Türkiye F-4 uçaklarının yerini hangi uçaklar ile doldurabilir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bildiğiniz üzere F-35 programından çıkartıldık, bu da bizim çoktan emekli etmemiz gereken F-4'leri hala kullanmamıza neden oluyor. Peki Türkiye bu uçakların yerini hangi uçaklar ile doldurabilir? Mesela F-15 bir seçenek midir? (Rus uçakları seçenek olabilir fakat Rus uçaklarını tercih ettiğimiz zaman 20-30 yıl geriye gitmiş oluyoruz.)

Çok bu işlerden anlamam ama artık havacılık ve savaş sanayisinde insansız teknolojiler kullanılmaya başlandı (s-iha, kamikaze drone lar, yeni çıkacak s-ida vs) bundan dolayı savaş jetlerinin kullanımı azalır.
Özellikle Türkiye'nin akıllılık edip erkenden insansız sanayiye başlamasıda iyi oldu.
İnsansız sanayi şehit vermemizinde önüne geçebileceği için çok kullanışlı, aynı zamanda Rusya ve amerigaya ihtiyaç duymayız.

Mevcut F16 filosu göz önüne alındığında Avrupa uçakları pek mantıklı bir seçenek değil.

F4 yerine gelecek uçak F35, F15 ya da F16'dır. Bu üç uçak dışında almak mantıklı değil bana göre, idaretenlik SİHA'lar ile kapatıyoruz bu açığı. Bir süre daha idare edebiliriz.

Rus uçağı almak zaten mantık dışı. Bunun yerine TF-X e yatırım yapmak daha mantıklı.

Çok bu işlerden anlamam ama artık havacılık ve savaş sanayisinde insansız teknolojiler kullanılmaya başlandı (s-iha, kamikaze drone lar, yeni çıkacak s-ida vs) bundan dolayı savaş jetlerinin kullanımı azalır.
Özellikle Türkiye'nin akıllılık edip erkenden insansız sanayiye başlamasıda iyi oldu.
İnsansız sanayi şehit vermemizinde önüne geçebileceği için çok kullanışlı, aynı zamanda Rusya ve amerigaya ihtiyaç duymayız.

Evet mesela ihalara karşı jet kalkıyordu bu maliyet demek mesela.

Ekonomimizin F-15 veya ayarında bir uçak filosunu kaldırabileceğini düşünmüyorum şu an. Ek bir iki modernize edilmiş F-16 filosu alabiliriz. Avrupa'dan en iyi ihtimalle alabileceğimiz uçak JAS-39 gripen olur benim açımdan. Rus uçakları tercih edilemez artık, yıllardır nato ülkesiyiz.

Peki NATO Türkiye için ne yaptı?
Ne kadar bir savaş durumu ortaya çıksa hiçbir destekte bulunmadılar. Tam tersi çomak sokup işimize karıştılar.
O yüzden Türkiye denge politikası izliyor. Ne sol ne sağ...

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya bu forumda böyle kavga etmeden konuşmak çok güzel başka mecra olsa sen çomarsın falan denilir.

Belirli seviyede bilgi gerektiren konularda bu tür insanlar olmuyor. Çünkü o ifadeler bilgisizlikle boş kalmış bir kafadan dışarıya çıkan yanlışar gibidir.

@Megaton insansız hava araçlarımız elimizdeki uçaklara karşın daha uygun maliyetli gibi dursa da bazen bunların hor kullandığını düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben hala elimizdeki insansız hava araçlarının çok da büyük bir teknoloji olmadığını düşünüyorum. Eğer gerçekten bir insanız hava aracı yapmak istiyorsak X-47B veya Global Hawk tarzı araçları örnek almalıyız.

Bu alanda daha çok yeniyiz. Bu kadar kısa sürede böyle güzel gelişmelerin olması çok sevindirici lakin bu başarının verdiği şımarıklığa asla kapılmamalıyız. Kendimizi her daim geliştirmeliyiz. Bu bahsettiğim araçları yapmamız şu an mümkün değil, üreten ülke de zaten yıllardır bu işin içinde.

@Megaton insansız hava araçlarımız elimizdeki uçaklara karşın daha uygun maliyetli gibi dursa da bazen bunların hor kullandığını düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yalnız hocam bunlara zamanında göz yummustuk ama tekrar bırakırsak eskisi gibi olur.
Soyle diyorum;
"Eğer roketin pahalı olduğunu düşünüyorsanız hürriyetin bedelini hesaplayın "
Ayrıca yıldırma politikası olabilir.

Ben hala elimizdeki insansız hava araçlarının çok da büyük bir teknoloji olmadığını düşünüyorum. Eğer gerçekten bir insanız hava aracı yapmak istiyorsak X-47B veya Global Hawk tarzı araçları örnek almalıyız.

Bu alanda daha çok yeniyiz. Bu kadar kısa sürede böyle güzel gelişmelerin olması çok sevindirici lakin bu başarının verdiği şımarıklığa asla kapılmamalıyız.
O verdiğiniz örnekler direk hava-hava muhaberebeleri ve keşif istihbarat için tasarlanıyor. Şu an dünyada kara birliklerine hava desteği bakımından insansız hava araçlarını en iyi kullanan ülkeyiz. İnşallah bir an önce biz de o tarz insansız hava araçları geliştiririz çünkü tam zamanında yakaladık İHA teknolojisini.

Bu alanda daha çok yeniyiz. Bu kadar kısa sürede böyle güzel gelişmelerin olması çok sevindirici lakin bu başarının verdiği şımarıklığa asla kapılmamalıyız. Kendimizi her daim geliştirmeliyiz. Bu bahsettiğim araçları yapmamız şu an mümkün değil, üreten ülke de zaten yıllardır bu işin içinde.

Bilakis, yeni değiliz. Şımarıklığa kapıldıkları yok, harıl harıl yeni modeller üzerinde çalışıyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı