Üniversite okumak boş mu?

9. sınıf öğrencisiyim. Eğitim hayatım boyunca doğru düzgün ders çalışmadım, matematiğimde berbattır (çarpma bölme yapamıyorum.). Planım günde 3 saat ders çalışmak. Merak ettiklerim, 2 sene okumak ile 4 sene üniversite okumanın farkları ne? Üniversite okumak boş iş mi? Matematik beni çok strese sokuyor. Ne yapacağım bilmiyorum.

Matematikte temelini geliştirecek şeyler yaparsan, toplarsın o konuda pek dert etme.

https://www.hepsiburada.com/ders-kitaplari-yardimci-kitaplar-c-213862?filtreler=sinif:9€2e€20S€C4€B1n€C4€B1f

Şuralardan kendine güzel kitaplar bulabilirsin.
Bu arada başlarda konu anlatımlı temel kitapları alıp sonradan yeni nesillerle devam edersen güzel olacaktır.
Bir öneri daha: 8.sınıfın kitaplarını da alabilirsin.

Bilgisayar mühendisliği okumak boş. Sırf oyun oynamayı sevdiği için bilgisayar mühendisliği yazan ve bölümdeki algoritma, veri yapıları, matematik gibi dersleri görünce okuldan soğuyanlarla dolu. Bilgisayar mühendisliği yazmayı düşünenlerin aklında bulunsun.

Matematikte temelini geliştirecek şeyler yaparsan, toplarsın o konuda pek dert etme.

https://www.hepsiburada.com/ders-kitaplari-yardimci-kitaplar-c-213862?filtreler=sinif:9€2e€20S€C4€B1n€C4€B1f

Bu arada başlarda konu anlatımlı temel kitapları alıp sonradan yeni nesillerle devam edersen güzel olacaktır.
Hocam önceki mesajimda dediğim gibi günde 6 saat çalışmayı düşünüyorum, 4saati Matematik olucak şekilde, Sınav haftasındada sözel derslere daha zaman ayırıcam Antremanlarla Mat 1 elimde bu kitapla şu anki konuları aynı anda götürmeyi düşünüyorum matematik temeli mi bu senenin sonunda düzeltebilir miyim bu çalışma saati ile? Ayt de zorlanırmıyım yoksa 7 - 8 saate mi çıkartmalıyım lütfen bi aydınlatın 2 sene boş diyenler var derece yapmadıktan sonra da 4 sene boş mu dur? Bu 6 saatlik çalışmayı 11 12. sınıfa geçtiğimde yükselteyim mi? Benim derece yapma gibi bir hedefim yok sadece ortalama bir üniversitede 4 sene okumak istiyorum ancak benim için çok farketmiyor sadece çok stres yapıyorum. Hedefim için yaz tatilindede ekstra çalışmak zorundamıyım? Dershane ve özel hoca şart mıdır?

Normalde 2 sene okumayı tercih ederim ancak boş diyen arkadaşlar var baya bi
Antrenmanlarla Matematik kitabı ile 9.sınıf konularını aynı anda götürebilirsiniz hocam. Antrenmanlarla Matematik temeliniz olmasa bile çok ağır gelmeyecektir. Zaten ortalamanız için de 9.sınıfı salamazsınız. Temel günde 4 saat verimli şekilde çalışılarak toparlanır. Fakat sadece temel değil 9.sınıfı da çalışmanız gerekmektedir. 9.sınıf da diğer yılların temeli olacaktır çünkü. Dediğiniz gibi temel olmadan bu işler zor oluyor. Fakat denemekten zarar asla gelmez. Bu yıl boyunca ikisini de yürütmeye çalışın, yaz geldiği zaman da 9.sınıf matematik ve temelinize yoğunlaşın. Zamanınız kalırsa başka derslere de bakabilirsiniz. Bu şekilde 9.sınıfı rahat bir şekilde geçirirsiniz. 9.sınıfın zor olan tek kısmı lise sistemine alışmak. Konular ahım şahım zor değil. Temelinizi attığınız zaman size de zor gelmeyecek. Şimdilik yazı değil yaza kadar olan zamanı düşünün. Kademe kademe ilerleyin, pes etmeyin. Çalışmaya devam.
bi cevap yazın ya
Okumanın boş olduğunu düşünmenizin sebeplerinden birisi bu olabilir.

2 yıllık okuduğunuzda önlisans, 4 yıllık okuduğunuzda lisans mezunu oluyorsunuz. Doğal olarak 4 yıl daha prestijli.

Ben lisede dersimi çalışırım, güzel bir üniversitede de salmam çabalarım diyorsanız asla değil.
Ben lisede dersimi çalışırım, üniversiteye kapağı attım mı tamam daha da çalışmam diyorsanız değil.
Ben lisede dersimi çalışmam, gider adı bile bilinmemiş bir üniversitede okurum, orada da kendimi kanıtlamak için bir şey yapmam diyorsanız kesinlikle boş.
Daha 9.sınıfsınız. Nedir bu karamsarlık? Matematik sizi strese sokuyor çünkü şimdiye kadar çalışmamışsınız. Oturun erkenden çalışmaya başlayın. Çarpma bile yapamıyorsanız 8 yılı yatarak geçtiniz demek oluyor, artık bir şeyler yapmanın vakti gelmiş. Şu 4 yılı iyi değerlendirin. Ticarete atılmak gibi konularda yorum yapamayacağım, ailenizden gelme bir bütçeniz yoksa zor.
bi cevap yazın ya

Hocam önceki mesajimda dediğim gibi günde 6 saat çalışmayı düşünüyorum, 4saati matematik olacak şekilde, sınav haftasındada sözel derslere daha zaman ayırıcam antrenmanlarla mat 1 elimde bu kitapla şu anki konuları aynı anda götürmeyi düşünüyorum matematik temeli mi bu senenin sonunda düzeltebilir miyim bu çalışma saati ile? AYT de zorlanır mıyım yoksa 7 - 8 saate mi çıkartmalıyım lütfen bir aydınlatın 2 sene boş diyenler var derece yapmadıktan sonra da 4 sene boş mu dur? Bu 6 saatlik çalışmayı 11 12. sınıfa geçtiğimde yükselteyim mi? Benim derece yapma gibi bir hedefim yok sadece ortalama bir üniversitede 4 sene okumak istiyorum ancak benim için çok fark etmiyor sadece çok stres yapıyorum. Hedefim için yaz tatilindede ekstra çalışmak zorunda mıyım? Dershane ve özel hoca şart mıdır?

Normalde 2 sene okumayı tercih ederim ancak boş diyen arkadaşlar var bayağı bir.

Bir cevap yazın ya.

Bir cevap yazın ya.

Yetişebileceğinizi düşünüyorum çünkü halihazırda 4 ayınız var ve bu 4 ay içerisinde sıkı bir tempo ile fena olmayan bir sonuç alabilirsiniz.
Kaldı ki iyi bir yere yerleşmek için 7-8 hatta ben bir keresinde sabahlayarak okula gitmiştim yani durumu senin düşünmen lazım artık.
Ayrıca denemelerden aldığınız netleri yazarsanız sevinirim.

Yetişebileceğinizi düşünüyorum çünkü halihazırda 4 ayınız var ve bu 4 ay içerisinde sıkı bir tempo ile fena olmayan bir sonuç alabilirsiniz.
Kaldı ki iyi bir yere yerleşmek için 7-8 hatta ben bir keresinde sabahlayarak okula gitmiştim yani durumu senin düşünmen lazım artık.
9.sınıfım öylesine ayt merak ettim neyse biraz fazla abartıyorum ben konuyu kapattım arkadaşlar dahada cevapa gerek yok bence ben çok abartıyorum cidden, 9.sınıfım ayt yi merak ediyorum çok endişelendiğimi farkettim kapattım konuyu arkadaşlar

Okumanın boş olduğunu düşünmenizin sebeplerinden birisi bu olabilir.

2 yıllık okuduğunuzda önlisans, 4 yıllık okuduğunuzda lisans mezunu oluyorsunuz. Doğal olarak 4 yıl daha prestijli.

Ben lisede dersimi çalışırım, güzel bir üniversitede de salmam çabalarım diyorsanız asla değil.
Ben lisede dersimi çalışırım, üniversiteye kapağı attım mı tamam daha da çalışmam diyorsanız değil.
Ben lisede dersimi çalışmam, gider adı bile bilinmemiş bir üniversitede okurum, orada da kendimi kanıtlamak için bir şey yapmam diyorsanız kesinlikle boş.
Daha 9.sınıfsınız. Nedir bu karamsarlık? Matematik sizi strese sokuyor çünkü şimdiye kadar çalışmamışsınız. Oturun erkenden çalışmaya başlayın. Çarpma bile yapamıyorsanız 8 yılı yatarak geçtiniz demek oluyor, artık bir şeyler yapmanın vakti gelmiş. Şu 4 yılı iyi değerlendirin. Ticarete atılmak gibi konularda yorum yapamayacağım, ailenizden gelme bir bütçeniz yoksa zor.
baya bi spamladım kusura bakmayın

Bilgisayar mühendisliği okumak boş.
Bununla mesajınızın devamının bir alakası yok. Başkaları boş geçiriyor diye o bölüm boş olamaz.

Konuyu paraya döküp sanayiye git diyen olmuş. Bu sana kalmış bir şey parayı çeken şey bir ihtiyacı gidermektir. Etraf kirlidir temizlersin bunun karşılığını alırsın, robotlara ihtiyaç duyulur bunu sağlarsın karşılığını alırsın, mobilyaya ihtiyaç vardır üretir bu ihtiyacı karşılarsın karşılığını alırsın. Gidip ihtiyacın olmadığı bir bölümü veya ihtiyaç olsa bile hali hazırda bu ihtiyacı karşılayacak çok fazla insanın olduğu bölümü okursan işsiz kalırsın. Üniversite sana öğrenmeyi öğretir ve başarı, senin çalışmana bağlı olarak değişir. Sonuç olarak üniversite okumak boş değildir, boş geçirdiğin zamanların toplamı seni başarısız kılar.

9.sınıfım öylesine ayt merak ettim neyse biraz fazla abartıyorum ben konuyu kapattım arkadaşlar dahada cevapa gerek yok bence ben çok abartıyorum cidden, 9.sınıfım ayt yi merak ediyorum çok endişelendiğimi farkettim kapattım konuyu arkadaşlar
AYT, TYT'den daha kolay.

AYT zor diyen insan zaten TYT'yi de yapamıyor. Özellikle ayt ile ilgili bir durum değil yani.

Boş değil, ama en iyi üniversitelerde bile kaliteli eğitim veriliyor diyemezsin. Fakat prestijli arkadaşların olur. Prestij ile parayı değişirsen kıytırık özel üniversitede okuyabilirsin mesela, bu sefer arkadaşının parası olur sen de onun contactlarından yararlanırsın. Keşke gençliğini derslerle heba etme diyebilsem ama en büyük pişmanlığım üniversite odaklı çalışmamak oldu. Günde 5 değil 4 saat eğlenceye ayırsaydım son senemde hayattan bağımı koparmak zorunda kalmazdım.

İlla ki zorlama kendini de boğaziçine giricem diye. 4 Sene köpek gibi çalışınca o sınavdan çıktığın an kendini boşlarsın boğaziçine de boşuna girmiş olursun.

Üniversitede aldığı eğitimin kendisini iş sahibi yapacağını düşünen insan dolu ortalık, yani olması gereken o da, öyle değil malesef. Üstelik işçi istihdamı da yok.

Bilgisayar Mühendisliği konusuna katılıyorum. Yazılım öğrenin diye bir şişirilme var, fakat insanların fikri yok. 2000 yıllarından kalma artık neredeyse kullanım alanı olmayan yazılım dillerinin öğretildiği(isim vermeyelim de ülkenin en yüksek puanla alan okulları dahil) okullarda insanlar o bölümlere girip öğrendikleriyle zengin olacağını sanıyor. Yeni mezun yazılımcı maaşı 3500'dü en son brüt olarak ne oldu bilmiyorum. Şanslı bir insan değilsen işini şansa bırakamazsın

AYT, TYT'den daha kolay.

AYT zor diyen insan zaten TYT'yi de yapamıyor. Özellikle ayt ile ilgili bir durum değil yani.

Boş değil, ama en iyi üniversitelerde bile kaliteli eğitim veriliyor diyemezsin. Fakat prestijli arkadaşların olur. Prestij ile parayı değişirsen kıytırık özel üniversitede okuyabilirsin mesela, bu sefer arkadaşının parası olur sen de onun contactlarından yararlanırsın. Keşke gençliğini derslerle heba etme diyebilsem ama en büyük pişmanlığım üniversite odaklı çalışmamak oldu. Günde 5 değil 4 saat eğlenceye ayırsaydım son senemde hayattan bağımı koparmak zorunda kalmazdım.

İlla ki zorlama kendini de boğaziçine giricem diye. 4 Sene köpek gibi çalışınca o sınavdan çıktığın an kendini boşlarsın boğaziçine de boşuna girmiş olursun.

Üniversitede aldığı eğitimin kendisini iş sahibi yapacağını düşünen insan dolu ortalık, yani olması gereken o da, öyle değil malesef. Üstelik işçi istihdamı da yok.

Bilgisayar Mühendisliği konusuna katılıyorum. Yazılım öğrenin diye bir şişirilme var, fakat insanların fikri yok. 2000 yıllarından kalma artık neredeyse kullanım alanı olmayan yazılım dillerinin öğretildiği(isim vermeyelim de ülkenin en yüksek puanla alan okulları dahil) okullarda insanlar o bölümlere girip öğrendikleriyle zengin olacağını sanıyor. Yeni mezun yazılımcı maaşı 3500'dü en son brüt olarak ne oldu bilmiyorum. Şanslı bir insan değilsen işini şansa bırakamazsın
Hocam 4 senelik okumak gereksiz masraf mı yani iş bulmak bu kadar zorsa?

Hocam 4 senelik okumak gereksiz masraf mı yani iş bulmak bu kadar zorsa?
Gereksiz masraf değil çevre yaparsın birileriyle tanışırsın yarın iş aradığında bile en azından iş var mı diye soracak birilerin olur, telefon rehberinde arayabileceğin ne kadar çok insan varsa o kadar sen de varsın.

Bahsettiğimiz şey üniversiteden mezun olduğunda sana öğrettikleri şeyler iş bulmana yetmeyecek senin de özverili olman lazım. Kendi kendini eğitmeye kendine bir şeyler katmaya odaklanırsan iş bulursun. Yazılım okuyan hiçbir arkadaşım okulda öğrettikleri dillerde çalışmıyor şu an. Oradan öğrendikleri altyapının üzerine şu an talep olan yazılım dillerini öğrenerek işe başladılar. Psikoloji, Gastronomi vb. bölümler okuyanlar da böyle.

Matematik zeka falan istemiyor yani önünüzde vakit varken çözün toparlayın nerede zorlanıyorsanız. İnternetten "xx yayınları çözümleri" aradığınız zaman bütün kitaplarının çözümleri çıkıyor tek tek soruları görebiliyorsunuz illa ki satın almanıza da gerek yok kitapları, malum pahalılar maddi durumum hakkında iyi kötü diyemem ama beni de zorlar.

Özet ile iş bulmak istiyorsanız sizin de özveriniz olması lazım malesef. Karamsar olmayın istihdam yok fakat işinin peşini kovalayan da güzel yerlere geliyor elbet, daha yaşlar genç 40'ında ipi tutan adamlar var yani

Bununla mesajınızın devamının bir alakası yok. Başkaları boş geçiriyor diye o bölüm boş olamaz.

Konuyu paraya döküp sanayiye git diyen olmuş. Bu sana kalmış bir şey parayı çeken şey bir ihtiyacı gidermektir. Etraf kirlidir temizlersin bunun karşılığını alırsın, robotlara ihtiyaç duyulur bunu sağlarsın karşılığını alırsın, mobilyaya ihtiyaç vardır üretir bu ihtiyacı karşılarsın karşılığını alırsın. Gidip ihtiyacın olmadığı bir bölümü veya ihtiyaç olsa bile halihazırda bu ihtiyacı karşılayacak çok fazla insanın olduğu bölümü okursan işsiz kalırsın. Üniversite sana öğrenmeyi öğretir ve başarı, senin çalışmana bağlı olarak değişir. Sonuç olarak üniversite okumak boş değildir, boş geçirdiğin zamanların toplamı seni başarısız kılar.

Aynen öyle. Mezun olup iş bulan, üst sınıflardan ya da benim sınıfımdan, ya da başka üniversiteden mezun olup iş bulan tüm bilgisayar mühendisleri aynı şeyi diyoruz. Okulda öğretilen hiçbir şey hayatımızda kullanılmıyor. Derslerin müfredatı sanki 90'lı yıllardan kalan konular. "boş geçirdiğin zamanların toplamı seni başarısız kılar." demişsin ya. İşte tüm bilgisayar mühendisi mezunları 4 yıl kayıpla hayata başlıyor. Hatta birisi mesleğimizi sorduğunda bilgisayar mühendisi bile demeyi tercih etmiyoruz. Hiçbir şirket ya da kurum okulda ne öğrendiğimize ya da diplomamıza bakmıyor. Tamamen okul dışında yaptıklarımıza, kendimizi ne kadar geliştirdiğimize bakıyor. Son olarak üniversite bize asla öğrenmeyi öğretmedi. Sadece sınavlardan geçmeyi öğretti.

Yeni konular

Geri
Yukarı