Tüketici hakem heyeti beni haklı bulduktan sonra ne yapılmalı?

beratslvi

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. 2021 yılının kasın ayında GittiGidiyor üzerinden satış yapan bir telefoncudan 12 ay garanti veren bir telefon aldım. Telefonu 1 ay kullanamadan bozuldu ve telefoncuya geri gönderdim. Ancak telefoncu benden telefonu onarmak için para istedi. Ben de telefonu geri istedim ve tüketici hakem heyeti' ne başvurdum. Hakem heyeti beni haklı buldu. Ancak şimdi ne yapacağımı bilmiyorum. Ben Ankara'da yaşıyorum, telefoncu İstanbul'da. Tecrübesi olanlar yardımcı olursa çok memnun olurum. Teşekkürler.

Öncelikle THH neye karar verildiyse onu uygulayabilirsin. Tüketici Hakem Heyeti kararı taraflara tebliğ olup kesinleştikten sonra (karara tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde itiraz edilmezse kesinleşir) kararı firmaya gönderip telefonu tarafınıza göndermesini isteyin. Göndermez ise kararı icra dairesi kanalıyla işleme koydurtup telefonun icra kanalıyla alınmasını sağlayabilirsiniz.​

Merhaba. 2021 yılının kasın ayında GittiGidiyor üzerinden satış yapan bir telefoncudan 12 ay garanti veren bir telefon aldım. Telefonu 1 ay kullanamadan bozuldu ve telefoncuya geri gönderdim. Ancak telefoncu benden telefonu onarmak için para istedi. Ben de telefonu geri istedim ve tüketici hakem heyeti' ne başvurdum. Hakem heyeti beni haklı buldu. Ancak şimdi ne yapacağımı bilmiyorum. Ben Ankara'da yaşıyorum, telefoncu İstanbul'da. Tecrübesi olanlar yardımcı olursa çok memnun olurum. Teşekkürler.
tamamiyle tecrübem olmadı ama sanırsam avukatınızla mahkemeye başvuracaksınız akabinde tazminat davası açıp telefonun ücretinden daha fazla bir miktar elde edebilirsiniz hiç belli olmaz

Karar satıcının da eline ulaşır. Karara itiraz etmek isterse, eder. İtiraz etmezse, tarafınıza ulaştıktan sonra 15 gün sonrasında satıcıyla iletişime geçin ve paranızın iadesini isteyin. Eğer ödemeyi reddederse bulunduğunuz ilçedeki ilgili müdürlükten icra takibi başlatın.

Öncelikle THH neye karar verildiyse onu uygulayabilirsin. Tüketici Hakem Heyeti kararı taraflara tebliğ olup kesinleştikten sonra (karara tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde itiraz edilmezse kesinleşir) kararı firmaya gönderip telefonu tarafınıza göndermesini isteyin. Göndermez ise kararı icra dairesi kanalıyla işleme koydurtup telefonun icra kanalıyla alınmasını sağlayabilirsiniz.​
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Belirtmeyi unutmuşum, tebliğin üstünden uzun zaman geçti ve THH, paranın iadesi-telefonun iadesine karar verdi. Telefoncu ile iletişime geçtim, ancak ben telefonu gönderdiğimde parayı göndermemesinden endişeleniyorum. Bu durumda ne yapabilirim? Parayı göndermemesi durumunda ne yapmalıyım? Bu durumda da icra davası açabilir miyim? İlk defa böyle bir şey yaşadığım için pek bilgi sahibi değilim de.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Belirtmeyi unutmuşum, tebliğin üstünden uzun zaman geçti ve THH, paranın iadesi-telefonun iadesine karar verdi. Telefoncu ile iletişime geçtim, ancak ben telefonu gönderdiğimde parayı göndermemesinden endişeleniyorum. Bu durumda ne yapabilirim? Parayı göndermemesi durumunda ne yapmalıyım? Bu durumda da icra davası açabilir miyim? İlk defa böyle bir şey yaşadığım için pek bilgi sahibi değilim de.​
Parayı iade etmezse direkt olarak icra müdürlüğünde takibe koyarsınız paranın tahsili için. Hatta avukata verin ekstra icra vekalet ücreti de çıksın ödemesi gereken.​

Geri
Yukarı