Türkiye’de yaşayan birinin maddi durumu

Tamam adamla dalga geçmeyin siz çok mantıksızca buluyorsunuz ama büyük resmi de göremiyorsunuz yorumları okurken bayağı kör varmış dedim kastettiği şey o kadar basit ki, örnek bir durumda ailesinin 2 maaş ile 7K kazanan bir çocuklu(ki birçok insan tek çocuk değil) çocuklarına ayda 100 TL maaş verdiklerini düşünün ya da hadi 200 olsun, aynı şekilde maaş alan bir amerikan ailesini ve çocuklarını düşünün o Amerika'da yaşayan çocuk her ay 70 dolar bile çıkartsa 3 ayda kral bir ekran kartı alır türkün parası 8 GB RAM'e yetmez...

Son düzenleme:
Arkadaşlar bu tür tartışmaların sonu ancak Silivride biter, kafanızı çok takmayın böyle şeyler, sonra hükümete Twitter'dan küfretme seviyesine gelirsiniz olanlar olur. Biz bir 3. dünya ülkesinde yaşıyoruz, alım gücümüz tabii ki de Avrupa'nın yanından geçemez, hatta Doğu Avrupa ülkelerinden bile daha kötü durumdayız. Yani bu tür tartışmalar bir yere varamayacak, 2024'e kadar İktidarın değişmesini bekleyecekseniz ya da, kredi çekip, eğlenip intihar edeceksiniz başka bir çareniz yok çünkü, aileniz zenginse yurtdışınada kaçabilirsiniz alternatif olarak.

Asgari ücret para birimi olarak yüksek olunca ekonomi çok iyi olmaz. Para birimi önemli değil arkadaşlar. (Bkz. Japonya) Para değeri sabitse ve buna oranla diğer iş kolları ve asgari ücretlinin de maaşı 1. Sınıf Ülke standartlarında ise o zaman bir gelişme vardır. Ekonomik gücü belirleyen şey en basitinden artı üründür. Şu an artı ürün yerine katma değer ihraç etmelisiniz. Katma değer için de dünya çapında markanız olacak veya üst düzey teknolojiniz. Yani ülkeye döviz girecek kısaca.

2010 yılında asgari ücret dolar bazında 384 dolar iken şu anda 300 dolar. 10 yılda hemen hemen 100 dolar değer kaybetmiş.
Altın bazında bakalım. 2010 yılındaki asgari ücret 10 gram altın değerindeyken şu anda 5 gram altın değerinde.
Kısaca hangi birimden bakarsan bak Türk Lirası çok büyük değer kaybetmiş. Bunu her gün ekmek ve makarna yiyenler algılayamaz çünkü ekmek ve makarna fiyatları pek değişmiyor. 😃

2008 Yılındaki Dolar değeri ile şu andaki dolar değeri aynı değil. Amerika 2008 Yılındaki krizden kalkınmak için olağanüstü dolar bastı ve bunun sonucunda doların dünya çapında değeri düştü. Bu yüzden 2008'deki dolar ile şimdiki dolar sabit değerde değil. Böyle karşılaştırmayı bırakın dolar gibi oynak bir birimle, altınla bile yapamazsınız. Çünkü dönem dönem devletler veya yatırımcılar altına yönelebilir. Bu karşılaştırmayı yapmak için 2008 yılından beri değeri hiç değişmemiş bir birim bulmanız lazım. Yani biz şu an 2008 Yılına göre 100 dolar daha kötüyüz diyorsanız dediğiniz şey çok yanlış.

Türkiye, 2008 ve önceki yıllara göre daha iyi, 2013-2014 yılına göre daha kötü bir durumda olduğunu düşünüyorum.

En basitinden bir örnek vermek gerekirse: Ben bir 12.sınıf öğrencisiyim ve 300 TL’lik bir şey için (bu arada haftada 50 TL harçlık alıyorum) tam olarak 6 hafta boyunca hiçbir harcama yapmayıp yemek bile yemezsem hedefimdeki şeyi alabiliyorum. İşte bu kadar kötü bir ekonomiye sahibiz.
Asgari ücretle çalışıp, oğluna her şey dahil 10000TL'lik bir bilgisayar almak için en az 25 ay çalışması gerek. Böyle dememin nedeni evin kirası vb. derken her ay az az kenara atabilir.

2008 Yılındaki Dolar değeri ile şu andaki dolar değeri aynı değil. Amerika 2008 Yılındaki krizden kalkınmak için olağanüstü dolar bastı ve bunun sonucunda doların dünya çapında değeri düştü. Bu yüzden 2008'deki dolar ile şimdiki dolar sabit değerde değil. Böyle karşılaştırmayı bırakın dolar gibi oynak bir birimle, altınla bile yapamazsınız. Çünkü dönem dönem devletler veya yatırımcılar altına yönelebilir. Bu karşılaştırmayı yapmak için 2008 yılından beri değeri hiç değişmemiş bir birim bulmanız lazım. Yani biz şu an 2008 Yılına göre 100 dolar daha kötüyüz diyorsanız dediğiniz şey çok yanlış.

Türkiye, 2008 ve önceki yıllara göre daha iyi, 2013-2014 yılına göre daha kötü bir durumda olduğunu düşünüyorum.

2008 ile değil zaten 2010 ile karşılaştırma yaptım ben. Ayrıca dolar daima 1 ila 1,5 lira arasındaydı. 2013-2014'ten itibaren 2-3 liraya yükselmeye başladı ve bir daha düşmedi. Dolar ve altın zaten en bilinen örnekler ve piyasadaki pek çok ürün dolar indeksli diye onları yazdım. Onun dışında hangi para birimiyle karşılaştırırsan karşılaştır Türk Lirası aynı şekilde bu son 10 yıl içinde değer kaybetmiş. Ama bizi etkileyen diğer para birimleri değil, çoğunlukla dolar ve euro.

Yeni konular

Geri
Yukarı