Ukrayna'dan Türkiye'ye ortaklık teklifi! Rusya'ya karşı kullanılacak

Çin'de 2025'e kadar şangay 5'lisinin kurulacağı iddiası var. Eğer gerçek ise batı kanadında en güçlü ittifak olarak bizi isteyeceklerdir. Şu anki politika tarih ve yönetim biçimine göre değil, direkt çıkar için var.
Çin, Türkiye ilişkisi şu anda hızlı bir ivme ile gelişiyor. bakınız; doğu türkistan'a tek ses çıkarmamamız.

Umarım erken seçime gidilir. Yeni gelen parti Çin'le ilişkileri bozması dileği ile.

İki ucu şeyli değnek gibi gözüküyor durum. Ben şahsen denge politikası yürütülmesini destekliyorum. Güçlü bir siyasal etkimiz olmadığı için boyun bükmek zorunda kalıyoruz.
Şu anda boynumuzu bükmek en mantıklı seçenek gibi duruyor, Çin ile ittifak olabilirsek o zaman rahat edebiliriz gibi. Malum dediğiniz gibi birçok yönden gücümüz zayıf, ancak Çin gibi bir dev destekler ise o zayıflıklar normale dönebilir.
Her halükarda Çin kötünün iyisi diyebileceğimiz konumda. Her ne kadar tarihi olarak iyi bir geçmişimiz olmasa dahi.

Ya keşke "Cumaya gittim, gelicem." stratejisi uygulasaydık, bak ne kadar rahat olurdu.

"Kırım'ın ilhakını tanımıyoruz." deyince koskoca Rusya'yı karşımıza alıyoruz tabii ki.
Adam bize turistleri göndermese belki turizmden ülkeye adam akıllı döviz girmeyecek, uzun adam hala kendini Dünya Lideri sansın.
Umarım erken seçime gidilir. Yeni gelen parti Çin'le ilişkileri bozması dileği ile.
Erken seçim falan hikaye, uzun adam da biliyor artık zamanının sonuna geldiğini.

Söylenti bu yönde, mevcut politikalara bakacak olursak Çin fırsatı değerlendirmek ister. Batı tarafında Avrupa ülkeleri ile dip dibe olup üstüne bölgesel güç olmamız cezbedici. İllaki 5'liye alınırız.

Şangay 5'lisinin ilk 4'ü şu şekilde olacaktır diye düşünüyorum;
Çin - Hindistan - Rusya - Kuzey Kore.
Umarım bu listeye biz girebiliriz...

Peki girme ihtimalimiz var mı?

Yeni gelen parti Çin'le ilişkileri bozması dileği ile.
İpek yolu projesi çoktan imzalandı, o ilişkiyi bozmak direkt olarak Çin'e savaş açmaktan farksız olur.
Yeni gelecek parti bunun farkında olacağı için herhangi bir şey yapmak istemeyecektir. Amerika daha beter, yıllarca bizi sömürdüler ve tekrar o dönemlere döneriz. Çin'in yönetim biçimi birçoğunuza zıt gelebilir ama şu anki dünyada en mantıklı yönetim biçimi bu. Hem gelişmek hem de güçlü kalmak için.
Peki girme ihtimalimiz var mı?
Yüksek ihtimalle gireceğiz. Ancak bu tarz saçma sapan hareketlerimiz devam ederse o listeye adımızı zor yazdırırız. Kendi kendimize kaşınıyoruz resmen, bildiğin intihardan başka bir şey değil.

Şu anda boynumuzu bükmek en mantıklı seçenek gibi duruyor, Çin ile ittifak olabilirsek o zaman rahat edebiliriz gibi. Malum dediğiniz gibi birçok yönden gücümüz zayıf, ancak Çin gibi bir dev destekler ise o zayıflıklar normale dönebilir.
Her halükarda Çin kötünün iyisi diyebileceğimiz konumda. Her ne kadar tarihi olarak iyi bir geçmişimiz olmasa dahi.
Şahsen, Rusya'ya sıcak bakamıyorum. İttifak olsak bile, Rusya rahat bırakır mı emin değilim.

Şahsen, Rusya'ya sıcak bakamıyorum. İttifak olsak bile, Rusya rahat bırakır mı emin değilim.
Buna kafa yormaya gerek yok, bizim direkt muhatabımız Çin olacağı için Rusya mecbur rahat bırakmak zorunda kalır. Rusya'ya ben de çok sıcak bakmıyorum, ancak en mantıklı seçeneğimiz bu olacağı için idare etmemiz gerekecek.

İpek yolu projesi çoktan imzalandı, o ilişkiyi bozmak direkt olarak Çin'e savaş açmaktan farksız olur.
Yeni gelecek parti bunun farkında olacağı için herhangi bir şey yapmak istemeyecektir. Amerika daha beter, yıllarca bizi sömürdüler ve tekrar o dönemlere döneriz. Çin'in yönetim biçimi birçoğunuza zıt gelebilir ama şu anki dünyada en mantıklı yönetim biçimi bu. Hem gelişmek hem de güçlü kalmak için.

Yüksek ihtimalle gireceğiz. Ancak bu tarz saçma sapan hareketlerimiz devam ederse o listeye adımızı zor yazdırırız. Kendi kendimize kaşınıyoruz resmen, bildiğin intihardan başka bir şey değil.

O zaman Türkiye için bir geçmiş olsun diyorum. Saçma sapan dediğin hareketlerimiz umarım devam eder. Emin ol Amerika o iki devlet arasında kötünün iyisi. Rusya'nın Orta Asya'daki türklere yaptıkları. Çin'in doğu türkistana yaptıkları.

O zaman Türkiye için bir geçmiş olsun diyorum. Saçma sapan dediğin hareketlerimiz umarım devam eder. Emin ol Amerika o iki devlet arasında kötünün iyisi. Rusya'nın Orta Asya'daki türklere yaptıkları. Çin'in doğu türkistana yaptıkları.

Amerika çok mu masum? Irak, Suriye, Vietnam, Japonya, bunları unuttunuz mu?

Geri
Yukarı