Ülkenin Durumu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

DogukanArslan

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Sanki, eskiden gerek ekonomik, gerekse diğer alanlarda her şey (neredeyse) "bir kaç tık" daha iyiydi.
İnsanı yine "çomar" dı ama bu kadar da değildi. Ekonomi sanki daha iyiydi, hiç olmazsa TL bu kadar değersiz değildi.
Ben bu durumun bir "balon" olduğunu düşünüyorum. Bu balon şu anda iyice şişmiş durumda ve çok da uzak o olmayan bir zamanda patlaya-cak. Ki ben yurtdışında yaşamayı düşünüyorum, bu balon patlatmadan "kaçabilirsem" ne mutlu bana.
Sizin bu konu hakkındaki görüşleri-niz nelerdir?

Son 20 yıl içinde biz vs diğer ülkelerin sadece teknolojide yaptığı atılımlara bakmak yeterli.

...patlatmadan "kaçabilirsem" ne mutlu bana...

Kaçmak mı? :D Hocam ne olursa olsun, isterse bu ülke Suriye' den beter olsun, kaçmak biraz saçma geliyor bana. Hani sen bu ülkenin ekmeğini ye, bu vatanda yaşa, devletin yaptığı (herhangi bir devlet, sadece AKP değil! ) şeyleri kullan, sonrada bir sıkıntı çıkınca sıvışıp kaç.

Diğer ''ekonomi'' hakkındaki görüşünüz beni ilgilendirmez zira herkesin görüşü farklıdır.

Ekonomi konusunda size katılıyorum. Maalesef ekonomimiz giderek kötüye gidiyor. En önemlisi de üretemediğimiz yüz binlerce şeyi yurt dışından ithal ediyoruz ve bu da başta teknoloji olmak üzere her şeyin neredeyse en pahalısını kullanmak zorunda kalıyoruz. Çünkü dolar ve euro kurları ortada. Dün eski gazetelerden birini gördüm. Dolar 1.8 lira yazıyordu. Bu ne zamanın deyip bakınca gördüm ki çok da uzak değilmiş. 2013 yılına ait bir gazete. Sadece 3 yılda dolar 1.8 den 2.9, 3.0 liralara geldi. Ama daha öncesinde hatırlıyorum da 2006'da ilk dizüstü bilgisayarımı aldığımda dolar kuru 1.3, 1.4 küsürdü. 7 yılda sadece 40 kuruş artan dolar son 3 yılda 1 liradan fazla arttı. Yani kısacası yurt dışından bir şey bize direk 3 katı fiyatla geliyor. Vergileri de hesaba katarsak 4 katı. 1000$'lık mal kısacası bize direk 4000 TL'ye mal oluyor diyebiliriz. Sonuç olarak düşen alım gücüyle beraber refah seviyesi de düşüyor. 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 4.930 lira olarak açıklanıyor. Fakat ülke de memura, öğretmene vs. verilen maaş çok çok 3500 liralarda. Daha bir sürü örnek var ama daha fazla yazıp uzatmak istemiyorum.

Sizin gibiler zaten hep kaçmak ister ama bilin ki bu ülkeye ne olursa olsun uğrunda canını verebilecek vatan evlatları var. Ayrıca eskilere bak bakalım IMF borcuna bak bir sonra gel sen.
Size katılıyorum hocam Ülkenin başındakileri veya gidişatını beğenmeyip ''falan ülkeye nasıl gidilir'' diye konu açan çok...

@DogukanArslan hocam sert konuşmuş olabilirim, lakin bu kesinlikle sizinle alakalı değil, bu konularda hassasımdır.

Bakın, ülkenin başındakileri veya gidişatını beğenmezsiniz, buna saygı duyarım, kendi görüşünüzdür.

Ama kaçmak ne ya... Yani bu topraklar için 1071' den beri on binlerce şehit verildi, halen de veriliyor... Yani şimdi ben Amerika' ya kaçsam, bunca şehidin hakkını almaz mıyım?....

Burası ne kadar 'Konu Dışı' bölümü olan bir forum da olsa, Türkiye'nin sayılı teknoloji forumlarından. Siyasi tartışmalara tamah edilmemesini temenni ediyorum, atalarının kanlarıyla yazılan bayrağının rengini şehit kanlarından alan bir milletin evladı, bu ülkeden kaçmayı düşünüyor, rus uçağını düşürünce rusya'ya kaçanlarla aynı kalıptasın. Zaten olası bir savaş durumunda ilk kaçanlar sen ve senin gibiler olacak, bence şimdiden kaç gitde dost düşman bilelim.

Burası ne kadar 'Konu Dışı' bölümü olan bir forum da olsa, Türkiye'nin sayılı teknoloji forumlarından. Siyasi tartışmalara tamah edilmemesini temenni ediyorum, atalarının kanlarıyla yazılan bayrağının rengini şehit kanlarından alan bir milletin evladı, bu ülkeden kaçmayı düşünüyor, rus uçağını düşürünce rusya'ya kaçanlarla aynı kalıptasın. Zaten olası bir savaş durumunda ilk kaçanlar sen ve senin gibiler olacak, bence şimdiden kaç gitde dost düşman bilelim.
Hocam biz de isteriz, siyaset olmasın bu güzel forumda, ama böyle konular açılınca sabredemiyor insan.

Siyaset konuşmalarına yaş sınırı getirilmeli. Görünüşe göre vücut ergenlik hormonlarının etkisi altındayken sağlıklı düşünülemiyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı