Ülkedeki insan hayatının değersizliği

Şu an İstanbul'da eski evlerin tespit edilip acilen tahliye edilmesi için seferberlik başlatılması gerekirken bu konu maalesef hükümetin ilgisini bile çekmiyor.
Devletin böyle bir hakkı yok. Komünist veya sosyalist bir yönetim olsaydı, devletin tahliye etme hakkı olurdu. Demokratik bir yönetim stilinde böyle bir hak söz konusu değil. Kentsel dönüşümün ana amacı buydu zaten. Ucuza yapılmış eski yapıların ve gecekonduların modern ve dayanıklı yapılarla değiştirilmesi. Sabit fikirli insanlar yüzünden hala dönüşmemiş evler var.

Konu hükümete yüklenmek için açılmış. Hükümetin pek çok problemi ve hatası var ancak depremlerde verilen kayıplar hükümetle alakalı değil. Anne babalarımızla alakalı. Depremde yıkılan binaların en genci 20 yaşında*. Bu da demek oluyor ki 20+ sene öncesi yapılmış yapıların denetlenmesinde bir problem vardı. İnsanlar yapı yaptırırken eskiden, üç kuruş ucuz olsun diye pazarlık yaparlardı, müteahhitte pazarlıkta düştüğü üç kuruşu malzemeden kısarak geri alırdı. Dolayısıyla şuan ki yapılar bu durumda.

Modern yapıların pek çoğu hasar bile görmüyor. Yada daha eski ancak vaktinde denetlenmiş yapılarda hasar bile görmüyor. Hasar gören şeyler denetlenmemiş yapılar. Bununda suçu mevcut hükümette değil. Ek olarak eğer yaşadığınız yapı eskiyse veya depremde yıkılma riski varsa, lütfen kentsel dönüşümde yenilenmesine izin verin. Paranız canınızdan daha önemli değil.

Bkz: Kentsel Dönüşüm
*: İzmir depremi göz önünde bulundurularak yapılmış bir yorumdur. Son depremle ilgili istatistikler henüz açıklanmadı. İzmir depremi Ekim 2020'de gerçekleşti, o zamanın Çevre ve Şehircilik bakanının açıklaması yıkılan binaların %70'inin 1990 öncesi yapıldığına, %30'unun ise 1990 ve 2000 yılları arasında yapıldığına dairdi. Kaynak.

Son düzenleme:
Çünkü "Liyakat" diye birşey yok bu ülkede. Yeni değil, liyakat anadolu topraklarını terk edeli 500 sene oluyor.

İstanbul depremini düşünmek bile istemiyorum. Şu an bile durum felaket kötü. İnsanlar göçük altında ölmeyi bekliyorlar. Çoğu kurtarılamayacak bile. Allah herkesin yardımcısı olsun...

Bugün böyle diyecek kadar şanslıyız ancak yarın bu kişilerin annemiz, babamız, kardeşimiz veya kendimizin olmayacağının garantisi yok.

Dostum sen İstanbul'da asgari ücretle geçinip 60 yıllık binada kalan adama afet çantası hazırla, deprem olunca lazım olur mu diyorsun? Öyle yerlerde kalanlara Allah korusun bile diyemiyorum olacaklar belli çünkü. 20 yıldır İstanbul depreminin olunacağı biliniyor ancak hiçbir önlem alınmadı, denemekten başka şansımız yok. Başkalarının hayatları ya da kendi hayatlarımız için.

Hocam halkın umurunda olan bir durum değil zaten, 60 yıllık binayı geçtim tonla kaçak yapı var, zamanında kaçak yapılmış sonradan ruhsat çıkartılıyor, af var vs. insanlar bunları bilerek alıyor o evleri, amaçları kafamı sokacak bir çatı olsun. Kim bakıyor o ev nasıl yapılmış? Kaçak binayı yıkacakları sıra yıkamasınlar diye millet evinden çıkmıyor. Kısacası bizim millet umursamaz hocam maalesef.

20 sene değil bizim arka sokakta 7 senelik bina yıkıldı. Aynı şekilde mahallede de maksimum 10 senelik binalarda da bayağı yıkılma var.

Devletin böyle bir hakkı yok. Komünist veya sosyalist bir yönetim olsaydı, devletin tahliye etme hakkı olurdu. Demokratik bir yönetim stilinde böyle bir hak söz konusu değil. Kentsel dönüşümün ana amacı buydu zaten. Ucuza yapılmış eski yapıların ve gecekonduların modern ve dayanıklı yapılarla değiştirilmesi. Sabit fikirli insanlar yüzünden hala dönüşmemiş evler var.

Konu hükümete yüklenmek için açılmış. Hükümetin pek çok problemi ve hatası var ancak depremlerde verilen kayıplar hükümetle alakalı değil. Anne babalarımızla alakalı. Depremde yıkılan binaların en genci 20 yaşında. Bu da demek oluyor ki 20+ sene öncesi yapılmış yapıların denetlenmesinde bir problem vardı. İnsanlar yapı yaptırırken eskiden, üç kuruş ucuz olsun diye pazarlık yaparlardı, müteahhitte pazarlıkta düştüğü üç kuruşu malzemeden kısarak geri alırdı. Dolayısıyla şuan ki yapılar bu durumda.

Modern yapıların pek çoğu hasar bile görmüyor. Yada daha eski ancak vaktinde denetlenmiş yapılarda hasar bile görmüyor. Hasar gören şeyler denetlenmemiş yapılar. Bununda suçu mevcut hükümette değil. Ek olarak eğer yaşadığınız yapı eskiyse veya depremde yıkılma riski varsa, lütfen kentsel dönüşümde yenilenmesine izin verin. Paranız canınızdan daha önemli değil.

Bkz: Kentsel Dönüşüm
Baraj yapacaz diyip koca mahalleyi komple kaldıran yüce devletimiz, gayet tabi istediği yerde istediği binayı yıkar, yapar...

https://t24.com.tr/haber/sulukule-de-kentsel-donusum-karari-12-yil-sonra-iptal-edildi,839236#:~:text=%C4%B0stanbul'da%20y%C3%BCzlerce%20y%C4%B1ll%C4%B1k%20bir,ikinci%20kez%20iptal%20karar%C4%B1%20verildi.

Örneğin Sulukule.... Devletin hakkı olmasada :) gayet güzel kentsel dönüşüm oldu. Rant varsa sıkıntı yok.

WhatsApp Image 2023-02-06 at 10.42.18.jpeg

(2007'de açılan Hatay Havalimanı... )

Ayrıca Malatya'da 7 yıllık site yok oldu... Muhtemelen 10 ilde de yenisi de eskisi de vardır yıkılan...

Toplum olarak kalitesiz yapıyoruz binaları, hatta bir çok şeyi kalitesiz yapıyoruz. Genel hastalığımız...

20 sene değil bizim arka sokakta 7 senelik bina yıkıldı. Aynı şekilde mahallede de maksimum 10 senelik binalarda da bayağı yıkılma var.

Malzemeden çalma hocam, arnavutköyde yaşıyorum İstanbul'un %90'ı bu şekilde. Kumdan kaleden farksız.

Baraj yapacağız deyip koca mahalleyi komple kaldıran yüce devletimiz, gayet tabii istediği yerde istediği binayı yıkar, yapar...

https://t24.com.tr/haber/sulukule-de-kentsel-donusum-karari-12-yil-sonra-iptal-edildi,839236#:~:text=%C4%B0stanbul'da%20y%C3%BCzlerce%20y%C4%B1ll%C4%B1k%20bir,ikinci%20kez%20iptal%20karar%C4%B1%20verildi.

Örneğin sulukule... Devletin hakkı olmasa da :) gayet güzel kentsel dönüşüm oldu. Rant varsa sıkıntı yok.

Ayrıca Malatya'da 7 yıllık site yok oldu... Muhtemelen 10 ilde de yenisi de eskisi de vardır yıkılan...

Toplum olarak kalitesiz yapıyoruz binaları, hatta birçok şeyi kalitesiz yapıyoruz. Genel hastalığımız...

Sorun yapılması da değil kabullenilmesi, kaçak yapıya belki af çıkar diye oturuyor millet.

İstanbul depreminde yüz binlerce kişi ölecek ve en kötü yanı bunu biliyor olmamız halde bir şey yapmamamız. Bildiğimiz halde niye çabalanmıyor? Hadi bu eşsiz şehri harcamayı göze aldık, yüz binlerce insanı nasıl gözden çıkarıyoruz? Düştüğümüz duruma bak, yazık gerçekten.

Yeni konular

Geri
Yukarı