Üniversitede Devamsızlıktan Kalmak / Üniversitede kaç yıl sınıfta kalma hakkı var?

MBirhanM

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben çok büyük bir hata yaptım. 2 yıllık üniversite kazandım o şehire gittim ev tuttum ama 2 yıl boyunca sadece 2 saat okula gittim. 2 yıl boyunca bütün derslerden kaldım hem devamsızlıktan hemde sınavlara girmemekten. Fakat şuan çok pişmanım hem yaşım geçmeye başladı hemde işsizim psikolojik sorunlar başladı.

Okul kayıt: 2016 Eylül
Normal okulun bitmesi gereken yıl: 2018 yaz ayları
1 senedir ders kayıt yaptım kaydım silinmedi.

Benim merak ettiğim bazı sorular var.

- Şimdi ben bu senede ders kaydı yaparsam hala kaydım devam eder mi? Yoksa beni okuldan atarlar mı yakında?
- Kaç yıl daha okumama izin verirler bu şekilde?

Eğer kaydım devam ederse yine gitmeyeceğim çünkü uzak şehirde ve okumak için durumum yok fakat açık öğretimden ikinci üniversite okuyacağım. Ve eğer oluyorsa ekstra bir açık öğretim bölümü daha okumak istiyorum açıktan. Yani 2 bölüm okumaya çalışacağım normal üniversite dışında.

Neden böyle bir şey yaptığımı lütfen sormayın. Yaktım hayatımı biri yüzünden. Çok pişmanım. Hem yıllarım gitti hem gençliğim hem hayatım karardı. Yeniden hayata tutunmak istiyorum açıktan üniversite okuyarak. Psikolojik olarak çok kötü durumdayım bir şeyler yaparak kurtulmak istiyorum. Lütfen sizde yarama tuz basmayın sadece yardım istiyorum sizden bilginiz varsa bu üniversite konusunda diye.

Teşekkür ederim yardımcı olacak/olmaya çalışacak herkese. Iyi günler dilerim. Hayatta kendinizden başka bir şeye değer vermeyin.

Hiçbir şey için geç değildir ki. İnsanlar 50 yaşında üniversiteden mezun olup meslek sahibi oluyor. Tekrar girin üniversite sınavına. Çaba gösterin. Aileniz çabanızı görünce yanınızda olacaktır. Olmasalar dahi kendi ayaklarınız üzerinde durabilirsiniz. Çalışır okursunuz. Meslek sahibi olursunuz. Geç değil.

Ailemin de durumu son yıllarda çok kötü hocam. Bu yüzden açıktan okuyup bir iş arıyorum. Eve dönünce ders çalışıp kendimi geliştirip bir şeyler yapmak istiyorum ama öyle bir zorluk var ki. Maddi ve manevi olarak bitiğim. Psikolojim bitmiş kötü şeyler düşünüyorum ama yapmak istemiyorum o yüzden bir çıkış yolu arıyorum.

Hocam ben ikinci üniversiteme 24-25 yaşlarımda geçiş yaptım çok benzer durumla karşı karşıya kalmıştım ancak doğrulabildim. Açıktan okuduğunuz okullar genelde pek bir işinize yaramaz onu baştan söyleyeyim. Ben okurken bir yandanda çalıştım ve şuan 30 yaşımı bitirdim ve çok şükür doğrulabildim. Cevher sizin içinizde inanıyorum sizde yapabilirsiniz. Güzel vasıflı bir bölüm okuyup Örneğin ; 2 yıllık radyoloji falan hayatınızı yoluna sokabilirsiniz. Yeni hayatınızda başarılar diliyorum...

4 yıllık lisans eğitiminde, 7 sene boyunca atılmıyorsunuz diye biliyorum. Ben de iki üniversite okudum. Aynı anda okumak isterseniz; biri lisans, diğeri ise önlisans olabiliyor. Lisans bittikten sonra, tekrar lisans okumanıza engel yok.

Hocam ben ikinci üniversiteme 24-25 yaşlarımda geçiş yaptım çok benzer durumla karşı karşıya kalmıştım ancak doğrulabildim. Açıktan okuduğunuz okullar genelde pek bir işinize yaramaz onu baştan söyleyeyim. Ben okurken bir yandanda çalıştım ve şuan 30 yaşımı bitirdim ve çok şükür doğrulabildim. Cevher sizin içinizde inanıyorum sizde yapabilirsiniz. Güzel vasıflı bir bölüm okuyup Örneğin ; 2 yıllık radyoloji falan hayatınızı yoluna sokabilirsiniz. Yeni hayatınızda başarılar diliyorum...
Hocam ben normal üniversite okuyacak durumda değilim maddi olarak ve sınava da girmedim. O yüzden açıktan Adalet, Web Tasarım ve Kodlama veya Laborant ve Veteriner Sağlık bölümlerinden birini okumayı düşünüyorum. Eğer aynı anda açıköğretimden iki bölüm okunabiliyorsa öyle yapacağım. Umarım bende başarabilirim. Yaşamayı hayatı seviyorum kopmak istemiyorum.

4 yıllık lisans eğitiminde, 7 sene boyunca atılmıyorsunuz diye biliyorum. Ben de iki üniversite okudum. Aynı anda okumak isterseniz; biri lisans, diğeri ise önlisans olabiliyor. Lisans bittikten sonra, tekrar lisans okumanıza engel yok.
2 yıllık hocam benim bölüm. Aynı anda okumak isterseniz diye yazdığınız kısmı anlamadım :/ Açıköğretimden 2 farklı bölüm aynı anda okunabiliyor mu?

Üniversite okumanın da yanında bir ya da birkaç programlama dili bilirseniz baktınız olmadı kendi uygulamanızı geliştirir veya şirketlerde de iş bulabilirsiniz. SEO'yu da iyi bilmeniz iş bulmanızda çok büyük kolaylık sağlar bana göre.

@MBirhanM 2 yıllık bölümler için azami 4 sene deniyor, benim 2 yıllık bölümü tamamlamam 6 sene sürdü. Atın denmezse, atmıyoruz demişti öğrenci işleri. :D Ben aynı anda 4 yıllık lisans ve 2 yıllık önlisans okudum. Açık öğretim olduğu zaman bir değişiklik oluyor mu bilmiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı