumlarda gördüğüm gibi stabil tutma derdindeydim.

Eğer laptop kullanacaksanız sıvı metal macunlar işlemci ve blokta deformelere neden oluyor. Dikkatli olmanızı öneririm. Kullandığınız soğutucunun işlemciye denk gelen kısmının alüminyum olmadığına dikkat edin.

+1 fakat genelde laptop soğutucuları, ısı iletimi daha fazla olduğu için bakır kullanılır yine de ekran kartı ya da işlemcinin etrafında ufak smd parçalar olabiliyor onlara temas ederse kartınızı yakabilirsiniz etrafında smd parça olmadığından eminseniz ve soğutucu bloğunuz alimünyum değilse kullanın aksi taktirde içindeki galyum, bloğunuzu eritir geri dönüşü olmayan bir şekilde hasar alır bilgisayarınız.

Arkadaşlar kusura bakmayin Shin-Etsu konusunda bir yanlislik oldu. Shin-Etsu G751 imis aralarinda pumpouta en dayanikli olanlari ya onu kullanacaksiniz. Ya da su linkini attigim padi kullanacaksiniz, bu Legion'larda kullanilan pad daha garanti sanirim iletkenligi de daha yuksek. Bu sefer kesin cozum arkadaşlar siparis verebilirsiniz. Bu bilgiye ulasmak için sayfalarca yorum, bilgi, hurafe falan filan okudum bir teşekkür edersiniz artik.

Spatula ile eşit kalınlıkta dağıtarak yaptım. Her kullandığım macunu temizlerken taşmamış ve kısmen sıvılaşmış/yok olmuş şekilde temizledim.

İşlemcim hiçbir zaman frekans düşürmüyor. O konuda bir problem yok ama sürekli thermal ve edp other uyarısı aldığım için takıntı haline getirmiştim. Ben sıcaklığı forumlarda gördüğüm gibi stabil tutma derdindeydim.

Buldum kardesim macunu en sonunda, bir onceki mesajimda linki var oradan alip kullanabilirsin. Bu seferki kesinlikle pumpout olmuyor ve iletkenligi de gayet yuksek.

Son düzenleme:
Arkadaşlar kusura bakmayin Shin-Etsu konusunda bir yanlislik oldu. Shin-Etsu G751 imis aralarinda pumpouta en dayanikli olanlari ya onu kullanacaksiniz. Ya da su linkini attigim padi kullanacaksiniz, bu Legion'larda kullanilan pad daha garanti sanirim iletkenligi de daha yuksek. Bu sefer kesin cozum arkadaşlar siparis verebilirsiniz. Bu bilgiye ulasmak için sayfalarca yorum, bilgi, hurafe falan filan okudum bir teşekkür edersiniz artik.

Buldum kardesim macunu en sonunda, bir onceki mesajimda linki var oradan alip kullanabilirsin. Bu seferki kesinlikle pumpout olmuyor ve iletkenligi de gayet yuksek.
Hocam işlemciniz neydi ve hangi laptop modeli idi ? Yükte sıcaklıklar ve frekanslar ne durumda ?

Hocam işlemciniz neydi ve hangi laptop modeli idi? Yükte sıcaklıklar ve frekanslar ne durumda?

Benim 2 tane laptopum var bir tanesi daha yeni onun bir sikintisi yok. Digeri macun tutmadi hiçbir turlu, Shinetsu siparis ettim gelmesini bekliyorum gelince hiç orasina burasina bakmadan Shinetsu'yu surup satacağım. Ancak eger laptopta pumpout problemi yasiyorsaniz linkini biraktigim macun/pad karisimi dalgayi alabilirsiniz. Son nesil Legion laptoplarda bu macunu kullaniyorlarmis Lenovo'nun kendi calisani soyledi.
An itibariyla Shin-Etsu 7783D macunlar Amazon'dan elime ulasti. Uyguladim ve ~60 derecede 1 saatlik curing isleminden sonra sicakliklari test edecegim.

