Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu'nun devamı mıdır?

Vay be. 4 yıllık üniversite + 2 yıllık master boşuna yapmışım. Politikamı ortaokuldan seçmem büyük hataydı. Kendimi şiddetle kınıyorum :) Yaptığım alıntı Wikipedia üzerindendi. Ama doğrusunu sen bilirsin. Seni kaynak alacağım bundan sonra :)

Ayrıca ben Osmanlı'nın devamıyız diyenlere lafım olmaz diye belirtmiştim. Benim görüşüm devamı olmadığımız yönünde. Sen istediğini düşünebilirsin. İlber de düşünebilir.
Yeni bir ırk mı oluşturdun da bizim mi haberimiz yok ?
Tabi ki de Osmanlı nın devamıyız.
Osmanlı dan önce de Selçuklu var.
Böyle devam eder.
Sadece yönetimsel olarak fark var ve isim değişikliği var.

Unutma "TÜRK'ÜN Devleti Yıkılmaz, Sadece İsim Değiştirir.''

Niye değiliz diye soralım önce? Din ilk anayasada aynıydı, ondan olamaz. Yönetim de Osmanlı'nın son zamanlarındaki gibi büyük oranda İttihat ve Terakkinin elinde (kuruluşta). Toprak olarak Osmanlı kuruluşundan beri çok çok az değişen yerlerdeyiz, yeniçerileri vb. saymazsanız ordu yapısı da benzer keza diğer teşkilatlar da öyle. Bayrak neredeyse aynı. Kılık kıyafette Osmanlı zamanında da 2-3 kere değişiklik oldu, bazı padişahlara "Gavur" dendi, Osmanlı'nın devamı Osmanlı'ysa demek ki kılıktan da değil. Geriye bir tek alfabe kalıyor, alfabe yüzünden mi devamı değiliz? Eğer öyleyse de iyi olmuş, bu harflerde bile noktalama yapamayan bir konu sahibi var.

Çoğu tarihçi bunu tartışıyor. İlber Ortaylı "devamıyız" diyor. Bence de devamıyız çünkü, Türk tarihi çok önceden başlarken Türkiye tarihi 1071'den başlar. 1071'den beri Anadolu, Irak, Azerbaycan gibi Türklerin yurt edindiği bölgede bu kadar kesin bir devlet kurulmadı. Ayrıyeten günümüzde emniyet, itfaiye, Kızılay gibi birçok kurum Osmanlı'dan kalma. Kurtuluş savaşında bile çoğu cephede Osmanlı'dan kalma ordular kullanıldı. Sizce devamı mıyız?
Kötü bir devamıyız bence, eski Osmanlı gücüyle şimdiki Türkiye gücünü kıyaslayınca adam üzülüyor.

@ValiBey36 Size de kaynak beğendirilmiyor. İlber "Ortaylı" dünyada az bulunan tarihçilerden zaten. Bunu inkar eden mi oldu? Harbiden neyin kafasını yaşıyorsun sen? :) Zaten ülkedeki hatta dünyadaki çoğu kişi onun yanında cahil kalır. Değişik saplantılar içindesin. Hakaret boyuna çıkarmaya başladın durumu. Hem de durduk yere. Terbiyenin kimde olduğunu görüyoruz şu an.

Senin saygı ile zerre alakan yok. Konu açarken saygıyı esas almışmış. Ciddi misin sen? Ne Osmanlı'ya laf söyleyen oldu, ne de İlber Ortay'lıya laf söyleyen oldu. Kendi kendine kuruldun, sallayıp duruyorsun. Atatürk düşmanı olduğunu anladıkta, biz Osmanlı düşmanı değiliz sen onu anlamadın. Neyse uzatma daha fazla. İşine bak.

Yeni bir ırk mı oluşturdun da bizim mi haberimiz yok ?
Tabi ki de Osmanlı nın devamıyız.
Osmanlı dan önce de Selçuklu var.
Böyle devam eder.
Sadece yönetimsel olarak fark var ve isim değişikliği var.

Unutma "TÜRK'ÜN Devleti Yıkılmaz, Sadece İsim Değiştirir.''
Güzel kardeşim "benim görüşüm" benim. Osmanlı'dan geldiğimizi inkar eden yok. Saçma sapan yerlere çekmeyin lafları. Devamı ile oradan gelmek farklı şeyler. Sen de Osmanlı'nın devamıyız de. Sana bir şey diyen mi var? Ben de devamı olmadığımız görüşünü savunuyorum. Bu kadar basit.

Güzel kardeşim "benim görüşüm" benim. Osmanlı'dan geldiğimizi inkar eden yok. Saçma sapan yerlere çekmeyin lafları. Devamı ile oradan gelmek farklı şeyler. Sen de Osmanlı'nın devamıyız de. Sana bir şey diyen mi var? Ben de devamı olmadığımız görüşünü savunuyorum. Bu kadar basit.
Bir ermeni bir yunan kadar olamadın.
Neyse.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı