Türkiye'nin savaş uçağı ihtiyacı

Uçak gemisi yapmakta sorun yok
Var. Sorun yapamayacak olmamız, sorun vaatlerin yalan olması, sorun kör cahil halkın yalanlarla kandırılması. Sorun Türklerin unutkan ve tarihini bilmeyen bir millet olması.

Tekrar diyorum, uçak gemisi üretebilecek teknolojiye sahip olsak bile (ki değiliz) buna harcanacak milyar dolarlar boş yatırım OLUR. O parayla kaç filo dizilir, o parayla yerli ve milli sistemler için ne kadar bütçe çıkar tahmin edemiyorum.

Artık güç gösterisi yapmak yerine geleceğimiz için mantıklı olan projelere yönelmeliyiz. Askeri teknolojileri proje aşamasında güç gösterisi haline dönüştürerek pazarlayan bazı yöneticilere ise diyecek bir şeyim yok. Bundan öte de bir şey desem yollar Silivri'yi gösterecek...

Uçak gemisi yapmakta sorun yok
Günümüzün ekonomik durumunda gerçek anlamda uçak gemisi yapmak (sadece gemiyi) tek başına büyük bir sorun. Sadece Akdeniz için kalkıp 280-330 metrelik uçak gemisi yapmanın mantığı yok, bahsedilen boyutta uçak gemisini mozutlu yapmanın da pek bir anlamı yok. Sadece gemi maliyeti muhtemelen bizim şimdiki yıllık tüm ordu harcamalarımızın en iyi ihtimalle çeyreği kadar daha yük bindirir. Bunun uçak filolarını donatması var, bu gemiyi koruması için gereken bir sürü gemi (destroyer gerekiyor) var. Personel eğitimleri falan derken sadece böyle bir şeyin maliyeti yıllık ordu bütçesinden fazlaya denk gelir.

Hafif uçak gemisi konfigürasyonuyla kullanılabilecek TCG Anadolu gibi birkaç gemi çok daha mantıklı ancak onlar için de VTOL uçak alımı gerekiyor ki artık ABD bizlere F-35B ve İngiltere de eski Harrier'larını bile vermez muhtemelen.

Israil, Orta Doğu'da bu uçağın kendisi haricinde kimsede olmasını istemiyor. Biliyor ki F-35 çok iyi ve stratejik bir uçak. Bunun yanı sıra gelişmiş elektronik kabiliyetleri sayesinde şu an Suriye hava sahasında rahatlıkla at koşturabiliyor. Israil için bulunmaz niğmet F-35. Türkiye'nin F-35 alması Israil için tehdit idi. Zaten bize F-35 vermeyeceklerdi. S-400, aranan bahane oldu. Sadece daha hızlı çözüldü.
Aradığım yorum. 👏

Var. Sorun yapamayacak olmamız, sorun vaatlerin yalan olması, sorun kör cahil halkın yalanlarla kandırılması. Sorun Türklerin unutkan ve tarihini bilmeyen bir millet olması.

Tekrar diyorum, uçak gemisi üretebilecek teknolojiye sahip olsak bile (ki değiliz) buna harcanacak milyar dolarlar boş yatırım OLUR. O parayla kaç filo dizilir, o parayla yerli ve milli sistemler için ne kadar bütçe çıkar tahmin edemiyorum.

Artık güç gösterisi yapmak yerine geleceğimiz için mantıklı olan projelere yönelmeliyiz. Askeri teknolojileri proje aşamasında güç gösterisi haline dönüştürerek pazarlayan bazı yöneticilere ise diyecek bir şeyim yok. Bundan öte de bir şey desem yollar Silivri'yi gösterecek...
Katılıyorum. Ben Türkiye bu teknolojiye sahip diye düşünüyorum ancak bugünün şartlarına bakarsak ekonomi için büyük darbe olur uçak gemisi yapıp güç gösterisi yapacağımıza Jira'nın da dediği gibi yerli ve milli sistemler için daha büyük bütçe ayırabiliriz. Uçak gemisi yapabilmeye başlamamız için daha 5 yılımız var gibi gözüküyor. Türkiye cari açığını kapatmadan böyle girişimlerde bulunamaz.

Son düzenleme:

Sorun zaten israfta gizli. Etrafımız ateş çemberiyken israftan da geri kalmıyoruz. Mantıklı projelere yönelsek F-35 gibi bir uçaktan olmazdık. Bu işlerde mantık kalmadı artık siyasi olarak bir oraya bir buraya devrilip duruyoruz.
Günümüzün ekonomik durumunda gerçek anlamda uçak gemisi yapmak (sadece gemiyi) tek başına büyük bir sorun. Sadece Akdeniz için kalkıp 280-330 metrelik uçak gemisi yapmanın mantığı yok, bahsedilen boyutta uçak gemisini mozutlu yapmanın da pek bir anlamı yok. Sadece gemi maliyeti muhtemelen bizim şimdiki yıllık tüm ordu harcamalarımızın en iyi ihtimalle çeyreği kadar daha yük bindirir. Bunun uçak filolarını donatması var, bu gemiyi koruması için gereken bir sürü gemi (destroyer gerekiyor) var. Personel eğitimleri falan derken sadece böyle bir şeyin maliyeti yıllık ordu bütçesinden fazlaya denk gelir.

Hafif uçak gemisi konfigürasyonuyla kullanılabilecek TCG Anadolu gibi birkaç gemi çok daha mantıklı ancak onlar için de VTOL uçak alımı gerekiyor ki artık ABD bizlere F-35B ve İngiltere de eski Harrier'larını bile vermez muhtemelen.
Keşke israfa harcayacakları paraları böyle işler için harcasalar. Sağa sola para dağıtmakta üstümüze yok ama iş askeriyeye geldi mi cepte akrep oluyor sanki. Çok yazmak istemiyorum ''Silivri soğuktur'' şimdi.

Sorun zaten israfta gizli.
Demek istediğim bütçeye ve teknolojiye sahip olsak bile gereksiz olacağını belirtmekti. İkisine de sahip olmadan bu tarz projeleri duyurmamız her şeyi açıklıyor aslında.

Birkaç filoluk uçak alımı, çok amaçlı amfibi hücum gemilerinin sayısının arttırılması, TF-2000 gibi projelere destek verilmesi gerekiyor.

Milletin 30 yıl önce kullanmayı bıraktığı uçakların motorlarını hala sök tak yapıyorsak, medet umuyorsak yazık bize...

Keşke israfa harcayacakları paraları böyle işler için harcasalar.
Büyük nükleer uçak gemilerine gerek yok da aynı filo içinde 2 tane amfibi hücum gemisi (biri hafif uçak gemisi konfigürasyonunda) olan bir güç elde etmek için o paralar harcansa bizim için daha iyi olur. Bunun için artık geç kaldık, şu anda birlik içindeki olduğumuz konumda o gemileri yapsak da başka konularda ellerine bakıyoruz.

Son düzenleme:
Demek istediğim bütçeye ve teknolojiye sahip olsak bile gereksiz olacağını belirtmekti. İkisine de sahip olmadan bu tarz projeleri duyurmamız her şeyi açıklıyor aslında.

Birkaç filoluk uçak alımı, çok amaçlı amfibi hücum gemilerinin sayısının arttırılması, TF-2000 gibi projelere destek verilmesi gerekiyor.

Milletin 30 yıl önce kullanmayı bıraktığı uçakların motorlarını hala sök tak yapıyorsak, medet umuyorsak yazık bize...
Zaten öncelik karmaşası yaşıyoruz. Önceliğimiz Akdeniz ve Ege’de A2/AD yapabilecek gemilere ihtiyacımız var. Ege adacıkların çok olduğu bir deniz burada muhrip gibi tonajlı gemiler yerine hücumbot tarzı hafif ve hızlı gemiler daha iyi iş yapar. Akdeniz için TF-2000 gibi bir gemi elimizde olsa çok büyük güç çarpanı olur. Bize Anadolu gibi bir gemi lazım doğru ama onun üstüne koyacağımız 5-6 tane uçak çok büyük güç demek. Aslında işin sonu yine yapılan israflara geliyor.
Büyük nükleer uçak gemilerine gerek yok da aynı filo içinde 2 tane amfibi hücum gemisi (biri hafif uçak gemisi konfigürasyonunda) olan bir güç elde etmek için o paralar harcansa bizim için daha iyi olur. Bunun için artık geç kaldık, şu anda birlik içindeki olduğumuz konumda o gemileri yapsak da başka konularda ellerine bakıyoruz.
Büyük nükleer uçak gemisinin maliyeti herhalde 10 milyar dolar vardır, birde bunun üstüne gelecek uçakları düşündüğümüzde gerçekten çok büyük idame masrafları çıkıyor. Anadolu ve yapılırsa Trakya aslında güzel gemiler ama üstünde uçak olmayınca bir boşluk olacak.

