Ülke eski haline dönebilir mi?

Atam çok iyi demişte, bu lafı bizlere diye diye bu hale getirdiler işte ülkeyi.

Eskidende iyi değildi zaten, sadece şimdiden iyiydi.
Yalnız bir şeyi düzeltelim, yanlış anlaşılma olmasın; bugün bu halde olmamızın sebebi bu lafı bize demeleri değil, birilerinin bu lafları dinlememesidir. Eskiden dediğin zaman ülke savaştan çıkmış haldeydi. Atatürk bu sözünü o günler için değil, bugün için söylemiş. Gençliğe hitabeyi okuyup "anlayabilseydin" böyle bir cümle kurmazdın.

Ekmek lüks değil. 1 liralık ekmeği 3 liraya satıyorlarsa herkes ''Nasıl alalım çok pahalı'' deme hakkına sahip. Çünkü ekmek bir ''ihtiyaç''. Fakat yat bir ihtiyaç değil lüks. Lüks olduğu için de 1 liralık şey 10 liraya da satılabilir. Aradaki farkı anlayabilmeniz gerekiyor.
Lüksü sen mi belirliyorsun?
O zaman telefon da lüks diyeceğim hemen savunmaya başlayacaksın.
Çünkü sana göre telefon temel bir ihtiyaç.
Mesela bana göre televizyon gereksiz ama sen televizyonu temel bir ihtiyaç olarak görebilirsin misal bu gayet normal.

Lüksü sen mi belirliyorsun?
O zaman telefon da lüks diyeceğim hemen savunmaya başlayacaksın.
Çünkü sana göre telefon temel bir ihtiyaç.
Mesela bana göre televizyon gereksiz ama sen televizyonu temel bir ihtiyaç olarak görebilirsin misal bu gayet normal.
Forumda beni bilenler düşüncemin ve fikrimin, ideolojimin ne olduğunu gayet iyi biliyor. Maaşlı troller ile karıştırma beni. Söylemlerimi de o tarafa çekme.

Lafı istediğin gibi anlayıp yanlış anladığın şey üzerinden ithamda bulunuyorsun.

''Ya tatile gittik 15 bin verdik'' demen senin bu parayı verebildiğin ama verdikten sonra servetinden bir şey götürmediği anlamına geliyor.

Gerçi ben burda ne söylesem ''E 10 bine de telefon var 3 bine de, 10 binlik lüks mü?'' diyeceksin. Bildiğin yoldan pintiliğine devam et dostum.

''Ya tatile gittik 15 bin verdik'' demen senin bu parayı verebildiğin ama verdikten sonra servetinden bir şey götürmediği anlamına geliyor.
Kardeşim 30 Bin TL'si olan adam bi' tatile gittim paramın yarısını verdim diyebilir. adam neden ülkenin durumu yüzünden 10 bin liraya gideceği tatile 15 bin TL verip söylenmesin? Bunu açıkla anlayacağım.
Bak ben tatile gittim 2 bin para harcadım bu sana göre düşük mü, yüksek mi? Bilmem ama bana göre yüksek bir sayı ve bunun olmamasını istiyorum. Bu gayet normal.

Kardeşim 30 Bin TL'si olan adam bi' tatile gittim paramın yarısını verdim diyebilir. adam neden ülkenin durumu yüzünden 10 bin liraya gideceği tatile 15 bin TL verip söylenmesin? Bunu açıkla anlayacağım.
Bak ben tatile gittim 2 bin para harcadım bu sana göre düşük mü, yüksek mi? Bilmem ama bana göre yüksek bir sayı ve bunun olmamasını istiyorum. Bu gayet normal.
Hocam anlamıyorsunuz. Toplam 30 bin ₺ paraya sahipsen yarısını tatile vermen lükstür ve mantıksızdır. Arada ince bir çizgi var. Ama 15 bin lirayı tatile yatırabilen, bu imkana sahip olabilen biri de ''Ya 15 bin tatile verdim çok pahalı'' dememeli.

Ama dersen ki adamın 50000000₺'si var. 30 bin de verir 100 bin de verir. Bu para onun gözüne bile gelmez. İşte bu kişi de kalkıp ''Ya tatil çok pahalı, nasıl yapalım nasıl edelim'' diyemez. Dememeli. Evet pahalı olabilir. Belki 30 binlik tatilin ederi aslında 10 bin ₺'dir ama kişi 2 katına çıktığında da bu ücreti karşılayabiliyorsa hayıflanmamalı. Ben bunu pintilik olarak görüyorum.

Ekonomiden bahsediyorsak, dönebilir. Hatta sanılan kadar uzun sürecek bir şey değil. İnsanlardaki olumsuz havanın ekonomik değil, sosyolojik olduğunu düşünüyorum. Bıkmışlık var ve nedenini ekonomik sanıyorlar.

Geri
Yukarı