webcam-toy-photo1.jpg

Son düzenleme:
Benim 2 tane laptopum var bir tanesi daha yeni onun bir sikintisi yok. Digeri macun tutmadi hiçbir turlu, Shinetsu siparis ettim gelmesini bekliyorum gelince hiç orasina burasina bakmadan Shinetsu'yu surup satacağım. Ancak eger laptopta pumpout problemi yasiyorsaniz linkini biraktigim macun/pad karisimi dalgayi alabilirsiniz. Son nesil Legion laptoplarda bu macunu kullaniyorlarmis Lenovo'nun kendi calisani soyledi.
An itibariyla Shin-Etsu 7783D macunlar Amazon'dan elime ulasti. Uyguladim ve ~60 derecede 1 saatlik curing isleminden sonra sicakliklari test edecegim.

Eki Görüntüle 1206638
Bekliyoruz haberlerinizi hocam.

Bekliyoruz haberlerinizi hocam.

2 saatlik kurden sonra sicakliklari test ettim MasterGel Maker ile aralarinda 3 derece kadar fark olustu. Yaklasik MX4 performansi veriyor diyebilirim. Pumpout testi yapabilecek miyim bilmiyorum cunku bilgisayari bir an evvel satip kurtulmak istiyorum. Simdilik sicakliklar gayet iyi. Onumuzdeki birkac gunde artis olursa bildiririm.
Edit: Macun Mastergel Maker'dan daha fazla iletkenlige sahip ayni sartlarda 2 derece daha dusuk sicaklik sagladi. Eger 7783D Maker'dan iyi ise 7921-D buyuk ihtimalle sivi metal ile yarisir. Cidden fark yaratan bir macun, ayrica iletkenlik dolandiriciligini da net bir sekilde kanitliyor. Umarim pumpout problemi yasatmaz diyecegim ama fazla umidim yok. Bilgisayarimi paketleyip direkt satmayi dusunuyorum artik.

Son düzenleme:
Fazla varsa satmayı düşünür müsünüz?
Dusunurum ama fiyat konusunda anlasabilir miyiz onu bilmiyorum. Cok pahaliya aldim ben bu macunu. 0.5 gramlik bir tup 75 liraya falan geldi. Ama ne yaptigini bilen birisi 0.5 grami 3 kere hem CPU hem GPU'ya kullanabilir. 4. alisverisimde alabildim E-Bay denedim 3 kere olmadi. En sonunda yerel bir modder sitesinden aldim.

Aldigim site burasi. Gumruk kargo derken pahaliya geldi baya.

Istersen Amazon'dan alabilirsin eger yuklu miktarda ihtiyacin varsa. Ben FrozenCPU'nun Amazon dukkanindan aldim ama simdi satistan kalkmis.

Soyle bir sey buldum sonuclar lineer.

7921__14896_zoom.jpg

Dun geceden bu yana bilgisayara stres testi yapiyorum ancak pumpout olusmadi hala. Ama islemciyi de 100 derecelere cikartmak istemiyorum. Bu yuzden bir oyun açtım V-Sync kapattim GPU %100, CPU yaklasik %40 yukte 12 saat kadar yuk altinda biraktim. Ilerleyen zamanlarda ne olacagini maalesef kontrol edemeyecegim cunku yarin bu bilgisayari satiyorum bir alici ile anlastim kesin alacagini soyledi. Elimde 4 tane dokunulmamis Shin-Etsu 7783D 0.5 Gram tupu var tanesini 85 liradan isteyene satabilirim. Uzerine 10 lira kar koydum bosuna ugrasmis olmamak için. Almak isteyenler eBay uzerinden daha yuklu miktarda ve muhtemelen daha ucuza satin alabilir.
Arkadaslar elimde bir tup acilmis 7783D var. Bir kere kullandim yaklasik 2 kerelik daha kullanilabilir. Bunu birinize ucretsiz olarak gondermek istiyorum. Hem pumpout oluyor mu ogrenmis oluruz. Ben de duruma gore kalanlari elimde tutacagim. Elimdeki laptop gayet yeni ama bir sey olur da yeniden macunlamam gerekirse kullanmak icin. Ilk yazan arkadasa gonderebilirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı