Tüketici hakem heyeti beni haksız buldu

Şu durumda hak aramamak değil, hak aramak mağdur eder seni. Hiçbir şey olmamış gibi davranmak mevcut en iyi senaryon.
Haklı olduğun için hak aranmaz, sana bir yararı dokunacaksa hak aranır. Günün sonunda sana bir faydası olmalı diye düşünüyorum.

Amacın iade etmek ise üründe 6 ay içerisinde herhangi bir problem olursa direkt olarak iadesini talep edebilirsin. Sana gidip de boz demiyorum ürünü ancak bu saatten sonra anca öyle iade edersin :)
Selam Hocam seni görmüşken sorayım işlemci iade edilir mi?

Hayır, performans anlamında teknik bir problem yoksa iade edebileceğin bir ürün grubu değildir.
Koşulsuz cayma hakkını kullanmana müsaade edilmez yani kolay kolay :) Çok nadir, satıcının inisiyatifi ile belki.

Tüketici hakem heyetleri genelde hiçbir şeyden anlamayan adamlar oluyor. Benim 2015'te 500 ₺ verip aldığım jordan ayakkabı 2 ay olmadan yırtılmıştı basketbol oynarken, basket oynadığım için ben suclu olmustum hakem heyetine göre. O ayakkabıyı zaten o amaçla aldım, tasarım amacı da rahatça basket oynatması idi. Ama cahil, laftan anlamaz, yaşlı, kafası çalışmayan adamlar hakem heyetinde olduğu için hakkımı alamadım.

@BilgisayarKurdu Hocam ben internetten bir adet monitör aldım. Kurulumunu yapıp fişe taktıktan sonra ekranın çatlak olduğunu fark ettim. Satıcı ile iletişime geçerek gönderdim fakat sorumluluk kabul etmeyerek 10 gün sonra aynı şekilde geri yolladılar. Tüketici hakem heyetine başvuru yapsam bir sonuç alabilir miyim bir fikriniz var mı?

Tüketici kanuna göre iade edilemez mi heyete versem?
Kanunlar spesifik durumlar için yorum belirtebilecek kadar detaylı hazırlanamaz. Bilirkişiler görevlendirilir bu yüzden. Daha çok bilirkişinin ne diyeceğine bağlı. Ama tahminen iade vermez, hele de bir süredir kullanıyorsan. Sonradan ortaya çıkan bir şey değil çünkü, tahminen ilk aldığın gün de böyledir panel.
@BilgisayarKurdu Hocam ben internetten bir adet monitör aldım. Kurulumunu yapıp fişe taktıktan sonra ekranın çatlak olduğunu fark ettim. Satıcı ile iletişime geçerek gönderdim fakat sorumluluk kabul etmeyerek 10 gün sonra aynı şekilde geri yolladılar. Tüketici hakem heyetine başvuru yapsam bir sonuç alabilir miyim bir fikriniz var mı?
Eğer "Hasarlı ürün" gerekçesi ile geri gönderdin ancak sorumluluk kabul edilmedi ise THH üzerinden para iadeni alabilirsin.

Burada önemli olan detay kargonun sana teslim edildiği gün ve senin ürünü anlaşmalı kargo ile geri göndermiş olduğun gündür. Varsa bir problem hemen ertesi gün veya hafta başı geri göndermen gerekir. 14 gün kullanıp bunda çatlak var demediğini düşünüyorum. 1. senaryodaki gibi ise hiç sorunsuz para iadeni alırsın.

Bundan sonraki süreç için tavsiyem ise kargoyu kapıdan aldığın an dahil olmak üzere video kaydına alman. Bu zaman kadar her daim böyle yaptım ancak henüz olumsuz bir vaka ile karşılaşmadım. Bu, ileride de karşılaşmayacağım anlamına gelmiyor tabi.

@BilgisayarKurdu Hocam ürünü 28.11.2020 tarihinde cumartesi teslim ettiler. Ben 01.12.2020 tarihinde salı günü bana gönderilen anlaşmalı kargo firmasıyla karşı ödemeli yolladım geri yolladım. Bugün tekrar geri yolladılar üstüne üstlük ekranı ve kolisini iyice parçalamışlar. 24 inç monitörün her yeri çatlak. Gün içerisinde tüketici hakem heyetine başvurmayı düşünüyorum. Yardımın için teşekkür ederim başka bir tavsiyen var mı süreçle ilgili? Ayrıca sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş hocam bundan sonra böyle bir hataya asla düşmem. Tüketici hakem heyeti rehberiniz içinde ayrınca teşekkür ederim.

Ürünü hangi site ve satıcıdan aldın onu da paylaş bari :) THH başvurusunda yorum katmadan, olay - tarih/saat bilgilerini zaman akışına uygun şekilde belirt.

Kargo teslim alışın - iadeye gönderme günü - tekrar satıcının ürünü göndermesi vs hepsini ekran görüntüsü ile PDF içerisine ekle. Problem yaşayacağını sanmıyorum, hakkını alırsın.

Ürünü hangi site ve satıcıdan aldın onu da paylaş bari :) THH başvurusunda yorum katmadan, olay - tarih/saat bilgilerini zaman akışına uygun şekilde belirt.

Kargo teslim alışın - iadeye gönderme günü - tekrar satıcının ürünü göndermesi vs hepsini ekran görüntüsü ile PDF içerisine ekle. Problem yaşayacağını sanmıyorum, hakkını alırsın.

Gaming.gen.tr sitesinden aldım ekranı site yeni kurulmuş bir siteydi okuyan arkadaşlar olursa kesinlikle alışveriş yapmasın. Teşekkür ederim :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı