Tüketici hakem heyeti para iademi onayladıktan sonra ne yapmalıyım?

Leodamar

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 9 ay önce İtopya beylikdüzü şubesinden AOC C27G1 monitör aldım ve bir gün sonra ışık sızmasının anormal bir şekilde olduğunu, ekranda leke olduğunu ve monitörün sol üstünde sanki ürün açılmışçasına bir boşluk olduğunu fark ettim. Hemen iade talebini oluşturdum ancak İtopya işi yokuşa sürerek garanti firması olan Techpro'ya göndermemi istedi ben de Techpro'ya ürünümü gönderdikten sonra bana gelen cevapta üründe hiçbir sıkıntı olmadığı cevabını aldım. Resmen değişimi karşılamamak için atmadıkları takla, yapmadıkları numara kalmadı. Üstüne üstelik oradaki personellerden biri ismi bende kalsın benimle dalga geçerek ve aşağılayıcı bir biçimde o zaman tüketici hakem heyetine başvur dedi. Kendisine verdiğim cevapta hakkımı yedirmeyeceğimi gereken tüm haklarımı kullanacağını kendisine nazik bir şekilde ilettim. Hemen vakit kaybetmeden tüketici hakem heyetine form doldurarak başvuruda bulundum aradan 8 ay geçtikten sonra biliş kişi beni arayıp monitörümü incelemek için getirmemi istedi. Kendisi de raporda olan kusurları harfiyen yazdı. Aradan 1 ay kadar süre geçti ve karar çıktı. Tüketici hakem heyetini beni haklı görüp para iademin yapılmasına dair onay çıkardı. Maalesef zaman alan uzun bir işlemdi. İtopya müşteri hizmetlerini arayarak bilgi almak istedim bana raporu ve faturayı verdikleri mail adresine atmamı söylediler. Bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izlemem gerekiyor ve kendilerine mail atmalı mıyım? Son olarak para iadem ne zaman yapılır? Uzun bir yazı oldu vaktinizi aldığım için kusura bakmayın lütfen.

Son olarak Şikayetvar adresi üzerinden oluşturduğum şikayet raporum:

Ben olsam icra takibi baslatirim. Nasıl bir prosedür izlemeniz gerek bilmiyorum ama onlarin sizi oyalamasi muhtemel.İcraya verin direk para hesabınıza gelsin. Belki internette biraz arastirirsaniz bilgi bulabilirsiniz.

Ben olsam icra takibi baslatirim. Nasıl bir prosedür izlemeniz gerek bilmiyorum ama onlarin sizi oyalamasi muhtemel.İcraya verin direk para hesabınıza gelsin. Belki internette biraz arastirirsaniz bilgi bulabilirsiniz.
Bugün kaymakamlığa gittim ve henüz bana tebligat gelmediği için şuan bir şey yapmamam gerektiğini söylediler ama onlarda bunu söylerken pek emin değillerdi o yüzden buraya yazmak istedim. Tebligat elime geldikten sonra icra takibi başlatabilirim belkide.

Bugün kaymakamlığa gittim ve henüz bana tebligat gelmediği için şu an bir şey yapmamam gerektiğini söylediler ama onlarda bunu söylerken pek emin değillerdi o yüzden buraya yazmak istedim. Tebligat elime geldikten sonra icra takibi başlatabilirim belki de.

Başlatma sansınız varsa hemen beklemeden başlatın acımayın bunlara.

Başlatma sansınız varsa hemen beklemeden başlatın acımayın bunlara.
Monitörü aldığım dönemde iki işte çalışıyordum canım çıkıyordu söylemesi ayıptır. O dönem beni zihinsel olarak o kadar yıprattılar ki asla bu işin peşini bırakmamaya o zaman karar verdim. Yarın ilk işim ilgili kuruma gidip icra takibini başlatacağım. Onlara kumda yüzmeyi öğreteceğim.

Tebligat gelmesi lazım diye biliyorum hocam once. Ne zaman ulasirmis tebligat söylemediler mi?
Tebligatların çıkışı henüz gerçekleşmedi bana söylenen tam olarak buydu. 1 haftaya kadar sana çoktan gelir dedi. E-tebligat kullanıyor musun diye sordu bende yok dedim az önce kayıt oldum bana gelmesi 1 hafta kadar sürer.

Tebligatın sana gelmesi lazım. Tebligatı aldıktan sonra karşı tarafın 15 gün itiraz süresi var, bu sürenin geçmesini beklemelisin. Yani, daha önce ben öyle yapmıştım. 15 günden sonra bağlı bulunduğun ilçenin icra dairesine tebligat ile giderek başvuru yapmalısın. İcra dairesine başvururken başvuru masrafları oluyor. Dilekçe yazman veya yazdırman gerekiyor diye hatırlıyorum. Yazdırırsan, dilekçe yazanların bu işten güzel para kazandığını anlıyorsun. İcraya başvurduktan sonra yine 15 gün beklemelisin. Yine karşı tarafın bu icra emrine itiraz süresi oluyor. 15 gün, karşı tarafın tebligatı aldığı günden itibaren başlıyor. Genelde 15 gün içinde belirttiğin banka hesabına paranı yatırırlar. Öyle olmazsa icra memurları ile icraya çıkma olayı var ama kısmı yaşamadığım için bilmiyorum. Bir nebze yardımcı olmuşumdur umarım.

Tebligatın sana gelmesi lazım. Tebligatı aldıktan sonra karşı tarafın 15 gün itiraz süresi var, bu sürenin geçmesini beklemelisin. Yani, daha önce ben öyle yapmıştım. 15 günden sonra bağlı bulunduğun ilçenin icra dairesine tebligat ile giderek başvuru yapmalısın. İcra dairesine başvururken başvuru masrafları oluyor. Dilekçe yazman veya yazdırman gerekiyor diye hatırlıyorum. Yazdırırsan, dilekçe yazanların bu işten güzel para kazandığını anlıyorsun. İcraya başvurduktan sonra yine 15 gün beklemelisin. Yine karşı tarafın bu icra emrine itiraz süresi oluyor. 15 gün, karşı tarafın tebligatı aldığı günden itibaren başlıyor. Genelde 15 gün içinde belirttiğin banka hesabına paranı yatırırlar. Öyle olmazsa icra memurları ile icraya çıkma olayı var ama kısmı yaşamadığım için bilmiyorum. Bir nebze yardımcı olmuşumdur umarım.
Tecrübelerinizi güzel bir şekilde aktardığınız için sizi minettarım. Tebligatın gelmesi bana gelmesi tahminen 1 hafta kadar sürer. Tebligat geldikten sonra direkt icra takibi başlatacağım.

Rica ederim. Tavsiyem, icraya başvurmadan önce karşı tarafı arayıp THH kararını bildirmen yani icra evresine gelmeden de işini çözebilirsin. Tabii karşı taraf da bunu kabul ederse. Ben 2014 yılında icra başvurusu için 34 tl civarı bir meblağ ödemiştim, şu an sanırım icraya başvurma meblağsı 101 tl civarı.

Geri
Yukarı