Tip 7 erişim kabini ne zaman aktif olur?

7 senedir çalışıyorum askere gidicem senin yerine o bölgeye bakcak düzgün adam bulamayız diye askere gitme diye rica ettiler bedelli falan halledersin acelen ne cart curt 😂😂
Valla hocam konuşmalarınızdan anladığım kadarıyla hayli tecrübelisiniz. Ben de bu durumlarımı anlatabileceğim Tecrübeli ve bilgili birini arıyordum ki siz yazdınız bana valla. İçimi döktüğüm için rahatladım sonunda yalan olmasın. 😃
Dinlediğiniz ve vakit ayırdığınız için gerçekten teşekkür ediyorum valla.

Oldu hocam. Hatta Türk Telekom taahhüdüm bittiği gibi NetSpeed geçtim 35 Mbps tarifesine. Hat değerlerim bu şekilde.
Eki Görüntüle 1068560
Ne kadar zaman içerisinde oldu?
7 senedir çalışıyorum askere gideceğim senin yerine o bölgeye bakacak düzgün adam bulamayız diye askere gitme diye rica ettiler bedelli falan halledersin acelen ne cart curt 😂😂

Volkan bey siz tecrübeli birine, bilirkişiye benziyorsunuz anladığım kadarıyla. İstanbul sultanbeyli'de oturuyorum ve buradaki saha çalışmalarına İstanbul pendik Türk Telekom müdürlüğündeki saha çalışanları bakıyor soruşturduğum kadarıyla. Uzun bir süredir bağlı olduğum saha dolabı tip-7 erişim kabini olarak mevcut fakat benim altyapım hala ADSL görünüyor. Bahsettiğim saha dolabına bağlı olduğumdan emin miyim diye düşünecek olursanız, evet. 568 numaralı saha dolabı olduğunu evime çekilen kablonun telefon kutusunun üzerindeki sayıdan anlayabiliyorum. Ayrıca NetSpeed'in altyapı sorgulama kısmında saha dolabı mesafesi önceden 2.5 km görünürken şimdi de 2100 küsur metre görünüyor. Böyle bir şey olması mümkün değil kablo mesafesinin bile ne kadar olabileceğini hesapladım en fazla 300 metre olabilir. Çünkü saha dolabına uzaklığım bile en fazla 150 metre. @VolkanBey20 eğer yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum.
Eki Görüntüle 1068658
Eski hat değerlerim.
Eki Görüntüle 1068659
Bu da mağlum eski dolap.
Hocam sen buna berbat demişsin, benim şu anki hat değerlerime bir bak istersen.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    53,4 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:

Bu konumda her şeyi anlattım. Eğer aklınıza soru takılırsa konuma yazmaktan çekinmeyin hocam.

Volkan bey siz tecrübeli birine, bilirkişiye benziyorsunuz anladığım kadarıyla. İstanbul sultanbeyli'de oturuyorum ve buradaki saha çalışmalarına İstanbul pendik Türk Telekom müdürlüğündeki saha çalışanları bakıyor soruşturduğum kadarıyla. Uzun bir süredir bağlı olduğum saha dolabı tip-7 erişim kabini olarak mevcut fakat benim altyapım hala ADSL görünüyor. Bahsettiğim saha dolabına bağlı olduğumdan emin miyim diye düşünecek olursanız, evet. 568 numaralı saha dolabı olduğunu evime çekilen kablonun telefon kutusunun üzerindeki sayıdan anlayabiliyorum. Ayrıca NetSpeed'in altyapı sorgulama kısmında saha dolabı mesafesi önceden 2.5 km görünürken şimdi de 2100 küsur metre görünüyor. Böyle bir şey olması mümkün değil kablo mesafesinin bile ne kadar olabileceğini hesapladım en fazla 300 metre olabilir. Çünkü saha dolabına uzaklığım bile en fazla 150 metre. @VolkanBey20 eğer yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum.

Hattınız ADSL için ortalama bir hat. Kötü değil ancak ahım şahım da iyi sayılmaz. SNR değerleriniz tam sınırda. Daha fazla hız yükseltmesi beklemeyin derim.

Teşekkürler. Sizlere de kolay gelsin iyi geceler diyorum. Abonelerin internetini düzgün yapınız ha! 😂
7 senedir çalışıyorum askere gidicem senin yerine o bölgeye bakcak düzgün adam bulamayız diye askere gitme diye rica ettiler bedelli falan halledersin acelen ne cart curt 😂😂 ö

Hocam mesajı daha şimdi gördüm kusura bakmayın. Şimdi burdaki Tp7 dolapların içinde tek tip kart var Oda vdsl yani adsl alsanızda o karttan çalışıyor fakat orada Adsl ve Vdsl kartları farklı olabilir ve Vdsl internet kartları doludur sadece Adsl olanı görüyordur bir ihtimal veya binaya tanımlanan alt yapı lokali türk telekom sisteminde güncellenmemiş olabilir o yüzdende eski bakırı görüyor olabilir. 568 Sh Ne lokali yani bir şey yazar atıyorum A1 B10 veya M10 hangisi geliyor binana ?

7 senedir çalışıyorum askere gideceğim senin yerine o bölgeye bakacak düzgün adam bulamayız diye askere gitme diye rica ettiler bedelli falan halledersin acelen ne cart curt 😂😂 ö

Hocam mesajı daha şimdi gördüm kusura bakmayın. Şimdi buradaki TP7 dolapların içinde tek tip kart var oda VDSL yani ADSL alsanızda o karttan çalışıyor fakat orada ADSL ve VDSL kartları farklı olabilir ve VDSL internet kartları doludur sadece ADSL olanı görüyordur bir ihtimal veya binaya tanımlanan altyapı lokali Türk Telekom sisteminde güncellenmemiş olabilir o yüzden de eski bakırı görüyor olabilir. 568 sh ne lokali yani bir şey yazar atıyorum A1 B10 veya M10 hangisi geliyor binana?

Binamın bağlı olduğu port D2 portu. VDSL kartlarının dolu olması mümkün değil burada kimse VDSL kullanmıyor neredeyse hepsi tanıdığım insanlar. Zaten bu bölgede daha önce hiç VDSL altyapı göremedim. Eğer Türk Telekom sisteminde güncellenmemişse ne yapmam gerekir. DSL istatistiklerimden kontrol ettiğimde ADSL2+ olarak görünüyor VDSL olarak güncellense bile port değiştirmem gerekir mi?

Binamın bağlı olduğu port D2 portu. VDSL kartlarının dolu olması mümkün değil burada kimse VDSL kullanmıyor neredeyse hepsi tanıdığım insanlar. Zaten bu bölgede daha önce hiç VDSL altyapı göremedim. Eğer Türk Telekom sisteminde güncellenmemişse ne yapmam gerekir. DSL istatistiklerimden kontrol ettiğimde ADSL2+ olarak görünüyor VDSL olarak güncellense bile port değiştirmem gerekir mi?
Binandaki D2 olan port değil lokal port saha dolabının içinde olur yani vdsl kullananları bilemezsin. eğer ordaki saha dolabında vdsl ve adsl port ayrı farklı ise vdsl geçiş yaptığında o bölgenin ekiplerine dsl dönüşüm iş emri düşer onlarda saha dolabından portunu değiştirir aktif olur. eğer saha dolabında vdsl adsl portlar aynı ise ayrı değilse sistem üzerinden vdsl hat aktif olur direk. bence türk telekom müdürlüğüne gidip anlat durumu fiber dolap kuruldu fakat hala adsl görünüyor alt yapı diye. yardımcı olurlar büyük ihtimal

Binandaki D2 olan port değil lokal port saha dolabının içinde olur yani VDSL kullananları bilemezsin. Eğer oradaki saha dolabında VDSL ve ADSL port ayrı farklı ise VDSL geçiş yaptığında o bölgenin ekiplerine DSL dönüşüm iş emri düşer onlarda saha dolabından portunu değiştirir aktif olur. Eğer saha dolabında VDSL ADSL portlar aynı ise ayrı değilse sistem üzerinden VDSL hat aktif olur direk. Bence Türk Telekom müdürlüğüne gidip anlat durumu fiber dolap kuruldu fakat hala ADSL görünüyor altyapı diye. Yardımcı olurlar büyük ihtimal

Daha önce de Türk Telekom müdürlüğüne gitmiştim ve onlar da saha dolaplarının yerleştirildiğini fakat kablolama henüz bitmediği için satışa sunulmadığını söylemişti. Bu olay yaklaşık 4.5 ay önce olan bir olay. Bu kadar sürmesi normal mi? Bu arada VDSL kullanan yok derken aktif olarak çevremde VDSL paket kullanan birisini bilmediğimden söyledim, kendi binamı kastetmedim bu bölgede yok direkt bunun bilgisi bence mevcut yani.

Daha önce de Türk Telekom müdürlüğüne gitmiştim ve onlar da saha dolaplarının yerleştirildiğini fakat kablolama henüz bitmediği için satışa sunulmadığını söylemişti. Bu olay yaklaşık 4.5 ay önce olan bir olay. Bu kadar sürmesi normal mi? Bu arada VDSL kullanan yok derken aktif olarak çevremde VDSL paket kullanan birisini bilmediğimden söyledim, kendi binamı kastetmedim bu bölgede yok direkt bunun bilgisi bence mevcut yani.
hayır 4 5 ay sürmesi normal değil şahsen burda kurulduktan maks 1 ay sonra aktif oluyor

Hocam muhtemelen dolabın montajı bitmiştir ancak henüz DSLAM aletlerinin yerleştirilmesi ve elektrik hattı çekme işleri halledilmemiş olmalı. Ki halledilse de bile santral tarafından (santralden dolaba kadar fiberi çekmişlerse) bölgeniz için hız güncellemelerini sisteme geçirmesi lazım. Ben yaşamıştım. Dolabı yerleştirdikten sonra henüz hatlarımız aktarılmamıştı ancak internet sorgusunda 35 Mbps veya Hipernet olarak gösteriyordu. Eğer ki saha dolabı çalışıyorsa ancak sorguda ADSL görünüyorsa henüz santral güncelleme yapmamış demektir. Beklemeniz lazım.
hayır 4 5 ay sürmesi normal değil şahsen burda kurulduktan maks 1 ay sonra aktif oluyor
Bu arada evet Volkan hocam çok doğru diyor. Ölçümler yapılması, dolap konumlandırması, DSLAM aletlerinin koyulması, fiber kablo çekilip aktif hale getirilmesi vs. toplam 4 ay sürdü. 1 ay içinde saha ekipleri sürekli gelip son kablolamaları yapıp aktif hale getirecekler ve hatlar aktarılacak.

Hayır 4 5 ay sürmesi normal değil şahsen burada kurulduktan maksimum 1 ay sonra aktif oluyor

Müdürlüğe gittim. Bana söyledikleri şey şu oldu; ikamet ettiğiniz bölgede uzun süredir port sorunu vardı ve hala devam ediyor. Sizin bulunduğunuz bölgedeki saha dolabı henüz aktif durumda değil. Bağlı olduğunuz port o saha dolabında gözüküyorsa bile bu doğru değil siz başka bir yerden alıyorsunuz interneti. Saha dolabı aktif olduğunda VDSL hizmeti alabileceksiniz. Yani ne kadarı doğru bilemem ama özetle ellerinde çok iş olduğu için gecikiyormuş, ihmal etmekle veya ertelemek ile alakası yokmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı