Okumak istemiyorum

Boş ver okuma. Git üretim alanlarının birinde işi öğren ve çekirdekten yetiş. 20 yaşında 5-6 bin lira maaş ile takılırsın. Senin yaşıtların üniversite bitirmeye çalışırken, sen araba kiralar alemlere akarsın :D

açık liseyi bitirmemek zorunlu değilse
Zorunlu değil. Sadece kayıt yenilersiniz sürekli. Kayıt yenileme parası ödersiniz, o kadar. Onun dışında AÖL hakkında aklınıza takılan sorular için konu açarak beni etiketleyebilirsin. Bu konu hakkında bilgiliyim.

12.sınıf başlamadan açık liseye geçtim çok memnunum.

Benim için artıları kazandırdıkları.

• Zamanım benim.
  • Sorunlu öğrencilerden kurtuldum, aşk kavgacıları falan.
  • Kendini İngilizcede çok iyi noktaya getirdim yazılım ve 3D modelleme öğrendim yakında freelancer işlere girmeyi planlıyorum. Kısacası kendimi çok iyi geliştirdim.
  • Yurt dışında üniversite hayali kurabiliyorum.
  • Sınav stresinden kurtuldum. Boş projelerden kurtuldum.
  • Kısacası hayatım anlam kazandı hayatımda karar verdiğim en iyi şeydir.
İşe gider gibi okula giderdim bir şey kazanmazdım hiç hep aynı şey...

Kaydolmak da pek zor değil halk eğitim merkezinden hayıt alınıyor oraya gidip mezun olabilirsin ya da internette de çok bilgi var kafana göre.

Mezun olma işi de okuldakinden kolay emin ol. Sınavlardan önce belli bir dönem ders seçme dönemi olur derslerini seçersin günü geldiğinde de sınavına girersin.

Bu arada örgün lise diploması ile açık lise diploması arasında gram fark yoktur. Diploma için örgün oku diyenleri takma hiç.

Sorun varsa sorabilirsin.

örgün lise diploması ile açık lise diploması arasında gram
Açık lisede tek fark açık lise diploması yazıyor, o da çok önemli değil. Sonuçta lise mezunu sayılıyorsun.

Maalesef suç sizde değil sizi okuldan nefret ettirmek için elinden geleni yapan sistemde. Bırak gitsin mutluluğunu ve mental sağlığını bir kere kaybedersen zor geri getirirsin. Bir yerden sonra geri dönme isteğin doğduğunda üniversite için hazırlanırsın ya da hayatta başka bir şey yaparsın. Ben mutlu olmadığım bir mesleği ve hayatı yaşamaktansa sokakta yaşamayı tercih edecek biri olduğumdan tavsiyem bu yönde. Zaten bir halt da öğrenmiyorsun okulun iyi bir yer değilse.

Okuma. Bu ülkeye çöpçü, balici, tinerci, ipsiz sapsız, serseri falan da lazım.
Haklısınız, herkes okusaydı mesleklere ciddi bir yığılma olacaktı ve işsizlik, meslek bulma zorluğu artacaktı. Bu ülkeye işsiz de lazım.
Maalesef suç sizde değil sizi okuldan nefret ettirmek için elinden geleni yapan sistemde. Bırak gitsin mutluluğunu ve mental sağlığını bir kere kaybedersen zor geri getirirsin. Bir yerden sonra geri dönme isteğin doğduğunda üniversite için hazırlanırsın ya da hayatta başka bir şey yaparsın. Ben mutlu olmadığım bir mesleği ve hayatı yaşamaktansa sokakta yaşamayı tercih edecek biri olduğumdan tavsiyem bu yönde. Zaten bir halt da öğrenmiyorsun okulun iyi bir yer değilse.
Haklısınız. Zaten hiç bir zaman hakettiğini alamayacak çünkü Türkiye de doğdu. Kendini yırtıp yazılımla bir yere gelse bile en iyi ihtimal 4-5 sene tecrübeden sonra göreceği en yüksek maaş 1000 dolardır ki bu gülünç bir rakam. Uluslararası anlamda.

Peki, okuma. Okumayıp orada burada iş dileneceğine veya sanayilerde sürüneceğine, hayat boyu hiçbir vasıfın olmayıp hep statü yüzünden ezileceğini, kimsenin seni sırf bu durumlardan dolayı istemeyeceğini asla unutma. Instagram'daki kişisel gelişim sayfa adminleri gibi tavsiye veren arkadaşları dinleyipde gaza gelme, 20'li yaşlarda büyük paralar kazanman için bir şeylere ihtiyacın var. Hedefin böyleyse bu "bir şeyleri" senin doldurman gerekir. Ha okuyupta statü sahibi olur musun orası senin zekana ve şu anda birazcık şansa bağlı.

İyi şanslar.
@nekhtr40

Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri 10. sınıf öğrencisiyim ve artık okuldan bıktım. Açık liseye geçmeyi düşünüyorum fakat işler nasıl yürüyor bilmiyorum. Eğer açık liseyi bitirmemek zorunlu değilse ve başıma sonradan bir şey gelmeyecekse bitirmeyi de düşünmüyorum. Şu anda sadece okuldan kurtulmaya çalışıyorum.

Geri
Yukarı