Askere gitmek istemiyorum, ne yapmalıyım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Açık lise okuduğunu biliyorum, sormuştum cevap vermişti YouTube yorumlarında.

Ben bir psikolojik danışmanım ve size yapacağım ilk tavsiye, sizin askerlik konusundan daha mühim sorunlarınız var ve bundan dolayı ilk olarak -askere gitseniz de gitmeseniz de- bir psikolojik danışmana veya psikoloğa giderek profesyonel destek almanız yönünde. Psikiyatri özellikle yazmadım çünkü muhtemelen size ilaç yazarlar. Sorunlarınızı çözmek için ilaçtan çok terapi sürecine ihtiyacınız var.
Ayrıca bir dipnot: Hayatta yaşadığınız sorunlara burada çözüm bulamazsınız.

İşte bak ben akıllı biri değilim. Bu yaşımda Enes Batur izleyen biriyim. O kitleye de direk "Gerizekalı" diyorlar zaten. Dikkat eksikliğim hat safhada. Karşımdaki kişinin dediği bazı şeyleri hafızama almakta bile zorlanırken, askerlik neyime?
Sagini, solunu bilmeyen adamlar var askerde🤣 Hic birseyin yok kosa kosa gidersin bence. Gelip kendini de kandirma.
Eşcinsel olmak için cinsel organ falan kestirilmiyor Erdem. Ayrıca homofobik düşünceli arkadaşa da 2020 yılında olduğumuzu hatırlatmak istiyorum. Ölümden betermiş, ya sabır.
Eskiden homofobik olmak normaldi 2020 oldu da ne oldu? Ya sabir.

Reis toplama kampına mı gidiyorsun, askere mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eşcinselim dersem, cinsel organımı kestirmezler mi ameliyatla? Bir de östrojen hormonu basarlar. :(
Bildiğim kadarıyla devletin böyle bir uygulaması ya da ''kestir kurtul'' gibi bir kampanyası yok. Sadece bu bilgiyi asker arkadaşlarınla paylaşırsan, bazı arkadaşlar seninle arkadaş olmakla yetinmek istemeyebilirler.

Çürük rapor falan işini unut. AKP üst düzeylerden birinin oğlu değilsen çürük zor. Çok ciddi psikotik hastalıkları olanlara vermediler çürük yolladılar. Biri tanıdığım bipolar, askerde sıktı kafasına. Yakın arkadaşım askere gitmeden önce yakın zamanda bir felç geçirdi. Askerlik yapması uygun değildi. Çürük alana kadar 6 ay askerlik yaptı. Yani çürük rapor falan alamazsın. Tek çözüm bedelli. Onda da 21 gün mecbur yapmışlar. Artık ayılır mısın bayılır mısın, o 21 günde yatmak için ne numaralar yaparsın, orası senin yeteneğine kalmış :)

Son olarak askerlik; karakteri güçlü, toplumda birey olmayı başarmış, entelektüel seviyesi yüksek bir insana hiçbir şey katmadığı gibi, hiçbir şey de götüremez karakterinden. Savaş falan durumu olmadıkça tabi.

Edit; 30 küsür bin lira, bedelli "0" gün askerlik yaptım. Hani herkes yapıyor, yapmak zorunda demiş birkaç kişi :)

Son düzenleme:
Merhaba. 27 temmuz 1999 Doğumluyum ve askere gitmek istemiyorum. Çünkü buna fiziksel ve psikolojik olarak hazır değilim. Vatan haini değilim ancak askerde dayak yemek ve psikolojik baskı yemek, 4-5 saat az uykudan çok güçlü bağırışla uyandırılmak ve işkence edene kadar, vücudumu hissedemeyecek hale gelene kadar zorla bana iş yaptırmalarını ve beni savaşa atmalarını istemiyorum çünkü ölüm korkum var. Askerliğimi ertelettirmiştim ve yeni sisteme göre hala liseli olanlar, 31 aralık 2022 tarihine kadar askerliğini uzattırabilirmiş. Ben E-Devlet'e en son girdiğimde askerlik uzatma tarihim 31 aralık 2022 idi. Ancak, şimdi E-Devlet'e girip baktığımda, 31 aralık 2020 yazmakta. Bu beni korkutuyor. Çünkü en azından 31 aralık 2022 tarihine kadar ertelenirse, o zamana kadar liseyi tamamlayıp, üniversiteye geçebilirim. Böylece askerliğimi birkaç sene daha geciktirmiş olurum. Bende 2016 yılından beridir ağız kuruluğu ve ses hastalığı var. Yediğim çoğu şey midemi ekşitmekte ve reflüye sebep olmakta. Ayrıca boyum 1.75 ve kilom 97 şu anda... Ayrıca 12 yaşımdayken psikiyatriden aldığım rapora göre bende Dikkat eksikliği ve anksiyete varmış. Ancak askerliğe gidip, gitmeme konusundaki psikolojik rahatsızlıkları önemsemediklerini duymuştum. :( Şu an net olarak 20.5 yaşındayım ve cidden askere hazır değilim. Zaten askere gidersem, karekterim bozulur. Erkeksi ve kaba saba tiplere benzetirler kesin beni? :( Çocuksu ve duygusal bütün meleksi özelliklerim yok olur. Enerjim yok olur. Seslendirme bile yapamaz hale getirirler :( Daha askere bile gitmeden, ellerim kollarım titredi. Babam sakinleşmem için sakinleştirici bitki çayı verdi de öyle biraz sakinleştim ama yeterli değil. Kalbime sancı ve ağrı giriyor. Zaten bir beni askere almasalar ne kaybederler ki? İnsanlık uğruna hiçbir faydam yok. Tamamen pasif ve evde oturan asosyal bir ergenim sadece. Askerde beni eğitmeye çalışırken ben o an yaşadığım korku ve şok yüzünden kalp krizi dahi geçirip ölebilirim. Zaten arada bende bradikardi ve taşikardi oluyor. Bradikardi, kalbin normalden daha yavaş atması sonucu nefes darlığı. Taşikardi ise kalbin dinlenme esnasında 100 BPM'den daha yüksek hızda atması. Çok sık olmasa bile arada oluyor. Olan yine bana olur. Korkudan bazen kendimi kaybedebiliyorum, bilincimi mesela. Ben yakınımda alt tarafı bir havai fişek patlama sesinden korkan ve aniden yerinden hoplayan ve kalp ağrısı geçiren biriyim. Komutanın ani bağırış ve hareketlerine nasıl dayanayim? Yatak odamdaki kapalı tüp televizyonun arada hafif çat diye ses çıkartmasından bile ürken biriyim.

Askere gitmek zorundayız ülkenin kanunları bunu emrediyor. Seçeneklerin var mı var. Eğer sağlık durumun iyi değilse geri hizmete alınırsın eğitimlerden vb. muaf olursun. Sadece askeriyede temizlik gibi işler yaparsın. Diğer bir seçenek paran varsa bedelli yaparsın. Son olarak da bir üniversite kazan. Yüksek lisans yap tezini yazma. Tabi bunu da ne kadar devam ettirirsin orası ayrı.

Askere gitmek zorundayız ülkenin kanunları bunu emrediyor. Seçeneklerin var mı var. Eğer sağlık durumun iyi değilse geri hizmete alınırsın eğitimlerden vb. muaf olursun. Sadece askeriyede temizlik gibi işler yaparsın. Diğer bir seçenek paran varsa bedelli yaparsın. Son olarak da bir üniversite kazan. Yüksek lisans yap tezini yazma. Tabi bunu da ne kadar devam ettirirsin orası ayrı.
T.C Vatandaşlığımı geçici süre aldırıp, ülkede turist olarak yaşarsam belki askere çağrılmam?

Eğer ciddi bir sağlık sorunun yoksa paşa paşa gideceksin kardeşim hiç kusura bakma.Biliyorum zordur askerlik uyku özgürlük vs kısıtlanıyor nöbet mıntıka karavana işleri falan adamı cidden bezdiriyor bir vakitten sonra.Ben sağlık problemleri olanlar dışında herkesin yapması taraftarıyım askerlik güzeldir bir açıdan bazı şeylerin kıymetini öğretir insana.İnsana sorumluluk almayı öğretir sabretmeyi paylaşmayı saygıyı sevgiyi öğretir.Bende geç gittim askere yaşıtlarımla gitmedim benden ufak komutanlarım oldu birazda nerede yaptığın cidden çok önemli askerlik konusunda. Ben çarşı yüzü görmedim o ayrı mesele =) şırnak'ta jandarma komando olarak yaptım. üst bölgesine de gönderdiler bizi cidden insan korkmuyor değil ama sonuçta vatani görev olduğu için psikolojik olarak en azından kendimi motive ettim yoksa bitmezdi =) neyse ki kazasız belasız bitirdik tavsiye gitmen yönünde olur..

T.C Vatandaşlığımı geçici süre aldırıp, ülkede turist olarak yaşarsam belki askere çağrılmam?
Öyle bir şey var mı yahu :). Korkma Erdem askeriye denilince bağıran komutanlar, deli gibi spor yapılan bir ortam 5 10 yıl öncesine kadar akla gelebilirdi ama şimdi öyle bir yer değil. Git zaten 6 ay falan. Seni hemen rambo yapacak halleri de yok acemi birliğine alıyorlar sağa sola dönmeyi bile öğretiyorlar. Sadece arkadaşlarını iyi seç kötü adam çok olur askeriyede arkadaşlarını da düzgün seçersen, kafan eğik gezmezsen sorun olmaz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı