Üniversite okumayan adam olamıyor mu?

Meslek bakımından soruyorsanız bizim İngilizce hocamız sürekli bize derdi. "Okumayanı okula göndermeyeceksin. Vereceksin sanayiye şuraya buraya çalışacak. Benim bir Lise arkadaşım vardı, okuldan atıldı. Geçenler de gördüm operatör olmuş. Altında BMW var. Biz okuduk altımızda Peugeot var". Hikaye gerçek olmasa bile anlattığı şey çok doğru bence. Çocuk okumuyorsa bir işe küçük yaştan girip onu kapmalı. Etrafımızdaki işsiz üniversite mezunlarıda en büyük örnekleri.

Karakter bakımından soruyorsan çok iyi yerlerde olup, züppeliğin kitabını yazacak adam var.

İş konusunda okuyan daha avantajlı olabiliyor, fakat okumayıp da okuyanlardan bile fazlasıyla para kazananlar var. İş kişide bitiyor.

İnsanlık olarak ise çok yanlış bir söz. Tanıdığım okumamış insanlar tanıdığım üniversite mezunu insanların çoğundan, belki de hepsinden, daha kaliteli, daha düzgün ve daha terbiyeli insanlar.

Bu konuyla ilgili bir hikaye de var:
Bir baba, oğlunun huyunu, kişiliğini beğenmez ve ona yeri geldikçe "Sen adam olmazsın" dermiş. Böylece yıllar geçmiş, çocuk okumuş, etmiş ve sonunda paşa olmuş. Emrindeki adamlarından iki kişiyi de babasını alıp getirmeleri için göndermiş. Bu adamlar babasının kapısına varmışlar, "Paşa hazretleri sizi getirmemizi emretti!" deyip babasını aldıkları gibi oğlunun makamına getirmişler. Oğlu da babasını karşısında görünce, babasını haksız çıkardığını göstermenin rahatlığıyla gururla konuşmuş: "Bak sen bana 'adam olamazsın' derdin; ama ben paşa oldum” demiş.

Babası, oğlunun omzundaki yıldızları, üstündeki sırmaları, belindeki kılıcı şöyle bir süzdükten sonra, başını sallamış ve şöyle demiş:

"Oğlum ben sana 'paşa olamazsın' demedim, 'adam olamazsın’ dedim! Sen adam olsaydın, babanı böyle yaka paça ayağına getirtmez, kalkar kendin gelirdin."

Olaya para kazanma acisindan bakarsaniz egitimin ne ise yaradigi konusunda hic bir fikriniz yok demektir.

Universite para kazandirmasi gereken sey degil. Meslek edinme kurumu da degil. Lise seviyesinde de meslek ogrenirsin.

Bazi meslekler lise ustu seviye egitim gerektirirler ( doktor, avukat , muhendis ). Bunun da adam olmakla bir alakasi yok. Adam olabilmek daha cok ahlaki bir mesele, akademik degil. Profesorun de ahlaksizi, sapigi ve cakali var.

Eğer adam olmayı 'para kazanmak' olarak düşünüyorlarsa bu yanlıştır, üniversite okursanız iş bulma olanaklarınız yükselir bu sayede geliriniz de genelde yüksek olur. Ben üniversite okumayıp, kendi işini kurup ticarete atılan bir sürü insan tanıyorum atanma derdi yok kendi işlerinin patronu oldular. İş biraz kafa da bitiyor aslında :D .

Olaya para kazanma acisindan bakarsaniz egitimin ne ise yaradigi konusunda hic bir fikriniz yok demektir.

Universite para kazandirmasi gereken sey degil. Meslek edinme kurumu da degil. Lise seviyesinde de meslek ogrenirsin.

Bazi meslekler lise ustu seviye egitim gerektirirler ( doktor, avukat , muhendis ). Bunun da adam olmakla bir alakasi yok. Adam olabilmek daha cok ahlaki bir mesele, akademik degil. Profesorun de ahlaksizi, sapigi ve cakali var.
+1 hocam

Ben bilgisayar mühendisliği okuyorum ve en yakın arkadaşım 15 yaşından beri sanayi sitesinde boyacı ve kaportacı dükkanında çırak olarak işe girmişti şu anda 21-22 yaşlarındayız ve arkadaşım ortalama 5k maaş alıyor. Ben üniversiteyi bitirdiğimde Türkiye'de kalırsam büyük ihtimalle 3 bilemedin 3.500 tl maaşla işe başlayacağım o ise şimdiden kendi dükkanını açmayı düşünüyor. Arkadaşın dediği gibi adam olmak ahlaki unsurlarla ilgili bir durumdur fakat ülkemizde maalesef elitliği ve adam olmayı 'para' olarak gören büyük bir kesim var.

Geri kafalılık. Eskiden kaldı bu söylemler. Onların zamanında üniversite okumak matah bir şeydi. Şimdi ise formalite icabı herkes üniversite okuyor ama işsizler ordusuna katılıyorlar direkt olarak. Devir nepotizm devri. Orda burda tanıdık eş, dost, akraba varsa bırak üniversiteyi, ilkokul mezunu olsan bile yeter.

Yeni konular

Geri
Yukarı