Yanlış bilmek sorun değil, sorun emin olunmayan ve yanlış bilgilerle doğru söylenenlere karşı taraf olmak. Böyle olunca da karşı tarafın sinirlenmesi ve artık saygı duymayarak dediklerini takmaması normalleşir.

Sen ne kadar anti militarist olursan ol, dünya ve gerçek veriler bunun aksini söylüyor. 2010 yılına göre 2019 yılında askeri harcamalar dünya genelinde %7.2 yükselmiş. 2018'e göre de 2019 yılı için %3.6 artış olmuş.

Türkiye’nin askeri harcamaları da 2010-2019 yılları arasındaki on yıllık süreçte %86 artarak 20, 4 milyar dolara ulaşmış. Avrupa'da Almanya, İngiltere ve Fransa'nın harcamaları keza öyle. Bu paralar boşa harcanmıyor, coğrafyamızın kaderini çok iyi biliyoruz ve ayak uyduruyoruz.

Ha son günlerde birileri yine uçak gemisi falan demiş, gazlamışlar yine belli televizyon kanallarından halkı. Bunlara da inanmayın, sahip olduğumuz gemi sanayisi ile uçak gemisi falan üretemeyiz. Hadi gökten bir mucize indi ve ürettik diyelim, anti emperyalist bir liderin milleti olarak emperyalist silahıyla okyanuslara mı açılacağız? Okyanusun ortasında hangi donanım ve teçhizatla koruyacaksın o gemiyi? O kadar uçağı okyanusun ortasında ne yapacaksın, nerede kullanacaksın? Hangi politik güçle o kadar açılabileceksin?

Ulan daha o gemiye inebilecek uçağın yok!

Halkın büyük kısmı eğitilemez, sorgulamayan, araştırmayan ve okumayan cahillerden oluşuyor. Hangisine öğreteceksin?

Aslında anti militarist değilim halkın öyle manipüle edilmesinin sebebi oy kullansın işte alamanya bizi kıskanıyor desin araştırmadan her şeye inansın bu sayede oy alabilsinler gençlere güveniyorum desem yalan olur şu anda ben çok iyi bir aday göremiyorum belki 2040'da daha (iyi) bir ülke oluruz ama günümüzde 2000 nesli sonrası yıllar önce bitmiş faşizim'e inanıyorlar sonumuz iyi değil.

2 Tane ile başlangıç yapmalıyız sonra bu sayı 200'e yükselmeli bu sayede güçlenelim.

Zaten öncelik karmaşası yaşıyoruz. Önceliğimiz Akdeniz ve Ege’de A2/AD yapabilecek gemilere ihtiyacımız var. Ege adacıkların çok olduğu bir deniz burada muhrip gibi tonajlı gemiler yerine hücumbot tarzı hafif ve hızlı gemiler daha iyi iş yapar. Akdeniz için TF-2000 gibi bir gemi elimizde olsa çok büyük güç çarpanı olur. Bize Anadolu gibi bir gemi lazım doğru ama onun üstüne koyacağımız 5-6 tane uçak çok büyük güç demek. Aslında işin sonu yine yapılan israflara geliyor.

Büyük nükleer uçak gemisinin maliyeti herhalde 10 milyar dolar vardır, birde bunun üstüne gelecek uçakları düşündüğümüzde gerçekten çok büyük idame masrafları çıkıyor. Anadolu ve yapılırsa Trakya aslında güzel gemiler ama üstünde uçak olmayınca bir boşluk olacak.
Vallaha şu doğal gaz ve petrol ithalatından kurtulursak çok çok iyi yerlere geleceğiz. Şu an ki ekonomiyi herkes biliyor cari açık fazla ama eğer doğal gaz ve petrol bulup bunların sadece ithalatını bitirsek bile yıllık 50 milyar dolar cebimizde kalır sadece ithalatını bitirsek diyorum bir de ihraç etsek işte o zaman süper güç olma yoluna gireriz. Bu dediklerim hayal değil arkadaşlar Karadeniz'den daha çok müjdeli haber gelecek 1000 metre daha derine ineceğiz inşallah daha çok doğal gaz buluruz. Akdeniz'den de petrol müjdesi gelse tam olucak.

Yeni konular

Geri
Yukarı