Türkçe programlama dilleri ile neler kazanırız?

En feature-Full dilde dahi 100-200 arasi keyword var. Hadi 300 olsun. Bu 300 kelimeyi Türkçe yapsan ne kazanirsin? "while" ne demek bilmedigi için mi memlekette cop developer senlikleri var? Mergesort yerine "birleşiksiralama" yazmadigi için mi nlogn altinda sort algoritmasi gelistirilemiyor?

Bir seyleri turkcelestirerek ulvi bir amaca hizmet ettiginizi sandiginizi biliyorum ama yanlış problemi cozmeye calisiyorsunuz.

Elestirimi yapmisken konu basligindaki soruya da cevap vereyim, hiç İngilizce bilmeyen birisi en azindan kendi dilinde kod yazamamis olur. "abstract" yerine zahiri ( ya da uyduracaginiz kelime her ne ise ) yazinca da anlamayacak ne de olsa ama kendi dilinde anlamayacak, sozlugu acip bakacak yine anlamayacak cunku bu bir dil bilgisi problemi degil, bilisim problemi.

En feature-Full dilde dahi 100-200 arasi keyword var. Hadi 300 olsun. Bu 300 kelimeyi Türkçe yapsan ne kazanirsin? "while" ne demek bilmedigi için mi memlekette cop developer senlikleri var? Mergesort yerine "birleşiksiralama" yazmadigi için mi nlogn altinda sort algoritmasi gelistirilemiyor?

Bir seyleri turkcelestirerek ulvi bir amaca hizmet ettiginizi sandiginizi biliyorum ama yanlış problemi cozmeye calisiyorsunuz.

Elestirimi yapmisken konu basligindaki soruya da cevap vereyim, hiç İngilizce bilmeyen birisi en azindan kendi dilinde kod yazamamis olur. "abstract" yerine zahiri ( ya da uyduracaginiz kelime her ne ise ) yazinca da anlamayacak ne de olsa ama kendi dilinde anlamayacak, sozlugu acip bakacak yine anlamayacak cunku bu bir dil bilgisi problemi degil, bilisim problemi.
Sorumuz "neler kazanırız?". Kazanmak: Olumlu, iyi bir sonuç elde etmek. Başka anlamlarda da kullanılır. Gönderdiğiniz yorumda soruya yanıt vermek istediğinizi yazıyorsunuz ancak soruya yanıt göremiyoruz. Yalnızca "şu buŋ olur, bu buŋ olur" yorumları okuyoruz.

Yabancı dili Türkçe olanlar daha etkili ve doğru Türkçe konuşuru ve yazarı olmak isterlerse, Yunus Emre Enstitüsü'nü öneririz. Erişmek için bağlantı örkü: Türkiye - Merkez
Türkçe yazışırken gereksizce yad dil sözcükleri serpiştirmeyen arkadaşlarımız bizim unancımızı kazanır. Türkçe ile sözün güzelini söylemekte görüşmek üzere. Allah yolunda kalın.

Son düzenleme:
Sorumuz "neler kazanırız?". Kazanmak: Olumlu, iyi bir sonuç elde etmek. Başka anlamlarda da kullanılır. Gönderdiğiniz yorumda soruya yanıt vermek istediğinizi yazıyorsunuz ancak soruya yanıt göremiyoruz. Yalnızca "şu buŋ olur, bu buŋ olur" yorumları okuyoruz.
En fazla ilkokul seviyesindeki çocuklara programlamanın mantığını(synatxını genel olarak) anlatabiliriz. Bunun içinde zaten blok tabanlı öğreticiler var. Onun dışında sektörde yerinin olması imkansız bir şey.

Örneğin; Tıp sektöründe nasıl Latince terimler kullanılıyorsa; programlama sektöründe de İngilizce terimler kullanılıyor.
İşine gelmeyeni cevaplamıyorsun. Bu yazdığım mesajdaki şeyde nasıl bir olumsuzluk var? Açıklayamayacağın şey de görmezden geleceksen işin zor.

Arapça ve Farsça kelimeler, Türkçe olmuyor. İnsanlar istediği dili konuşmakta özgür. Ben buraya istersem İngilizce, Fransızca, Almanca yazarım kim ne diyebilir?

Yaptığın şey de "programlama dili" değil zaten. Mevcut bir dili alıp Türkçe karakterlerle düzenliyorsun. Değişken adlarını, fonksiyon adlarını vb. tüm kendi verdiğin adları Türkçe yapmaktan bir farkı yok yaptığının. Bunun yazılıma bir katkısı da yok.

Türkçe olarak yazılıma bir katkı da bulunmak istiyorsan; güzel bir kütüphane yazarsın. Tüm dünyada bilinir, adını da Türkçe bir şey koyarsın. Şu anki yaptığın şeyin hiçbir katkısı yok. Ne Türkçeye ne de yazılım sektörüne.

(Bu yorumu da görmezden geleceksin de neyse. Okuman yeterli.)

Konuyla ilgisiz bir yorum yok ki. Sen sormuşsun ne kazanırız diye biz demişiz hiçbir şey kazanmayız ve nedenlerini de yazmışız. İllede neden olumlu cevap bekliyorsunuz?
Türkçe bilen değme kişi "neler kazanırız?" sorusunu anlar. Yanıtı yoksa sessiz kalır. Konudan sapık yorumlarla başlığı doldurmayınız.

Saygılarımızla.

Türkçe bilen değme kişi "neler kazanırız?" sorusunu anlar. Yanıtı yoksa sessiz kalır. Konudan sapık yorumlarla başlığı doldurmayınız.

Saygılarımızla.

Tartisma nosyonu oturmus olgun bir insan, elestirinin de kazanim oldugunu fark etmis olmalidir.
Sen kazanim degil, ovgu duyma pesindesin; bu da cok net belli oluyor :)
Her seye ragmen ben iyi niyetli oldugunu dusundugum icin bir daha konularina yorum yapmayacagim.

Hiçbir şey kazanamazsın tabiki. Çünkü sözel değil sayısal mantıkla yürür işler. Yani programlama dili Türkçe de olsa İbranice de olsa mantık aynı olmak zorunda çünkü bu mantığı da oturtan onlar, yani her şeyi yapan onlar. Özgün birşey istiyorsak baştan aşağı programlama mantığını değiştirmemiz gerekir.

Aslında Türkçe programlama dili, programlamayı öğrenmek için yardımcı olmaktan ziyade daha fazla kafa karıştırır. Yazılımcı arkadaşlar ne demek istediğimi anladılar bence. Yada şöyle diyeyim Türkçe program kullanmak gibi düşün, bir problemle karşılaştığında türkçe çözüm bulma ihtimalin, basit bir sorun değilse, çok çok düşük.

Elimde olsaydı ana dilim (native) İngilizce olsun, Türkçe de çat pat bildiğim yan dilim olsun isterdim. Evrensel dil malesef İngilizce, adamlar sen birşeyleri öğrenirken bile yeni bir teknoloji çıkarıyorlar, o kadar hızlı değişiyor ki her şey. Sen elindeki Türkçe ile daha bunları takip edemiyorken, tutup da Türkçe programlama diliyle nasıl takip edebilirsin?

Ana konudan çok uzaklaşmadan görüşlerimi belirtmek istedim. Sevgiler.

Tartisma nosyonu oturmus olgun bir insan, elestirinin de kazanim oldugunu fark etmis olmalidir.
Sen kazanim degil, ovgu duyma pesindesin; bu da cok net belli oluyor :)
Her seye ragmen ben iyi niyetli oldugunu dusundugum icin bir daha konularina yorum yapmayacagim.
Öyle zaten. Herkes beni desteklesin kafasında kayıt olmuş foruma. Sanki yazdığımız şeyler konuyla ilgisi yok. İşte işine gelmeyen yorumları görünce de hemen kaçış alanı arıyor. Mantıklı bir açıklama yapamadığını bilmekten susuyor zaten. Sonra da adına "konudan bağımsız mesaj" ismini koyuyor. :D

Anca programlama bilgisi olmayan bu sektörde çalışmayan kişilerin gözünü boyayabilir. İlk başlarda ben de iyi niyetli yorum yapıyordum ama arkadaşın niyetini daha iyi anladıktan sonra iyi niyeti bir köşeye bırakıyorum.

Burası insanların birbirini övdüğü bir platform değil. Senin projene karşı olumsuz bir eleştiri olunca bu kadar gocunacaksan; konu açmayacaksın. Fikirlerimizi belirtiyoruz burada. Kimsenin sana bir hakareti yok, küfrü yok. Herkes seni destekleyecek diye bir şey de yok. İlla Türk olduğumuz için her alanda Türkçe kullanacağız diye bir şey de yok.

Konuyla ilgisiz tüm yorumlar yöneticilere bildirilmiştir!
Kurallar burada. Hangi kuralı ihlal ettiğimizi söyler misin? Dün de raporlamıştın lakin bir sonuç çıkmadı. Çünkü kurallara uygun şekilde eleştirme hakkımı, konuya bağlı olarak kullanıyorum. Her eleştirinin iyimser olmasını beklemezsin. İnsanlar sana her zaman iyi şeyler söylerse; yanlışlarının farkına varamazsın. Bunu anladığın zaman girişimci yeteneklerini geliştirebilirsin zaten.

Ben İngilizcenin global dil olduğunu söyleyip eleştirdiğimde kızmıştın, şimdi öyle yazanların yorumunu beğeniyorsun. İyi bari gelişme var. :D

Geri
Yukarı