Türkiye'de neden K-Popa karşı ön yargı var?

Aslında uzunca bir şey yazmak isteyip yazmamıştım ilk mesajımda ama ilk mesajıma gelen beğeniden sonra gelip bakayım dedim ve konuya gelen mesajları görünce bir şeyler yazmak istiyorum.

@Motionless IN White Ben de eskiden beri K-pop dinlerim (ilk 2ne1, GG, Wonder Girls ve Bigbang'in şarkılarını dinlemiştim küçükken galiba 2011 falandı ve o zaman çok değişik gelmişti ve çok da hoşuma gitmişti). Ama senin tam tersi, eskiden ön yargılı olduğum için az dinlerdim, yani sadece bilindik sanatçıların (EXO, Bigbang, BP, BTS gibi) albümlerindeki MV'ye sahip şarkılarını dinlerdim. Son yıllarda ise hiç bilinmeyen grupların bile albümlerindeki çoğu şarkıyı dinlemeye başladım çünkü gerçekten benim zevkime uyduğunu fark ettim. Ayrıca eskiden ben de öyle kitlesi küçük ve cringe diye fan sayfalarını takip etmiyordum ama sonradan +20 yaşında insanlarla tanıştım bu fan sayfalarında (ben de 21 yaşımdayım). Bazı grupların fan kitlesi kaliteli, övünmek gibi olmasın bizimki de öyleymiş bunu anlayınca ben de takılmaya başladım bizim fan sayfalarında :d

Ama yine de insanlar bazı konularda haklı çünkü çok fazla cringe küçük çocuk kitlesi var. Bu, şirketlerin de işine geliyor etkileşimi artırdığı için ve maalesef sanatçıları da bu yönde kullanıyorlar (makyaj ve kamera önündeki davranışları gibi).

Arkadaşlarımdan hayatta k-pop dinlemem diyenlere bile k-pop dinletip sevdirebildim çünkü olaya sadece şarkı ve sanatçıların ses yetenekleri olarak bakınca gerçekten güzel şarkılar yaptıklarını ve yetenekli olduklarını çoğu kişi kabul ediyordur zaten. Yetenekli olmasalar milyarlarca izlenmeye sadece küçük çocuklar ve cringe kitleleriyle ulaşacaklarını sanmıyorum.

Son olarak, K-pop gruplarının sahne şovlarına ve danslarına yaklaşabilen başka bir tür olduğunu da düşünmüyorum. K-pop konseri izledikten sonra A-pop sanatçısının konserini izleyince attan inip binecek eşek bile bulamamış gibi hissediyorum.

Ben herkesin sevdiği şeylere saygı duyuyorum ama aşağıda attığım fotoğraflar yüzünden insanlar ön yargı ile karşılıyor. Aşağıda sadece bazıları var.

5f868aa2505fbd910d321967d87d709c.jpg
8a288d8d6fa72f404ec5dedcf73300fe.jpg
21efede6d741b2529b0e82c721bf8e20.jpg
182ec83210e78f474ebfc46ad95a288c.jpg
47492c079d8752d50035e6d167d7607e.jpg
ea3c370b9b1d9a5b87eb7c17addfec92.jpg
f1a6222bbc4fdc2c9ec511cd519cb02e.jpg

Kitlesi virüs gibi. Şarkıları da saçmalıktan öteye gitmiyor. Kitlesinin neden dinlediğini anlamıyorum.

İnsanların zevklerine karşı niye böylesiniz anlayamıyorum. Sizin kulağınıza hoş gelmeyen şey başkasına hoş gelebilir veya size güzel gelen başkasına güzel gelmeyebilir. Ben de sizin gibileri anlayamıyorum, kendi beğenmediğiniz şeylere neden böyle sözler söyleyebiliyorsunuz. Hayatınızdaki insanlara da kolaylıklar diliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı