Ülkeme Üzülüyorum

Asıl sıkıntı ekonomide ekonomik sıkıntıda siyasilerde zannediyorlar bir şey üretmeden sadece ithalat ile teknolojimiz olur sonuç ortada işte. 550$ lık PC yi ben burda 3000Tl ye alıyorsam 1000$ lık 2080Ti modelini 10 milyara alıyorsam iş bitmiştir zaten. Fiat geçen ay Türkiyede 50 bakın 50 araba satmış böyle giderse Türkiyeye arabada gelmeyecek.

Beki ya bu

Agari ücret: 1.557,00 EUR

Bu mayısa kadar yüksek nitelik gerektiren bir iş yapıyordum. Alım gücüm Almanya'daki asgari ücretliyle ucu ucunaymış. Tabii kıymada felan Alman asgari ücretli kafama vurmuş 🙄 bir de şu var. Eğer ki sigortamı yatırmayıp fatura kesmeseydim; hem gelir vergisi ödemezdim, hem de KDV ödemezdim. Brüt olarak benden az kazanan çoğu esnaf ve serbest çalışan fatura kesmediği için benden çok net para kazanmış oluyor. Üstelik tabandan beyanname veriyorlar. Velhasıl kelam hırsızlar için altın bu memleket. Almanya'da böyle şerefsiz olursan kafana vururlar. Türkiye'de öyle mi? Üstelik biz namusluları eziyorlar.

Üniversite öğrencisiyim. İstanbul da yaşıyorum bu sene Kocaeli'ni kazandım. Ondan önce 2 yıllık MYO mezunuyum. 12. Sınıfta staj yaptım ondan sonra 6-7 ay dinlenip, normalde haftada 1 gün arada 2-3 güç olan bir işe girdim. Hala aynı yerde çalışıyorum. Şuan aylık 700 TL maaş alıyorum. Kocaeli'ne servisle gidip geliyorum. Oda şuan yıllık 5400 TL. 9 taksit yaptılar yani aylık 600 TL'ye denk geliyor. Ben alıyorum 700 TL maaş? Üstelik ben annemle yaşıyorum ve annem 3 haftadır işsiz :) Şimdi soruyorum sana nasıl mutlu olalım. Bir dışarı çıksam zaten param bitiyor. Şuan zamanında kenara köşeye attığımız paradan yiyoruz :) O para ile hayalim vardı ve suya düştü.

Dahada bir şey demiyorum. Asgari ücret ile çalışıp mutlu olmayan arkadaşlarımda var. Ben şimdi okul mu okuyayım yoksa tam zamanlı bir işte mi çalışayım? Her şekilde sıkıntılı bir durum.

Şu an İşkur'un üniversite öğrencileri için yapmış olduğu programda çalışıyorum ve haftada 3 gün sabah 8 akşam 5 şeklinde. Aylık 800 TL fakat o kadar saçma sapan bir şey yapılmış ki yapma sebepleri sadece gençler işsiz haberlerini ört pas etmek gittiğim yerde hiçbir iş yok ve sabah 8'den akşam 5'e kadar oturuyoruz. Yapacak hiçbir şey yok. Keşke bunu daha düzgün bir şekilde yapsalar da aldığımız paraları hak etsek fakat ne acı ki sadece çıkar uğruna yapılıyor böyle şeyler.

Şu an İşkur'un üniversite öğrencileri için yapmış olduğu programda çalışıyorum ve haftada 3 gün sabah 8 akşam 5 şeklinde. Aylık 800 TL fakat o kadar saçma sapan bir şey yapılmış ki yapma sebepleri sadece gençler işsiz haberlerini ört pas etmek gittiğim yerde hiçbir iş yok ve sabah 8'den akşam 5'e kadar oturuyoruz. Yapacak hiçbir şey yok. Keşke bunu daha düzgün bir şekilde yapsalar da aldığımız paraları hak etsek fakat ne acı ki sadece çıkar uğruna yapılıyor böyle şeyler.
Kendinizi geliştirecek. Okumasanız bile mesleğinizin elinde olabileceği bir işe göndermek varken boş yere para harcıyor İŞKUR :) Dediğin gibi çok saçma bir şey.

Maalesef şansımız yok çünkü ekonomik bir buhrandayız ve daha şiddetlenme eğilimindedir. Türkiye bunun en ağır bir şekilde hissetti bir ülke olduğundan, ekonomik olarak beter durumdayız. Şunuda eklemek isterim çelişkiler fazla, zenginler servetlerine servet katarken biz işçi yada işçi çocukları fakirliği kader olarak görmemizi yada şükür etmemizi bekliyor. Bize bu üçretleri reva görmek kader değil ihmalkarlık vardır. Buda sistem sorunu...

Geri
Yukarı