Uçak üzerinde aerodinamik kuvvetler

İmran zakhaev

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar. Uçak üzerindeki aerodinamik olmayan kuvvetler nelerdir acaba? Bilen varsa lütfen yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğinizi pek anlamadım. Sanırsam yerçekimi ve itki kuvveti.

Yerçekimi uçağın aerodinamik yapısı ne olursa olsun her nesneye aynı tepkiyi gösterir. Itki ise motordan gelen hareket enerjisidir. Bundan dolayı ikisi aerodinamik olarak etkilemezler.

Kaldırma kuvveti ve sürtünme uçağın aerodinamik yapısına göre değişiklik gösterir. Bu nedenlerle ikisi aerodinamik olarak etkiler.

@Jira veya @painkiller daha iyi açıklayacaktır.

Uçaklar üzerinde 4 ana kuvvet var: ağırlık, taşıma kuvveti (lift), sürükleme kuvveti (drag) ve itme kuvveti (thrust).

Bunlar içerisinde sürükleme ve taşıma kuvveti aerodinamik kuvvetler. Uçağın hareketi sebebiyle oluşuyorlar ve uçağın şekli, hızı gibi faktörlerden etkileniyorlar.

İtme kuvveti ve ağırlık ise aerodinamik değil. Ağırlık zaten kendisini açıklıyor, itmeyi ise motorlar sağlıyor.

Gece gece ilgimi çekti, lisede fizik de çok severdim, araştırıp bulduklarım bu şekilde. Ne kadar detaylı bilgi istiyorsunuz bilmiyorum. Yanlışım varsa daha bilgili arkadaşlar düzeltsin.

Şu aşağıdaki konuya bir bakabilir misin? Belki işine yarayabilir. Lift ve Drag kuvvetleri uçağın hareketi kaynaklı olduğu için aerodinamiktir. Fakat Thrust ve Weight kuvvetleri aerodinamik değildir. Yani ya sen yapıyorsun ya da yerçekimi yapıyor bu kuvvetleri.

Yeni konular

Geri
Yukarı