Üniversite okumadan yazılımcı olunur mu?

cyper

Centipat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, ben lisede okuyorum 11'im ama ben yazılım donanım gibi bilgisayardan ilerlemek istiyorum. Bunu üniversite okumadan yapabiliriyim zor mu? Üniversite illa şart mı? Sertifika kurs deneyim olur mu? İşe alınır mıyım ve tutunabilir miyim? Java ve Python gibi diller öğrenirim ama ben sayısalcı değilim, üniversite şart demeleri moral bozucu. Ben kendimi geliştirerek gelmek istiyorum bir yerlere, sizce bu mümkün mü? Ne yapmam gerek bana anlatın, sözelci olarak meslekler belli ve zor ama benim bu alana ilgim çok yüksek. Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

Istersen ilkokul mezunu ol, yazilimci olmak icin diplomaya gerek yok. Ama donanim bilgisi icin egitim alman gerekiyor veya cok iyi bir arastirmaci olman gerekiyor ama kendi cabanla ne kadar verimli ogrenirsin, orasi mechul.

Selam arkadaşlar, ben lisede okuyorum 11'im ama ben yazılım donanım gibi bilgisayardan ilerlemek istiyorum. Bunu üniversite okumadan yapabiliriyim zor mu? Üniversite illa şart mı? Sertifika kurs deneyim olur mu? İşe alınır mıyım ve tutunabilir miyim? Java ve Python gibi diller öğrenirim ama ben sayısalcı değilim, üniversite şart demeleri moral bozucu. Ben kendimi geliştirerek gelmek istiyorum bir yerlere, sizce bu mümkün mü? Ne yapmam gerek bana anlatın, sözelci olarak meslekler belli ve zor ama benim bu alana ilgim çok yüksek. Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.
Yazılımcı alırken kurumsal markalar dışındaki kişiler bildiğim kadarı ile okuluna değil, senin neler başardığını ve neler yaptığına, yeteneklerine bakıyor.

Adam hangi üniversite de okuduğuna bakmıyor işe alırken hangi dilde ne seviyedesin ona bakıyor.

Bence gerek yok. Ama çok çalışmak gerekli, donanımlı olmak gerek. Tabii bir de öğrenmek yetmiyor, o öğrendiğini göstermek lazım.

Evet okul oldukça önemli. Hem matematik öğrenmek her zaman işine yarayacaktır. Ayrıca birçok kurumsal firma sadece bölüm mezunlarını işe alır. Tabii ki patron şirketlerinde böyle bir şart yok. Kurumsal bir firmaya girme ihtimalin çok çok zayıf olur. Hadi girdin diyelim, o firmada yükselemezsin.

Diplomaya bakmıyorlar mı? Bu özel sektör için falan mı geçerli? Devlet yerlerinde falan mı? Çok bilgim yok, anlamadım bilgi verir misiniz?
Devlet yerleri bakar, Özel sektör bakmaz. Senin yeteneklerine ve hayatın boyunca ne yaptığına bakar. Mesela bir web sitesi açarsın popüler olur daha sonra unutulur bu tarz argümanlar ile veya oyun geliştirirsin vs. Bu tarz yeteneklere bakar. Hatta güzel şeyler yaptıysan altına arabanı, laptopunu, ofisini verir. (Fakat hemen değil.)

Yeni konular

Geri
Yukarı