Üniversite okumak boş mu?

Daha adam akıllı bir eğitim hayatın olmamış ki, karalar bağlamışsın hemen, otur antrenmanla matematik al sıfırdan çalışmaya başla, ben de lise dönemlerinde çarpma bölme falan yapamazdım, oturdum sıfırdan çalıştım yani, gözünde bu kadar büyütme. Ayrıca üniversite okumak boş değil.

Boş. Bu kadar net söylüyorum. Ben bitirdim ve bana tek faydası ünvan vermesi. Ticarete atılmalısın hocam. Sınıf arkadaşlarımın %90'lık kısmı işsiz geziyor. Çalışanlarsa asgari ücret ile çalışıyor. Hocam günümüz Türkiye'sinde ticarete girmen şart. Ticaret derken genel olarak her şeyden bahsediyorum. Yazılım bile buna dahil. Tavsiyem ise liseyi bitirdikten sonra ufaktan çalışmaya başlaman yönünde. Üniversite diplomanı alman sana aylık getirisi asgari ücretten fazla olmayacak. (Günümüz şartları için konuşuyorum 5-10 yıl sonra ne olur bilemem.)

Eğitim hayatım boyunca doğru düzgün ders çalışmadım
Okumanın boş olduğunu düşünmenizin sebeplerinden birisi bu olabilir.
Merak ettiklerim, 2 sene okumak ile 4 sene üniversite okumanın farkları ne?
2 yıllık okuduğunuzda önlisans, 4 yıllık okuduğunuzda lisans mezunu oluyorsunuz. Doğal olarak 4 yıl daha prestijli.
Üniversite okumak boş iş mi?
Ben lisede dersimi çalışırım, güzel bir üniversitede de salmam çabalarım diyorsanız asla değil.
Ben lisede dersimi çalışırım, üniversiteye kapağı attım mı tamam daha da çalışmam diyorsanız değil.
Ben lisede dersimi çalışmam, gider adı bile bilinmemiş bir üniversitede okurum, orada da kendimi kanıtlamak için bir şey yapmam diyorsanız kesinlikle boş.
Daha 9.sınıfsınız. Nedir bu karamsarlık? Matematik sizi strese sokuyor çünkü şimdiye kadar çalışmamışsınız. Oturun erkenden çalışmaya başlayın. Çarpma bile yapamıyorsanız 8 yılı yatarak geçtiniz demek oluyor, artık bir şeyler yapmanın vakti gelmiş. Şu 4 yılı iyi değerlendirin. Ticarete atılmak gibi konularda yorum yapamayacağım, ailenizden gelme bir bütçeniz yoksa zor.

Çok boş bir şey, okuyan herkese bak çoğu işsiz veya fabrikalarda felan çalışıyor. Bilgisayarda program öğrensen ve dil öğrensen daha iyi olur.
Sonra ne yapacak? Bir şirkete başvuracak şirket bakacak ki senin diploman yok, sonra bakacak senin deneyimin de yok. Gidecek alaylı almak yerine Üniversite mezunu birini alacak. İşin mutfağında olmadan lütfen üniversite okumak boş gidip yazılım öğren demeyelim, Üniversite diploması her zaman önemini korur. Ayrıca üniversite size sadece diploma vermez, bölümünüz ile alakalı network sağlar.

Tabii ki boş değil. Bu zamana kadar doğru düzgün ders çalışmamış olman büyük sorun tabii ama yine özel ders ve gayret ile başarabilirsin. 2 yıllık asla tavsiye etmiyorum, kasiyerlikten öteye gidilemez bence. Güzel bir bölümde 4 yıllık okuyabilirsin, ama sıkı çalışma lazım.
Özel ders şart mı?
Tabii ki boş değil. Bu zamana kadar doğru düzgün ders çalışmamış olman büyük sorun tabii ama yine özel ders ve gayret ile başarabilirsin. 2 yıllık asla tavsiye etmiyorum, kasiyerlikten öteye gidilemez bence. Güzel bir bölümde 4 yıllık okuyabilirsin, ama sıkı çalışma lazım.
6 saat yeterli olur mu? Şu andan çalışmaya başlamak istiyorum ama matematik temelim aşırı zayıf olduğu için konularamı bakayım yoksa temeli mi geliştireyim anlamadım
Okumanın boş olduğunu düşünmenizin sebeplerinden birisi bu olabilir.

2 yıllık okuduğunuzda önlisans, 4 yıllık okuduğunuzda lisans mezunu oluyorsunuz. Doğal olarak 4 yıl daha prestijli.

