Termal macun pumpout effect

• Konuyu başlatan gen2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1B
  • Görüntüleme 72B

gen2

Megapat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar Predator Helios 300 laptop sahibiyim ve stok termal macunu yakın bir zamanda kuruduğu için CM MasterGel maker ile değiştirdim. Değişim sonrası sıcaklıklarda 15 dereceye yakın bir düşüş yaşadım ve çok memnun oldum. Ancak maalesef bu mutluluk uzun sürmedi işlemden bir ay sonra sıcaklıklar 5 derece ve artı 2 hafta sonra bir 5 derece daha arttı. Pumpout'dan etkilenmemek için viskozitesi fazla olduğu için MasterGel maker tercih etmiştim ancak pratikte istediğim sonucu alamadım. Macun tavsiyesi (laptopta denenmiş ve pumpout yaşanmamış) veya durumla ilgili herhangi bir fikri olan arkadaşlar hoş geldiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Is gorur
Evet hocam şu an sorularımın hepsine cevap buldum, anladığım kadarıyla henüz pump out olmamış. O zaman sizden talebim, 1 veya 2 ay sonra bir mesaj yazarak cihazdaki son durumu güncellemeniz, o zaman daha iyi anlaşılabilir.

Hocam linke bakabilir misiniz? Bunun macun hali de var sanırım.

İş görür mü bu acaba?
Is gorur evet, ama ped haline gore raf omru biraz daha kisadir 1 yil falan omru var iste. Zaten macun 1 yil dayaniyor bunu alirsan bir yil sonra kullanilamayacak kadar sertlesmis olur tekrar kullanamazsin.

Is gorur

Is gorur evet, ama ped haline gore raf omru biraz daha kisadir 1 yil falan omru var iste. Zaten macun 1 yil dayaniyor bunu alirsan bir yil sonra kullanilamayacak kadar sertlesmis olur tekrar kullanamazsin.

Hocam bu pad'le alakalı yorum var mıydı acaba? Alınması mantıklı mı? Kolay kesilip kullanılabiliyor mu?

Hocam bu pad'le alakalı yorum var mıydı acaba? Alınması mantıklı mı? Kolay kesilip kullanılabiliyor mu?
Ben şu an G770'te kullanıyorum. Yaklaşık 2 ay önce almıştım. Sıcaklık değerleri yeni sürülmüş macuna göre yüksek ve stres testlerinde thermal throttle oluyor. Yani ısı iletkenliğinin yüksek olması sizi yanıltmasın. Kesimi çok kolay, bıçağı yaklaştırınca kendi kendine kesilmeye başlıyor 🙃

Sık sık macun değiştirmek istemeyenler için kullanılabilir, hala daha ilk kullandığım günkü gibi duruyor. Fakat Cinebench gibi programlarda yüksek skor alayım, milletle yarışayım gibi bir derdiniz varsa bu size uygun değildir. Oyunlarda sıcaklıklar makul seviyelerde ve en önemlisi performansını kaybetmiyor.

Ben şu an G770'te kullanıyorum. Yaklaşık 2 ay önce almıştım. Sıcaklık değerleri yeni sürülmüş macuna göre yüksek ve stres testlerinde thermal throttle oluyor. Yani ısı iletkenliğinin yüksek olması sizi yanıltmasın. Kesimi çok kolay, bıçağı yaklaştırınca kendi kendine kesilmeye başlıyor 🙃

Sık sık macun değiştirmek istemeyenler için kullanılabilir, hala daha ilk kullandığım günkü gibi duruyor. Fakat Cinebench gibi programlarda yüksek skor alayım, milletle yarışayım gibi bir derdiniz varsa bu size uygun değildir. Oyunlarda sıcaklıklar makul seviyelerde ve en önemlisi performansını kaybetmiyor.
Anladığım kadarıyla bi honeywell gibi değil. Kaç derece mesela oyunlarda? İşlemciniz nedir?

Anladığım kadarıyla bi honeywell gibi değil. Kaç derece mesela oyunlarda? İşlemciniz nedir?
Undervolt'lu GTX 1650 ve -120 mV undervoltlu 9750H işlemcide bilgisayarın altını yükselterek kullanıyorum. ETS2 ve GTA5'ten örnek verebilirim, ikisini de ultra ayarlara yakın oynuyorum (ölçeklemeler yüksek fakat ve x'li ayarları düşükte tutarak). Ekran kartı (50W) 70-80 derece arasında gezinirken işlemci (35-45W) 80-90 derece arasında yer yer değişkenlik gösteriyor. Casper Excalibur cihazlar soba olarak tanımlanıyor, bunun da etkisi vardır illaki fakat ben bu sıcaklık değerlerinin giriş seviyesi bir oyuncu bilgisayar için normal olduğunu düşünüyorum.

İleriye doğru daha kolay erişilebilir olursa ben de Honeywell denemeyi istiyorum.

Az önce Aorus 15G KC için uyguladım PTM7950. Sadece işlemci üzerine koydum. Gpu için termal macun kullandım. Mining işiyle uğraşan bir arkadaşımdan aldığım ICE DRAGON 15.7W/mK iletkenlik değerine sahip macunu kullandım. İnternette araştırınca özellikle mining yapanlar tarafından sevilen ve kullanılan bir macun olduğunu gördüm.

Fabrikada sürülen macun kas katı kesilmişti ve işlemicinin üzerine yayılmış durumdaydı. İşlemcinin macun sürülmesi gereken nikel kaplı kısmının çeyreğinde hatta daha fazlasında termal macun yoktu.
Pump Out denilen olay olmuş sanki. Fanların kanatlarını ve bakır ızgaraları temizledim. Bilgisayarı satın alalı yaklaşık 15 ay oldu. İlk defa müdahale ettim. Laptop çizilmesin diye de sofra bezi serdim. :D
Yıllar önce aldığım topraklama bilekliğinide nihayet deneme fırsatım oldu. 😂

Oyun olarak Farcry6 ,Horizon Zerodawn ve RDR2 ile test ettim. Ek olarak Throttle Stop'un TSBench aracı ile de sadece işlemciyi test ettim. Tüm testleri aynı sahnede 30 dk bekleyerek gerçekleştirdim. 30 dk sonrasında sıcaklık ve tüketim değerlerini not ettim. Genelde 10-15dk sonra sıcaklık ve enerji tüketimi sabitleniyor.
Fan hızlarını %100 olarak ayarladım ve oda sıcaklığı bu yaptığım işlemler boyunca 24 dereceydi. Testlerde yazdığım değerler 30dk sonrasında o anlık ortalama değerlerdir. Bir kaç watt ve derece anlık olarak artıp azalabiliyor.

Önceden:
FARCRY 6
CPU 50W-90 DERECE (THROTTLE OLUYOR)
GPU 84W-75 DERECE

Yenilemeden Sonra:
FARCRY 6
CPU 60W 81 DERECE
GPU 75W 70 DERECE

----------

Önceden:
HZD
CPU 48W-90 DERECE (THROTTLE OLUYOR)
GPU 87W-77 DERECE

Yenilemeden Sonra:
HZD
CPU 70W 85 DERECE
GPU 75W 74 DERECE

----------

Önceden:
RDR2
CPU 30W - 82 DERECE
GPU 105W - 83 DERECE

Yenilemeden Sonra:
RDR2
CPU 30W -72 DERECE
GPU 105W - 74 DERECE

------------

TSBench
Burası biraz karmaşık. Tsbench ile işlemciyi tam yüke soktuğum anda sıcaklıklarda 45 dereceden 90 dereceye fırlıyordu. Bu sırada işlemci throttle oluyor ve 90W tüketimden kademe kademe düşmeye başlıyordu. Tam 10 dk sonra yaklışık 65w gibi bir değerde sabitleniyordu ve sıcaklık 90 derece.

PTM7950 uyguladıktan sonra Tsbench i açtığımda sıcaklıklar 40 dereceden 70 derecelere fırladı ve hızlıca 80 derecelere tırmandı.10 dk sonrasında işlemci sıcaklığı hiç throttle olmadan 83-84 derecede sabitlenmişdi. Laptop 90w dan daha fazla tüketmiyor. Bios unlock edilmiş ve bütün limitler sona dayanmış olmasına rağmen 90w eşiği bir türlü geçilmiyor.

Sadede gelecek olursam. Ben ürünü fazlasıyla beğendim. Alacak olanlara tavsiye ederim. Çok ciddi etkisi oluyor. Sadece sıcaklıkları düşürmekle kalmıyor sıcaklıklar düştüğü için fanlar da daha yavaş çalışıyor. Yani daha az gürültü demek.

Tek kötü yanı artık fanların tam yükte tahliye ettikleri sıcak hava gerçekten sıcak. El yakıyor. Plastik kasalı cihazlarda bir probleme neden olur mu bilemiyorum.

Ürünü Aliexpress üzerinden almıştım. Bazı yorumlarda Aliexpress üzerinden alanlarda beklenen etkiyi göstermediğinden bahsedilmiş. Ben umduğumdan çok daha fazlasını buldum. Ayrıca tam etkiyi 1-2 gün geçtikten sonra gösteriyor diye yorumlarda okudum. Eğer daha da iyi etki gösterecekse süper bişey bu. :)

CPU:
cpu.jpegcpu-sogutucu.jpeg

GPU:
gpu.jpeggpu-sogutucu.jpeg

Son düzenleme:
Arkadaşlar ürünü şu linkten almaya çalıştık dün babamla fakat PayPal vs. istedi, hata verdi. Ne yapmamız lazım? @yunustncr siz nasıl yapmıştınız?

Geri
Yukarı