Termal macun pumpout effect

• Konuyu başlatan gen2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1B
  • Görüntüleme 72B

gen2

Megapat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar Predator Helios 300 laptop sahibiyim ve stok termal macunu yakın bir zamanda kuruduğu için CM MasterGel maker ile değiştirdim. Değişim sonrası sıcaklıklarda 15 dereceye yakın bir düşüş yaşadım ve çok memnun oldum. Ancak maalesef bu mutluluk uzun sürmedi işlemden bir ay sonra sıcaklıklar 5 derece ve artı 2 hafta sonra bir 5 derece daha arttı. Pumpout'dan etkilenmemek için viskozitesi fazla olduğu için MasterGel maker tercih etmiştim ancak pratikte istediğim sonucu alamadım. Macun tavsiyesi (laptopta denenmiş ve pumpout yaşanmamış) veya durumla ilgili herhangi bir fikri olan arkadaşlar hoş geldiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Erir ve tek parça haline gelir, fazlasını dışarı atar.
Senin bir önerin olur mu? Tek parça pad yaklaşık 0.2mm. Dediğim gibi iki parça uygulasam fazlasını dışarı iter diye düşünüyorum. Bunun bir zararı olmayacaktır. Başta tek dene olmazsa yap diyebilirsin ama cihazımın anakartı ters şekilde montajlı. Yani bu işlem için anakartı cihazdan söküp işlem yapmak durumundayım. Sürekli anakartı tak çıkar yapmak da istemiyorum. Sizin de desteklediğiniz gibi malzemenin erime sonucu tek parça haline geleceğini aradaki boşluğu olması gerektiği gibi doldurmasını umuyorum. En azından bir parça çip boyutunda ve üzerine daha küçük 2. bir parça koymayı düşünüyorum.

@gen2 sizce çalışır mı yoksa fiyasko mu olur? Tek parça yeterli gelir mi? Boşuna mı endişeleniyorum.
Fikir sahibi tüm arkadaşların değerli yorumlarını bekliyorum.

Senin bir önerin olur mu? Tek parça pad yaklaşık 0.2mm. Dediğim gibi iki parça uygulasam fazlasını dışarı iter diye düşünüyorum. Bunun bir zararı olmayacaktır. Başta tek dene olmazsa yap diyebilirsin ama cihazımın anakartı ters şekilde montajlı. Yani bu işlem için anakartı cihazdan söküp işlem yapmak durumundayım. Sürekli anakartı tak çıkar yapmak da istemiyorum. Sizin de desteklediğiniz gibi malzemenin erime sonucu tek parça haline geleceğini aradaki boşluğu olması gerektiği gibi doldurmasını umuyorum. En azından bir parça çip boyutunda ve üzerine daha küçük 2. bir parça koymayı düşünüyorum.

@gen2 sizce çalışır mı yoksa fiyasko mu olur?
Fikir sahibi tüm arkadaşların değerli yorumlarını bekliyorum.
Calisir da ne gerek var onu anlamadim.

Calisir da ne gerek var onu anlamadim.
Bazı kullanıcılar GPU özelinde daha kötü sıcaklıklar elde etmişler. Bunun sebebi olarak da soğutma bloğunun VRAM üzerindeki termal padler dolayısıyla düzgün basınç uygulayamadığını düşündüklerini söylüyorlar. Ben de 0.2mm olan pad yüksekliğini bir miktar daha pad ekleyerek arttırmayı ve olası, soğutma bloğu ve uygulamasını yapacağım 7950 padin zayıf temasını engellemeyi düşündüm. Cihazım 6 aylık bunun da bilgisini vereyim. Yani VRAM'daki termal padlerin iyi durumda olduğunu düşünüyorum.

Bazı kullanıcılar GPU özelinde daha kötü sıcaklıklar elde etmişler. Bunun sebebi olarak da soğutma bloğunun termal padler dolayısıyla düzgün basınç uygulayamadığını düşündüklerini söylüyorlar. Ben de 0.2mm olan pad yüksekliğini bir miktar daha pad ekleyerek arttırmayı ve olası, soğutma bloğu ve uygulamasını yapacağım 7950 padin zayıf temasını engellemeyi düşündüm.
Dogru dusunduklerini sanmiyorum. Temizlerken padlere toz bulastirmis zarar vermis veya uygulamada hata yapmis olabilirler. Ben on kereden fazla PTM kullandim GPU sicakliginin daha kotu oldugunu gormedim.

Dogru dusunduklerini sanmiyorum. Temizlerken padlere toz bulastirmis zarar vermis veya uygulamada hata yapmis olabilirler. Ben on kereden fazla PTM kullandim GPU sicakliginin daha kotu oldugunu gormedim.
Peki. O zaman ben de tavsiye edildiği şekilde tek parça pad uygulayacağım ve umuyorum güzel termaller elde edeceğim. Teşekkürler.

Laptopunun temizligini dogru yaparsan ve Honeywell kullanirsan sicakliklarin duzelir.
12700H işlemcisi ısınan bir model ve nedense voltaj kildi var. Tek çare daha düzgün bir termal malzeme kullanmak. Şu an 92'de sabitlenen ve frekans kısan işlemcimin sıcaklıklarını 80 altına düşürmeyi umuyorum. Haziran sonu uygularım ve sizlerle paylaşırım.

12700H işlemcisi ısınan bir model ve nedense voltaj kildi var. Tek çare daha düzgün bir termal malzeme kullanmak. Şu an 92'de sabitlenen ve frekans kısan işlemcimin sıcaklıklarını 80 altına düşürmeyi umuyorum. Haziran sonu uygularım ve sizlerle paylaşırım.
Bahsettigin islemci Legion 5 Pro modeli haric her modelde hiz kisiyor zaten, duzelip duzelmeyecegine emin degilim acikcasi.

Geri
Yukarı