Ben lisede dersimi çalışırım, güzel bir üniversitede de salmam çabalarım diyorsanız asla değil.
Ben lisede dersimi çalışırım, üniversiteye kapağı attım mı tamam daha da çalışmam diyorsanız değil.
Ben lisede dersimi çalışmam, gider adı bile bilinmemiş bir üniversitede okurum, orada da kendimi kanıtlamak için bir şey yapmam diyorsanız kesinlikle boş.
Daha 9.sınıfsınız. Nedir bu karamsarlık? Matematik sizi strese sokuyor çünkü şimdiye kadar çalışmamışsınız. Oturun erkenden çalışmaya başlayın. Çarpma bile yapamıyorsanız 8 yılı yatarak geçtiniz demek oluyor, artık bir şeyler yapmanın vakti gelmiş. Şu 4 yılı iyi değerlendirin. Ticarete atılmak gibi konularda yorum yapamayacağım, ailenizden gelme bir bütçeniz yoksa zor.
Gerçekten heveslendirdiniz zaten benim test çözme ders çalışma alışkanlığım yok sadece şu stresi üzerimden atmak istiyorum sadece matematiğe yoğunlaşmakta istemiyorum yani 9.sınıf konularınamı odaklanayım yada antremanlarla matematik kitabını alıp temeli mi geliştireyim anlamadım temel olmadan zaten ne kadar verimli ders çalışır bilmiyorum, şu an edebiyat felan bu derslere odaklanmak istiyorum ben yaz tatilinde 9.sınıf matematik konuları ile matematik temelini günde 4 saat çalışarak toparlayabilirmiyim acaba yada 6 saatemi çıkartayım aklıma birşey gelmiyor
Daha adam akıllı bir eğitim hayatın olmamış ki, karalar bağlamışsın hemen, otur antrenmanla matematik al sıfırdan çalışmaya başla, ben de lise dönemlerinde çarpma bölme falan yapamazdım, oturdum sıfırdan çalıştım yani, gözünde bu kadar büyütme. Ayrıca üniversite okumak boş değil.
Yukarda yazdıklarıma bakarmısınız ya

Gerçekten heveslendirdiniz zaten benim test çözme ders çalışma alışkanlığım yok sadece şu stresi üzerimden atmak istiyorum sadece matematiğe yoğunlaşmakta istemiyorum yani 9.sınıf konularına mı odaklanayım ya da antrenmanlarla matematik kitabını alıp temeli mi geliştireyim anlamadım temel olmadan zaten ne kadar verimli ders çalışır bilmiyorum, şu an edebiyat falan bu derslere odaklanmak istiyorum ben yaz tatilinde 9.sınıf matematik konuları ile matematik temelini günde 4 saat çalışarak toparlayabilir miyim acaba yada 6 saate mi çıkartayım aklıma bir şey gelmiyor
Antrenmanlarla Matematik kitabı ile 9.sınıf konularını aynı anda götürebilirsiniz hocam. Antrenmanlarla Matematik temeliniz olmasa bile çok ağır gelmeyecektir. Zaten ortalamanız için de 9.sınıfı salamazsınız. Temel günde 4 saat verimli şekilde çalışılarak toparlanır. Fakat sadece temel değil 9.sınıfı da çalışmanız gerekmektedir. 9.sınıf da diğer yılların temeli olacaktır çünkü. Dediğiniz gibi temel olmadan bu işler zor oluyor. Fakat denemekten zarar asla gelmez. Bu yıl boyunca ikisini de yürütmeye çalışın, yaz geldiği zaman da 9.sınıf matematik ve temelinize yoğunlaşın. Zamanınız kalırsa başka derslere de bakabilirsiniz. Bu şekilde 9.sınıfı rahat bir şekilde geçirirsiniz. 9.sınıfın zor olan tek kısmı lise sistemine alışmak. Konular ahım şahım zor değil. Temelinizi attığınız zaman size de zor gelmeyecek. Şimdilik yazı değil yaza kadar olan zamanı düşünün. Kademe kademe ilerleyin, pes etmeyin. Çalışmaya devam.

Antrenmanlarla Matematik kitabı ile 9.sınıf konularını aynı anda götürebilirsiniz hocam. Antrenmanlarla Matematik temeliniz olmasa bile çok ağır gelmeyecektir. Zaten ortalamanız için de 9.sınıfı salamazsınız. Temel günde 4 saat verimli şekilde çalışılarak toparlanır. Fakat sadece temel değil 9.sınıfı da çalışmanız gerekmektedir. 9.sınıf da diğer yılların temeli olacaktır çünkü. Dediğiniz gibi temel olmadan bu işler zor oluyor. Fakat denemekten zarar asla gelmez. Bu yıl boyunca ikisini de yürütmeye çalışın, yaz geldiği zaman da 9.sınıf matematik ve temelinize yoğunlaşın. Zamanınız kalırsa başka derslere de bakabilirsiniz. Bu şekilde 9.sınıfı rahat bir şekilde geçirirsiniz. 9.sınıfın zor olan tek kısmı lise sistemine alışmak. Konular ahım şahım zor değil. Temelinizi attığınız zaman size de zor gelmeyecek. Şimdilik yazı değil yaza kadar olan zamanı düşünün. Kademe kademe ilerleyin, pes etmeyin. Çalışmaya devam.
çok tşk ederim sabah 5 te uyanıp her gün 6 saat ders çalışmayı hedefliyorum bunun 4 buçuk saatini matematiğe, antremanlarla matematik 1 kitabıda elimde bu şekilde devam edersem ayt de felan zorlanırmıyım matematikte zor muş diye duydum yüz yüze eğitim tam başlayıncada böyle yapmayı planlıyorum

2 senelik okuyacaksanız boş bazı 4 senelikler bile boş, iş imkanı olmuyor çünkü. Düzgün bir üniversite ise hayatını kurtarır.

Geri
Yukarı