TN vs VA vs IPS Panel Monitör

1 ms TN panelden 4 ms VA panele geçtim. Kullandığım monitörler ultra yüksek bütçeli monitörler değildi ama yine de aradaki farkı çok rahat bir şekilde anladım, gözlerim bayram etti. TN özelliklerinden (tepkime süresi) çok mahrum kalmamak için ortada takılan VA panel tercih edilebilir.

Aslında fazla oyun oynamayan biri olarak IPS panel alsam benim için daha iyi olur.

Hayırlı olsun diyelim ama 144 Hz ile 165 Hz arasındaki farkı hissetmeyeceksin. Bence üstünde biraz daha düşün. En iyisi bir şansın varsa 2 monitörü de çalışırken görmen olur. Bunu mağazada ekranları açtırarak yaptırabilirsin.

Şu anda kullandığım 3 monitörü de teker teker açtırıp orada test ederek satın aldım. Vatan Bilgisayar çalışanları bu konuda yardımcı oluyorlar.

1 ms TN panelden 4 ms VA panele geçtim. Kullandığım monitörler ultra yüksek bütçeli monitörler değildi ama yine de aradaki farkı çok rahat bir şekilde anladım, gözlerim bayram etti. TN özelliklerinden (tepkime süresi) çok mahrum kalmamak için ortada takılan VA panel tercih edilebilir.

Aslında fazla oyun oynamayan biri olarak IPS panel alsam benim için daha iyi olur.

VA paneli alacağım teşekkürler

Benim şuanki monitörüm ips panel olduğu için va'ya geçerken sıkıntı vs yaşar mıyım

@zBurak Bizim fikrimiz oyun için bu seçenekler arasında VA panel alma yönünde ama dediğim gibi mağazaya gidip orada 2 monitörü de bir sisteme bağlatıp çalışır halde görme şansını kullan.

Benim şu anki monitörüm IPS panel olduğu için VA'ya geçerken sıkıntı vs. yaşar mıyım?
Neden yaşayasın? Bütün artılar tek bir çerçevede toplanmıyor. Bir şeyden kazanmak istiyorsan bir şeyden kaybedersin hayatta, temel kuraldır. Dene, zevkine göre tercih yap.

IPS en güzel renk veren panel türüdür. VA ise rekabetçi oyunları çoğunlukta oynuyanlar ve yüksek Hz isteyenler için güzeldir. TN sanırım eskidi.
-
Edit:
Açıkcası ben IPS alırdım. Renklere daha çok önem veriyorum.

TN panel artık tavsiye etmiyorum. Bir kere göz sağlığı açısından çok vasat. Ayrıca renkler de kötü. 165Hz ile 144Hz farkını anlayacak kişi sayısı çok çok azdır. 144Hz VA panel bir monitör öneririm. Genellikle IPS öneririm ama siz oyun amaçlı olacağını yazmışsınız. VA daha uygun bir seçim olur.
Hiç kullanmayan insana 165 ile 144 Hz çok az insan farkediyor deyince sanki o anlayan insanlardan hissediyor kendini, kendini küçük görüyor. Ve TN 165 Hz aliyor gidip 😅 bakın imzamdaki IPS monitörü kullanıyorum. Almadan önce TN panel kullanan birine Pubg de dezavantajlı bir durum yasar mıyım diye çok düşündüm. Sıkıntı bir süreç sonunda IPS panel aldım . Ve yağ gibi akıyor. Hiç bir problem yok FPS oyunlarında. Hikaye tarzı oyunlarda ise görüntüyü renkleri bir görün .

Hiç kullanmayan insana 165 ile 144 Hz çok az insan farkediyor deyince sanki o anlayan insanlardan hissediyor kendini, kendini küçük görüyor. Ve TN 165 Hz aliyor gidip 😅 bakın imzamdaki IPS monitörü kullanıyorum. Almadan önce TN panel kullanan birine Pubg de dezavantajlı bir durum yasar mıyım diye çok düşündüm. Sıkıntı bir süreç sonunda IPS panel aldım . Ve yağ gibi akıyor. Hiç bir problem yok FPS oyunlarında. Hikaye tarzı oyunlarda ise görüntüyü renkleri bir görün .
IPS panel bence en güzel paneldir. Söylemek istediğim şey şuydu; TN paneller gerçekten uzun kullanımda göz ağrısı baş ağrısı gibi sorunlara ciddi sebep oluyor. TN alınmamalı.

Hepinize cevaplarınız için teşekkürler va alacağım

Yeni konular

Geri
Yukarı